Çay

Çay Fiyatları

5.073 farklı Çay için fiyatlar listeleniyor.

Market alışverişini de Akakçeden yap!
Çaykur Çay Tirebolu 42 Çay Lipton Çay İstikan Çay Beta Tea Çay Mahmood Tea Çay

Aktüel Broşürlerden Çaylar

  • Tirebolu 42 Özel Üretim Siyah Çay 1000 g Migros 64,90 TL
  • Çaykur Filiz Çayı 1 kgBizim Toptan 79,90 TL
  • Çaykur EDT Tiryaki Çayı 2 kgBizim Toptan 139,90 TL
  • Beta Yüksek Tepeler Çay 1 kgÇağdaş Marketler 62,90 TL
  • Lipton Tekdem Siyah Çay 20'liBim 15,50 TL
  • Lipton Doğu Karadeniz Siyah Demlik Poşet Çay 100'lü Bim 54,50 TL
  • Lipton Doğu Karadeniz Bardak Poşet Çay 100x3,2 gMetro 73,90 TL
  • Lipton Doğu Karadeniz Demlik Poşet Çay 100x3,2 gMetro 56,90 TL
  • Doğadan Gizli Bahçe/Earl Grey Demlik Poşet Çay 100x3,2 gMetro 79,95 TL
  • Lipton Yellow Label/Earl Grey Bardak Poşet Çay 100x2 gMetro 93,90 TL

kg En Ucuz Çaylar

Tümü

Çok Satanlarkg En UcuzEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatDiğerEn Yüksek PuanEn Yeniler

1 kg3 kg5 kgDemlik PoşetDökme100'lü1000'li25 - 50 TL 50 - 100 TL BergamotluSatıcı Marka

ÖncekiSayfa: 1 / 50Sonraki

Filtrele
Fiyatı
- 0 - 25 TL25 - 50 TL50 - 100 TL100 - 150 TL150 TL üstü
Markası Özellikler Türü Miktar Kelime ile Filtrele Adet SatıcıToplam 77 satıcı. Ürün Puanı

Şeker FiyatlarıSıvı YağFiltre KahveTürk KahvesiGranül KahveKapsül KahveBitki ÇayıMeyve SuyuHazır KahveÇaykur ÇayTirebolu 42 ÇayLipton Çay

En Çok Karşılaştırılan Çaylar

Çay Yorumları ve Önerileri

Tüm yorumları gör

Çay Sıkça Sorulan Sorular

Çay

Dünya genelinde en fazla tüketilen sıcak içeceklerin başında çay yer alır. Soğuk olarak da tüketilebilen bu özel içeceğin diğer adı Camellia Sinensis’tir. Camellia Sinensis; kısa boylu, her mevsim yeşil olan çalı türü bir bitkidir. Yarı tropik olarak değerlendirilen bu bitki, doğudan batıya kuzeyden güneye dünyanın farklı bölgelerinde yetişen çeşitli bitkilerin yapraklarının özel bir yöntemle demlenmesi sonucu içecek olarak tüketilir. Bitkilerin; yapraklarının, çiçeklerinin, tohumlarının, gövdelerinin veya kabuklarının kaynatılması ya da haşlanması sonucu elde edilen lezzetli içeceğin çok çeşitli türleri vardır. Nemli iklimlerde yetişen bitkiler hasat ve işleme sonucu farklı yöntemler kullanılarak ayrıştırılır. Bu ayrıştırmayla birlikte yaprak çay çeşitlenmiş olur. Çayın işleme esnasındaki fermantasyon süreci bu farklılığa neden olur. Üretim basamağında bitkinin oksidasyona uğratılmasıyla siyah çay elde edilirken, oksidasyon işlemine tabi tutulmayan kateşin kaynağı bitki yeşil çay olarak adlandırılır. İşleme sırasındaki uygulamalara bağlı olarak bileşimindeki biyoaktif bileşenlerin farklılık gösterebildiği çayın meyvelerden elde edilen türleri de vardır.

Çay Çeşitleri Nelerdir?

Bitki ve meyvelerden elde edilenler için günün her saatinde tüketilebilecek çok fazla çeşit ve tür bulunur. Çay çeşitleri bitkilerin oksidasyon seviyesi ve renklerine göre belirlenir. Renklerine göre dört ana grupta toplanır. Bunlar; beyaz çay, yeşil çay, siyah çay ve oolong çayıdır. Camellia sinensis bitkisinin tomurcuk halinde bulunan üst yapraklarından beyaz olan tür elde edilirken, yaprakların toplanır toplanmaz kavrulması ve kurutulması ile yeşil olan çeşit elde edilmiş olur. İtina ile toplanan yapraklar yavaş yavaş kurutulur ve eğer oksijenle tepkimeye giriyorsa en iyi siyah çay elde edilir. Bu türden daha kısa fermantasyon süresine sahip olan diğer bir tür olan oolong ise mavi - yeşil arasında bir renge sahiptir. Türk çay çeşitleri demleme yöntemiyle ağız tadınıza hitap eder. Türk kültüründe sıklıkla tüketilen aromalı siyah tür ve Trabzon çay çeşitleri en iyi çay olarak değerlendirilir. Bu ürünler demlik çay olarak da bilinir.

Doğal Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

Yumuşak içimi ve ağızda tat bırakan aroması ile doğal bitki çayları günün her saatinde çok fazla olmamak kaydıyla tüketilebilir. Bu türlerden fayda elde etmek için kullanım miktarına dikkat etmek ve doğru ölçüde tüketmek gerekir. Kiloluk paket halinde alabileceğiniz kuru çay seçeneklerini küçük ambalajlarda tek içimlik paketler halinde de tüketebilirsiniz. Doğal olanlar arasında, limonlu, zencefilli, matcha, kırmızı, bergamotlu çay gibi seçenekler bulunur. Bunun yanı sıra rezene, tarçınlı, zencefilli ballı çay çeşitleri de sıklıkla tüketilir.

Çay Çeşitleri Nasıl Tüketilir?

Ev, ofis, yurt vb. iş yerleri ve yaşam alanlarında kullanımı pratik olduğundan poşet türünde çaylar tercih edilir. Demleme yöntemleri ürün ambalajındaki yönergede belirtilir. Paket çay çeşitleri bardağa yerleştirilir ve üzerine yeterli miktarda sıcak su eklenerek hızlıca demledir. Kişisel tercihinize bağlı olarak sıcak su dolu bardağınıza paketinden çıkardığınız poşet çayınızı koyabilirsiniz. Her türlü bitki ya da meyveden elde edilebilen poşet çayları bardak ya da kupanızda içmek yerine demliğe de koyabilirsiniz. Demlik kullandığınız durumda birden fazla kullanmanız aromayı hissetmek için gereklidir. Kokulu çay çeşitleri arasında yer alan bergamot aromalı olan ürünler demlikte hazırlanmaya uygun alternatiflerdendir. Earl grey çay olarak da bilinen bergamot aromalı çay, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kokulu çay paketleri kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerindendir. Limon melisa poşet çay ise günün her saatinde tekli paketler halinde tüketilebilir. Yeşil çay poşet aromasını hissetmek için kireçli ya da sert su kullanmamanız tavsiye edilir. Farklı sayılarda paketlenen ürünler 100 lü poşet çay şeklinde de alınabilir. Büyük poşet çay alarak sevdiğiniz bitki çayınızı daha uzun süre yudumlayabilirsiniz.

Çayın Yararları Nelerdir?

İçecek çeşitleri arasında özel bir yere sahip olan çay taze olarak tüketildiğinde pek çok yarar sağlar. Yararına bağlı olarak çay kaç kalori? Sorusu da sıklıkla sorulur. Genel olarak kalori açısından yüksek bir içecek değildir. Siyah çay kalori miktarı ise çok azdır. Düşük kalorili olması ve bitki çaylarının genellikle diyet yapanlara önerilmesi çayın yararları arasında değerlendirilebilir. Light çay çeşitleri de beslenme uzmanlarınca diyet listelerine eklenebilir. Kafeinsiz çay türlerinin fazla olması da kafein tüketmek istemeyenler için önerilir. Dünyanın birçok yerinde dökme olan çeşitler kullanılır. Dökme çay 1 kg paketler halinde alabileceğiniz ürünün bilimsel literatürde yer alan pek çok yararı bulunur. Sindirim sistemine yararı olduğu bilinen demleme türünde olanlar zihinsel faaliyetler için de faydalıdır. Aromalı olanlar en iyi çay yorumları arasında değerlendirilir. Kaçak çay nedir? sorusu, yüksek dağların eteklerinden toplanan içimi lezzetli olan tür şeklinde cevaplanır. Uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen ürünler arasında prebiyotik çay yer alır. Bu ürün, bağırsak faaliyetlerine yardımcı olur ve gıdaların sindirimini kolaylaştırır. Kimi zaman “beyaz çay ne işe yarar?” gibi sorular merak edilebilir. Güçlü antioksidan özelliği bulunan bu bitki serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırmayı sağlar. Beyaz çay kullananlar gün içerisinde daha zinde ve enerjik olduklarını ifade eder.

Tüketiciler İçin En Uygun Çay Fiyatları Nedir?

En uygun çay fiyatları tüketiciler tarafından merak edilir. En uygun olanlar ürünlerin türüne ve harmanlanma yöntemine göre belirlenir. Peki severek tüketilen çayın kilosu ne kadar? Çay markaları farklı boyutlarda ve türlerde ürünü tüketicilere sunar. Bu bağlamda fiyatlar ürünlerin çeşidine göre belirlenir. En ucuz çay fiyatları, en iyi çay markaları tarafından sunulur. Ürün paketleri farklı kilolarda sunulur. Bütçeniz ve yaşadığınız kişi sayısına bağlı olarak; 100 gr, 200 gr, 250 gr, 500 gr çay tercih edilebileceği gibi kilo bazında 1 kg, 2 kg, 3 kg ve 5 kg çay tercih edebilirsiniz. Eğer bir işletme sahibiyseniz ve toptan fiyatlardan faydalanmak istiyorsanız 10 kg ya da 20 kg çay alabilirsiniz. Gram olarak en az olan paketler en ucuz fiyatlara sahiptir. Buna göre 1 kg olanların fiyatı ve 5 kg çay fiyatları miktara göre değişkenlik gösterir. Çay 5 kg olarak satılan paketler daha uygun olabilir. Ürünlerin fiyatları indirimli çay dönemlerinde daha belirgin bir şekilde karşımıza çıkar;

Kampanya dönemlerinde, çay fiyatı ne kadar sorusuna cevap bulabilir ve ucuz çay fiyatları hakkında bilgi alarak karşılaştırma yapabilir, ürünlerin kilo fiyatını öğrenebilirsiniz.Bu değerlendirmelere ek olarak tomurcuk çay fiyat bilgisi ve diğer türlerin fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu ürünlerin fiyatları belirlenirken; üreticinin maliyeti ve ithal edilenler için döviz kurları önemli bir rol oynar. Satın alma seçeneklerini değerlendirerek dilediğiniz türde ürüne uygun fiyat seçenekleriyle sahip olabilirsiniz. Siyah çay satın al seçeneğiyle; siyah çay çeşitleri, siyah çay tohumu, siyah paket çay alabilir fit çay ve 9 lu çay opsiyonlarına da ulaşabilirsiniz. En iyi markalar ve en ucuz seçenekleri Akakçe üzerinden bulabilir, çay tavsiyesi yorumlarını okuyarak lezzetini sevdiğiniz ürüne uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.