Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

Arama Takip Listem Sepetim

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Öncelikle uygun kapasite belirlenir. Bunun için oda büyüklüğüne göre BTU hesabı yapılır.

2. Klima tipine karar verilir. Duvar Tipi, Taşınabilir, Salon Tipi ve Kaset Tipi çeşitleri içinde ihtiyaca en uygun klima belirlenir.

Bu kararlardan sonra enerji verimliliği, çalışma sıcaklık aralığı, nem alma, sessizlik, montaj, garanti, marka ve tabi fiyat olarak diğer faktörler gözetilerek seçim yapılır. Hangi faktörlerin öncelikli olacağı kişiye ve kullanım alanına göre değişecektir. Örneğin bir alerji durumu söz konusu ise iyonizer özelliği en önemli faktör olabilir. Servis yaygınlığı her zaman kendi başına çok önemlidir. Montaj beklememek ve daha ucuz fiyatlar açısından klimanızı Türkiye'de satışlarının en yoğun dönemi olan haziran, temmuz, ağustos ayları dışında almanız tavsiye edilir. Yeni klima modellerinin piyasaya çıktığı ilkbahar ayları iyi bir zamanlama olabilir.

Uygun kapasitenin belirlenmesi için kurulum yapılacak alanın uzunluğunu, genişliğini ve yüksekliğini ölçmenizde fayda var. Bu ölçümler gereken kapasitenin doğru bir şekilde hesaplanması için kritik öneme sahiptir. Uygun kapasite belirlendiğinde klimanın daha verimli çalışmasına ve enerjiyi boşa harcamamasına yardımcı olacaktır.

Oda Büyüklüğü (m²) Yaklaşık BTU Değeri
10 - 18 m² 9.000 BTU
18 - 26 m² 12.000 BTU
26 - 40 m² 18.000 BTU
40 - 52 m² 24.000 BTU
52 - 92 m² 42.000 BTU
92 - 100 m² 45.000 BTU

Tabloda bulunan BTU cinsinden klima kapasiteleri yaklaşık değerlerdir. Bu değerler bulunduğunuz bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Tam ve net değerler elde etmek için iklimlendirme uzmanına keşif yaptırılması önerilmektedir.


● Klima Tipleri ve Kullanım Alanları

Duvar Tipi Klima

Duvar Tipi (Split) Klima
Duvara Tipi Klima üniteleri bir duvar üzerinde yüksek bir seviyeye montajı yapılır ve yatak odaları, oturma odaları, ofisler, sunucu odaları ve dükkanlar gibi daha küçük alanlar için idealdir. Odayı eşit bir hava akışıyla sağlayabilecek bir konumda monte edilirler. Duvar üniteleri son derece sessizdir ve çoğu kişi ünite açıkken kolayca uyuyabilir. Duvar tipi klimalar yaklaşık 8500 ile 30000 BTU aralığında kapasiteye sahiptirler.

Mobil Klima

Mobil Klima
Portatif, seyyar, taşınabilir ya da ayaklı klima olarak da adlandırılan mobil klimaların kullanımı nasıldır? Adından da anlaşılacağı gibi diğer klimalar gibi sabit değildirler. Genellikle tekerlekli olan portatif klimaları istediğiniz yere götürerek hızlıca, detaylı kurulum gerektirmeden çalıştırabilirsiniz. Herhangi bir dış ünitesi olmayan ayaklı klimaları bir pencere yakınına koyarak, içerisinden çıkan pencere aparatı ile hava tahliye hortumunu dış ortama uzatmanız yeterlidir. Çok büyük alanlar için uygun değildir ve genellikle 9000 ve 12000 BTU aralığında kapasiteye sahiptir.

Salon Tipi Klima

Salon Tipi Klima
Restoranlar, oteller, ofisler gibi büyük metrekareli alanlarda tercih edilen klima üniteleridir. Düşük enerjiyle yüksek performans sağlaması, aynı zamanda gürültü seviyesi düşük olması tercih sebeplerinden biridir. Salon tipi klimalar 24000 ve 60000 BTU aralığında büyük kapasitelere sahiptir.

Kaset Tipi Klima

Kaset Tipi Klima
Tavana montajı olabilen en yaygın kaset tipi klimalardır. Ofislerde, mağazalarda asma tavana gizleyerek kullanımda yerden tasarruf etmeyi sağlayan en uygun ünitelerdir. Eşsiz avantajına sahip olan kaset tipi klimalar dört farklı yönde serin veya sıcak hava üfler. Tek merkezi olarak tavana monte edilen klima, tüm odaya dengeli soğutma sağlayabilir veya daha büyük alanlar için birden fazla ünite kullanılabilir. Kaset tipi klimalar 12000 BTU ve 48000 BTU aralığında kapasiteye sahiptirler.

● Enerji Verimliliği
İster eviniz için ister ofisiniz için klima seçecekseniz göz önünde bulundurulmanız gereken en önemli etken elektrik sarfiyatıdır. Seçeceğiniz klima yüksek elektrik tüketimi yapıyor olabilir. Bu nedenle klima seçimi yaparken enerji verimliliği büyük önem taşıyor. Eski klima teknolojilerine sahip klima yerine, son zamanlarda elektrik tüketiminde %30'luk düşüş sağlayan inverter teknolojisine sahip klima tercih edilebilir.

Enerji verimliliği

İnverter Klima Nedir?

İnverter, sıcaklığı sürekli ayarlamak ve kompresör motorunun hızını kontrol etmek için kullanılır. Bir mikro denetleyici, her ortamın hava sıcaklığını ölçebilir ve buna göre kompresörün hızını ayarlayabilir. Böylece hem motor ömrü uzar hem de motorun çalışmasındaki elektrik tüketimini düşürür. İnverter klima, sabit hızla çalışan klimalara göre daha pahalıdır, ancak enerji tasarrufu ile bu denge kısa sürede sağlanır ve düşük maliyetli ısıtma ya da soğutma gerçekleşir.

● Sağlık Açısından Klima Özellikleri
Klima seçimi yaparken evinizin ya da ofisinizin hava kalitesini artıracak özellikleri de düşünmek gerek. Genellikle klimalar, tozu toplayan örgü şeklinde bir filtreye sahiptirler. Ancak bazı klimalar dahili iyonizer sayesinde havanın kalitesini artırmaya yardımcı olur. İyonizer, sağlığa zararlı partiküllerin ve alerjenlerin giderilmesinde katkıda bulunurken, ortamdaki kaliteli hava sayesinde solunum problemleri gibi sorunları en aza indirir. Ayrıca düzenli olarak bakım ve temizliğinin yapılması soluduğumuz havanın kalitesini artırarak daha ferah ve konforlu bir ortamda olduğumuzu hissettirecektir.

Sağlık  Açısından Klima Özellikleri

İyonizer Nedir?

Herhangi bir iklimlendirme ünitesinde havayı, toz, koku ve mikroorganizma vb. maddelerden temizleyen filtreler vardır. Bununla birlikte, mevcut konfor ve hijyen ihtiyaçlarını da bazı ünitelerin iyonizer ile beslenmesiyle mümkün olmaktadır. İyonlaştırıcı, şu anda dünyadaki en gelişmiş hava temizleme teknolojilerinden biri olan ek bir filtredir. Soğuk iyonlaştırıcı, pozitif ve negatif iyonları serbest bırakır, böylece odadaki kötü kokuları dezenfekte ederek ve azaltır. Ayrıca ortamdaki tozu, polen ve alerji yapıcı küçük parçacıkları toplar. İyonizer klimalar aynı zamanda güvenli, sağlıklı ve dinlendirici bir ortam yaratmak için negatif iyon üretir.

● Çalışma Sıcaklık Aralığı
Satın alacağınız klima odanızı 17 derecelere kadar soğutmayı hedefleyebilir. Ancak dış ortam sıcaklığı aşırıcı derecede fazla olan bir şehirde yaşıyorsanız verimli bir soğutmayı sağlamakta zorlanacaktır. Bu nedenle tercih edeceğiniz klimanın, dış ünitenin nominal çalışma aralığının ne olduğunu araştırmak faydalı olabilir.


● Nem Alma Özellikli Klimalar
Yaşadığınız şehir nemli bir iklime sahipse seçeceğiniz klimanın nem alma özelliğinin olmasına dikkat etmenizi öneririz. Nem alma özelliği hem elektrikten tasarruf etmeyi sağlar hem de ortamdaki küf, bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Böylece en uygun nem oranı ile daha konforlu bir ortam yaratır.


● Garanti ve Güvenilirlik
Klima seçerken markaya güvenirlik en önemli husustur. Çok pahalı da olsa uzun garanti süresi ve özellikle satış sonrası hizmeti olan bir markanın klimasını tercih etmek gerekir.


● Tasarım
Evinizde ya da iş yerinizde klimanız gerek duvarda gerek yerde önemli bir miktar yer kaplayacağını unutmamak gerek. Bir klima, bir fırın veya buzdolabı gibi bir beyaz eşya ürünüdür. Bu yüzden evinize uygun konumu belirleyebilirsiniz. Çok fazla seçenek olmasa da uygun olduğunda siyah rengi tercih edilebilir.


● Kurulum Sınırlamaları
Bir daireye klima montajı yapılırken ortaya çıkabilecek bazı problemler olabilir. Özellikle, kalabalık bir binada oturuyorsanız ve küçük balkonlara sahipse dış üniteyi yerleştirebileceğiniz alanlar ciddi şekilde sınırlı kalabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için herhangi bir klima satın almadan önce keşif yapmak çok faydalı olacaktır. Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ya da büyük bir binada ofisiniz varsa, herhangi bir kurulum yapmadan önce gerekli yerlerden destek almalısınız.


● Klima Montajı ve Gaz Eklenmesi
Montajı yapılacak zeminin dayanıklı olması dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardandır. Aynı zamanda zemine göre dayanıklılık için doğru bağlantı aparatları seçilmelidir. Seçmiş olduğunuz klimanın tam verimli soğutma yapması için montajı yapılacak alanı tam ortalaması gereklidir. Böylece eşit şekilde üfleyerek konforun artması sağlanır. Her yeni montajda klimanın çalışması ve soğutma yapması için gaz eklenir. Klimalar kapalı devre çalışan sistemler olmasına rağmen uzun süre kullanılmadığı durumlarda gaz çöker ve kayıplar yaşanır. Bu kayıplar yüzünden klimadan tam performans alınamaz. Bu gibi durumların oluşmaması için her yıl klimayı kullanmadan önce muhakkak klima gazının kontrolü bir klima servisi tarafından sağlanmalıdır. Klima gazlarının piyasada çokça türü olmasına rağmen bunlardan ozon tabakasına zarar vermeyen gazların tercih edilmesi önerilir. Son yıllarda kullanımı artan R410A ve R32 çevre dostu klima gazları aynı zamanda enerji verimliliğine sahiptir.


Son güncellenme: 19/06/2020