Black Friday İndirimleri 2022

Arama Takip Listem Sepetim
Black Friday indirimi

Black Friday 25 Kasım 2022

Her yıl Kasım ayının son günlerinde yapılan Black Friday, dünya çapında düzenlenen bir alışveriş festivalidir. Black Friday ya da Türkçesi ile Kara Cuma, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkar. 1961 yılında Amerika’nın Philadelphia şehrinde halkın Şükran Günü alışverişi sebebiyle ortaya çıkan trafik yoğunluğu ve zorluklar, Amerikan gazetelerinde Black Friday ismi ile haber olur. ABD’de Şükran Gününden sonraki ilk Cuma, Black Friday olarak kabul edilir ve her yıl tarihler buna göre düzenlenir.

Kara Cuma ne zaman diye merak ediyorsanız eğer, bu yıl Black Friday 2022, 25 Kasım tarihinde düzenlenecek. 130’dan fazla ülkenin düzenlediği Efsane Cuma’da Türkiye’deki mağazalar, markalar ve e - ticaret siteleri de yer alır. Türkiye’deki alışveriş tutkunlarının her yıl merakla beklediği indirim dönemi, Türkiye’de satıcılar arasında farklı isimlerle lanse edilir.Örneğin, Efsane Cuma, Kara Cuma, Şahane Cuma, Muhteşem Cuma, Efsane Kasım ve Muhteşem Kasım gibi pek çok farklı isimle Black Friday kampanyaları düzenlenir. Alışveriş tutkunları Trendyol, Hepsiburada, Amazon, N11 gibi büyük e - ticaret sitelerinin Black Friday’de sunduğu fırsatları takip ederek en cazip olan indirimleri yakalamaya çalışır.

ABD’de 2020 yılındaki Black Friday indirimlerinde, Adobe’nin paylaştığı verilere göre toplamda 188.2 milyar dolarlık bir alışveriş yapıldı. Bu rakamın sadece ABD’de de yapılan satışlardan oluşması, Kara Cuma’nın ne kadar büyük bir alışveriş festivali olduğunu doğrular nitelikte. 2019 yılında ise bu rakam 142.4 milyar dolardı.

Black Friday Nedir?

Black Friday, en kısa tanımla yılın bir günü yüksek indirimlerle düzenlenen bir alışveriş festivalidir. Tarihleri her yıl değişiklik gösterir çünkü Şükran Gününden sonraki ilk Cuma olarak belirlenmiştir ve tüm dünyada da bu şekilde uygulanır. Black Friday’in uygulandığı gün firmalar kullanıcılara özel teklifler ve yoğun indirimler sunar. Öyle ki her yıl özellikle ABD’de de pek çok firmanın önünde geceden itibaren uzun kuyruklar oluşmaya başlar. Bu da bir nevi kültür haline gelmiştir. ABD’liler sandalyelerini, yiyecek - içeceklerini alarak ürünlerini almak istediği mağazanın önünde sabahlar ve mağaza açıldığında Black Friday’in özel indirimlerinden yararlanarak alışverişini tamamlar.

Türkiye’de genellikle Kara Cuma alışveriş festivalini e - ticaret firmaları yoğunluklu olarak uygular ve insanlar da fiziksel mağazalardan çok internet üzerinden fırsatları değerlendirmeyi seçer. Neredeyse her sektörden pek çok firma katıldığı için aradığınız, ihtiyacınız olan herhangi bir üründe o gün indirim bulmanız muhtemeldir. Ama bu indirimlerin belirlenen stoklarla ve sürelerle sınırları satıcı tarafından çizilir bu yüzden hızlı hareket etmek uygun fiyatlı bir alışveriş tamamlamak için önemlidir.

Black Friday için Dikkat Edilecek Noktalar ve Öneriler

Black Friday döneminde çok fazla ürün indirime girer. Bu sebeple bazen ne alacağınıza karar veremeden ürünün stokları ya da indirim süresi bitebilir. Bu sebeple almak istediğiniz ürün ve ürün gruplarını önceden belirlemek oldukça mantıklı bir seçenek olur. Hangi ürünlerin ne tür indirimlere gireceği tamamen sürpriz olduğu için pek çok alternatif belirlemek daha mantıklıdır. Seçtiğiniz ürünler her websitesinde farklı indirimlere girebilir ama siz hepsini kontrol edene kadar en cazip ürünün indirim süresi veya stoğu bitebilir. Ya da %80 indirim uygulandığı iddia edilen bir ürünün etiketi bir aldatmaca olabilir. Bu tip durumlardan kaçınmanız ve oldukça avantajlı bir alışverişin tadını çıkarmanız için Akakçe’nin size sunduğu çözümleri kullanabilirsiniz. Akakçe, ilgili ürünün tüm website ve satıcılardaki fiyatlarını tek bir sayfa üzerinden görmenize izin verir. Böylece ürünün nerede daha ucuz olduğunu bir kaç saniye içinde öğrenip vakit kaybeden satın alabilirsiniz. Ürünlere uygulanan indirimlerin gerçek bir indirim mi yoksa aldatmaca mı olduğunu ise yine ilgili ürünün sayfasından öğrenmeniz mümkün. Her ürünün haftalık, aylık ve son altı aylık fiyat değişikliklerini gün gün görebilir ve fiyat değişimlerini inceleyerek indirim oranının gerçekliğini sorgulayabilirsiniz. Black Friday döneminde alışveriş kararlarınızı verirken Akakçe’yi tercih etmek iyi bir alışveriş deneyimi için size oldukça fayda sağlayacaktır. Alışveriş yapacağınız website tercihleri de güvenlik açısından önemlidir. Aradığınız ürün daha önce duymadığınız, bilmediğiniz bir websitesinde %80 indirimle satışa sunulmuş olabilir. Fakat burada indirim oranına ve ucuzluğa doğrudan inanmak pişman olacağınız sonuçlar doğurabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ilgili websitesi hakkında İnternette biraz araştırma yapmak ve kullanıcı yorumlarına göz atmak karar aşamasında yardımcı olur. Böylece yanlış, eksik ya da ürünün gönderilmemesi gibi can sıkıcı durumlardan kaçınmış olursunuz.

Efsane Cuma, Efsane İndirimler

Her yıl kullanıcılar tarafından sabırsızlıkla beklenen Black Friday indirimleri ya da Türkiye’deki isimlerinden biri olan Efsane Cuma’da binlerce kategoride yüz binlerce ürün cazip fiyatlarla satışa sunuluyor. İndirim dönemi Kasım ayına denk geldiği için dönemsel olarak ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlara satın almak için iyi bir seçenek olacaktır. Sezon ürünleri dahil Black Friday 2022 indirimlerinde her türlü ürünün indirime girme şansı var. Beyaz eşya, cep telefonu, bilgisayar, tablet ve PS5 gibi elektronik ürünler başta olmak üzere her türlü kategoride dev indirim fırsatları sizleri bekliyor olacak. Bu yüzden alışveriş listenizi oldukça detaylı hazırlayıp en başta bütçenizi buna göre optimize etmek Efsane Kasım için işinizi kolaylaştırır ve geriye sizin için karlı bir alışverişin tadını çıkarmak kalır. İhtiyaçlarınız dışında ise özel günler için sevdiklerinizin hediyelerini şimdiden toplu şekilde alabilirsiniz. Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü ve doğum günü gibi özel günler arasından yaklaşan tarihler var ise bunu da Black Friday indirimlerinde değerlendirerek sevdiklerinize daha uygun fiyatlarla daha güzel hediyeler alabilir ve onları mutlu edebilirsiniz.

Efsane Cuma İndirimleri Hepsiburada’da!

Türkiye’nin en büyük ve en çok tercih edilen e - ticaret platformlarından biri olan Hepsiburada, Efsane Cuma indirimleri adı ile Black Friday alışveriş festivalini her yıl yüksek indirim oranları ile kullanıcıları için bir indirim partisine çevirir. Türkiye’deki pek çok kullanıcının özellikle indirim dönemlerinde sunduğu avantajlarla en çok tercih ettiği websiteleri arasında yer alan Hepsiburada, Efsane Cuma dışında Efsane Kasım kampanyası ile de bu indirimleri tüm aya yayarak farklı ürün grupları arasında sürpriz indirimler sunar. Hepsiburada, Türkiye’de pazar yeri devlerinden biri olduğu için yüz binlerce satıcı ve marka ile muazzam büyüklükte bir kampanya düzenleme gücüne sahip. Bu yüzden Efsane Cuma’da Hepsiburada’nın sunduğu indirim fırsatlarını takip etmek size oldukça kazanç sağlayabilir. Özellikle Efsane Cuma telefon indirimleri ile ön plana çıksa da buzdolabı, bulaşık makinesi, ocak, aspiratör ve davul fırın gibi çok fazla ilgi gören kategorilerde kullanıcılarına sürprizler yapmayı seven firma, yılın en iyi indirimlerini hazırlamayı amaçlar.Hepsiburada Muhteşem Cuma indirimlerinde şaşırtıcı fiyatlarla karşı karşıya kalmanız asla sürpriz değil.

Trendyol Efsane Günler İndirimleri

Kullanıcılarını indirimlerle mutlu etmeyi en çok seven e - ticaret platformu hangisi desek pek çok insan Trendyol olduğunu söyleyecektir. Trendyol da diğer rakipleri gibi her yıl Black Friday’e katılan yerel pazar yerlerinden biri. Trendyol Efsane Kasım indirimleri ya da Efsane Cuma indirimleri şeklinde Kara Cuma için kullanıcılarına farklı isimlerde yerelleşmiş isimlerle kampanyalar hazırlar. Trendyol Efsane Cuma indirimleri globaldeki Black Friday tarihinde düzenlenirken Trendyol Efsane Kasım indirimleri genellikle rakibi Hepsiburada gibi tüm aya yayılan bir indirim süreci olarak planlanır. Kullanıcılar, Black Friday Trendyol indirimlerinde özellikle giyim kısmını takip eder. Pek çok kullanıcı bu dönemde birden fazla sezona uygun kıyafetler alarak kombin seçeneklerini uygun fiyatlarla tamamlar. Giyim anlamında ünlü olsa da her türlü kategoride ürünler sunan Trendyol, bebek bezi, biberon, zıbınlık ve bebek arabası gibi pek çok kategoriyi de indirim döneminde unutmaz. Ev eşyalarından kozmetiğe kadar her kategoride pek çok sürpriz hazırlar. İndirim döneminde en iyi seçenekleri kullanıcılarına sunmayı ilke edinmiş olan Trendyol Efsane Günler indirimleri ile Black Friday döneminde mutlaka takip edilmesi gereken pazar yerlerinden biridir.

N11 Efsane Cuma İndirimleri

25 Kasım’da Black Friday etkinliğine katılan diğer bir pazar yeri devi de N11 olacak. N11 11.11 indirimleri gibi yine dünya çapında uygulanan bir alışveriş festivalinin Türkiye’deki en büyük temsilcilerinden biri. Hem rakipleriyle yarışmak için hem de kullanıcılarına en avantajlı fiyatları sunmak için çaba gösteren N11 Kara Cuma’da da mutlaka göz atmanız gereken websitelerinden biri. Özellikle indirim dönemlerinde dağıttığı kuponlarla kullanıcılarının gönlünü fetheder. Hiç beklemediğiniz ürün ve markalarda ilginç indirimler yakalayarak çok mutlu olacağınız bir alışverişi, N11’in Black Friday sürprizleri ile sağlayabilirsiniz. N11, İster elektronik ister mobilya, dekorasyon olsun her türlü ürün grubunu kategorileri arasında barındırarak pek çok fırsatı kullanıcılarına sunar.

2022 Efsane Cuma İndirimleri Gittigidiyor’da!

Dünyadaki e - ticaret pazaryeri devlerinin başında gelen eBay’in Türkiye’deki girişimi olan Gittigidiyor da tabii ki Black Friday döneminde kullanıcıları için çeşitli kampanyalar hazırlayan platformlardan biri. Çeşitli kategorilerde %80’e varan indirimlerin yer alacağı Efsane Cuma Gittigidiyor kampanyası, kullanıcılarına şaşırtıcı ve aynı zamanda sevindirici bir alışveriş süreci vaad ediyor. Black Friday 2022 yılında Gittigidiyor indirimlerini takip ederek favori markalarınızın en iyi ürünlerini çok cazip fiyatlara satın alabilirsiniz. Black Friday’de Gittigidiyor’da yer alan binlerce satıcının sunduğu indirimler, ihtiyaçlarınızı ve zevklerinizi rahatlıkla karşılayacaktır. Bu sebeple Gittigidiyor’a Black Friday 2022 için kesinlikle göz atmalısınız.

Boyner Black Friday İndirimleri

Boyner özellikle giyim, kozmetik ve aksesuar anlamında pek çok kullanıcının severek tercih ettiği markaların başında yer alır. Boyner, Hepsiburada, Trendyol gibi markaların aksine fiziksel olarak da satışlar yapan bir firmadır. Bu sebeple Boyner Black Friday indirimleri sadece websitesinde değil, mağazalarda da yapılır. 38 ilde toplamda 115 mağazası bulunan Boyner Black Friday döneminde hem websitesinden hem de fiziksel mağazalarından sürpriz indirimler hazırlar. Bünyesinde barındırdığı pek çok markanın ürünlerini Efsane Cuma’ya özel olarak %80’e varan indirimlerle satışan sunan Boyner Kara Cuma’da gözden kaçırmak istemeyeceğiniz bir marka.

Amazon Black Friday Kampanyaları

Dünyanın en büyük e - ticaret devlerinin başında gelen Amazon, Black Friday alışveriş festivalinin en büyük temsilcisi olarak bilinir. Amazon’un yer aldığı tüm pazarlarda her yıl Black Friday rekabeti bulunur. Kara Cuma’nın indirim ruhunu iyi bilen marka, bu dönemde kullanıcılarını nasıl mutlu edeceğini iyi bilir. Black Friday 2022 Amazon için en az kullanıcıları kadar önemli bir dönem. Yıllar içinde kullanıcı mutluluğu ve hizmet kalitesi ile herkesin kalbinde taht kuran Amazon, Black Friday’de de kullanıcılarına ayrıcalıklı bir deneyim sunmak için çaba gösterir. Amazon Kara Cuma indirimlerini takip etmeniz gereken markaların kesinlikle en başında yer alıyor. Bunun en büyük sebebi ise en başından beri Amazon’u Amazon yapan şeyin sunduğu hizmet kalitesi ve indirim anlamındaki cömertliği. Aynı zamanda ABD’li bir firma olduğu için Black Friday’in ruhunu da uzun yıllardır bilen ve buna göre hareket edebilen bir firma.

Zara Black Friday

İspanyol merkezli giyim, aksesuar ve ev eşyaları markası Zara Black Friday indirimlerinde Türkiye’de en çok takip edilen markaların başında yer alır. Türk kullanıcıları arasında oldukça popüler olan Zara Kara Cumanın en gözde markalarındandır. Ürünleriyle Türkiye’deki kullanıcıların yıllardır dolaplarında yer etmiş olan marka, pek çok farklı giyim zevkine hitap eder. Sadece giyim ve aksesuar anlamında değil ev eşyaları anlamında da keyifli bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyorsanız Zara Black Friday 2022 indirimlerini kaçırmamalısınız.

MediaMarkt Efsane Cuma İndirimleri

Türkiye’nin teknoloji ve elektronik ürünler anlamındaki devlerinin başında gelen MediaMarkt Şahane Cuma indirimleri ile teknolojiseverlerin en çok merak ettiği markaların başında yer alır. Cep telefon, televizyon, inverter klima, laptop, gaming mouse gibi pek ürünü en uygun fiyatlarla almak isteyenler MediaMarkt Efsane Cuma indirimlerine mutlaka göz atmalılar. MediaMarkt sadece internet üzerinden satış yapmadığı için fiziksel mağazalarına da özel sürprizler hazırlar. Bu yüzden şaşırtıcı indirimleri yakalamak için mağazaları da ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de 80’den fazla mağazası bulunan Mediamarkt Kara Cuma indirimlerinde hem websitesinden hem de fiziksel mağazalarından kullanıcılarını mutlu edecek indirimler sunar.

Gerçek Black Friday İndirimleri Akakçe’de

Türkiye’deki tüm marka ve satıcıların Black Friday indirimlerini tek bir noktadan takip etmek ve hiçbir fırsatı kaçırmak istemiyorsanız sizin için en doğru seçenek Akakçe olacaktır. İndirim günlerinin üssü niteliğinde olan Akakçe, ürünlerin en iyi fiyatlarını sizler için takip eder ve listeler. Ürünlerin hafta, ay ve son altı ay özelinde fiyat değişikliklerini de takip ederek indirimlerin ne kadar gerçek olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Hepsiburada, Trendyol, Amazon, N11 başta olmak üzere binlerce websitesindeki yüz binlerce satıcının listelediği tüm ürünleri, indirim oranları ve geçmiş fiyatları ile kafa karışıklığı yaşamadan takip etmek ve en iyi alışveriş deneyimini yaşamak için Akakçe’yi tercih edebilirsiniz.

Black Friday İndirimleri 2022 Sıkça Sorulan Sorular

Black Friday Nedir?

Black Friday ya da Kara Cuma, ABD’de de ortaya çıkan bir alışveriş festivalidir. Her yıl Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma’da markalar, kullanıcılara bir günlüğüne ürünleri çok yüksek indirimlerle sunar.

Kara Cuma (Black Friday) Ne Zaman?

Kara Cuma her yıl Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma olarak planlanır. Bu yıl da tüm dünyada 25 Kasım 2022'de düzenlenecek.

Black Friday indirimi yapan mağazalar hangileridir?

Kara Cuma'da mağazalar ve online alışveriş platformları indirim yaparlar. İndirim yapan popüler online alışveriş platformları:

 • Hepsiburada
 • Gittigidiyor
 • Amazon
 • N11
 • Trendyol
 • Ebebek
 • Boyner
 • Media Markt
 • Teknosa
 • Morhipo
 • Zara

Black Friday'e özel indirimli ürünler nelerdir?

Black Friday haftası binlerce üründe inanılmaz indirimler oluyor. Kara Cuma'ya özel indirimli ürünler:

Black Friday günü ürünlerde ne kadar indirim oluyor?

Black Friday (Efsane Cuma) gece yarısı indirimler başlar ve gün boyu eder. Mağazalarda ve online platformlarda ürünün satış fiyatı üzerinden koşulsuz şartsız %30'a kadar indirim yapılmaktadır. Bazı firmalar yaptığı indirimlere ek olarak hediye çeki vererek alışverişini daha ucuza yapmanızı sağlıyor.

Black Friday'in Türkiye'de karşılık geldiği isimler nelerdir?

Black Friday'in sözlük anlamı Kara Cuma demektir. Türkiye'de firmalar Black Friday kampanyasını Efsane Cuma, Kara Cuma, Şahane Cuma, İndirimli Cuma, Pembe Cuma gibi birçok farklı isim altında ürünlerini indirimli olarak satıyorlar.

Black Friday indirimlerinin bitiş tarihi ne zaman?

Black Friday indirimleri başladıktan 24 saat sonra kampanya bitiyor. Ortalama bir gün süren indirimleri alışverişçilerin isteklerine göre mağazalar 1 gün daha uzatabiliyorlar. 2022 yılında Black Friday'in bitiş tarihi 26 Kasım 2022 saat: 24:00'dır.