16 GB Ekran Kartı

16 GB Ekran Kartı Fiyatları

89 farklı 16 GB Ekran Kartı için fiyatlar listeleniyor.

ÇOK SATANLAR EN DÜŞÜK FİYAT EN YÜKSEK FİYAT EN YÜKSEK PUAN EN YENİLER

 • RAM16 GB
 • Ekran Kartı ModeliRTX 4070
 • Ekran Kartı ModeliRTX 4060
 • RAM12 GB
 • ChipsetAMD
 • ChipsetNVIDIA
 • Fiyatı0 - 7.500 TL
 • Fiyatı7.500 - 12.500 TL
 • RAM TipiGDDR6
 • RAM TipiGDDR6X

Önceki Sayfa: 1 / 4 Sonraki

Filtrele
Filtrele
 • RAM16 GB
Fiyatı 0 - 7.500 TL 7.500 - 12.500 TL 12.500 - 17.500 TL 17.500 - 25.000 TL 25.000 TL üstü MarkasıTümünü GösterÖzelliklerTümünü GösterEkran Kartı ModeliTümünü GösterRAMTümünü GösterChipsetRAM TipiRAM ArabirimiDirectXFan SayısıAydınlatma TipiOPenGL SürümüÜretim YılıGüçStandart HızArtırılmış HızDerinlikYükseklikGenişlikSatıcıÜrün Puanı
Temizle Ürünleri Gör (89)

RTX 4070 RTX 4060 12 GB Ekran Kartı RTX 4060 TI RTX 4070 TI NVIDIA Ekran Kartı RX 7800 XT RTX 4080 8 GB Ekran Kartı RX 7700 XT RTX 3060 RTX 3060 Ti

En Çok Karşılaştırılan Ekran Kartları

16 GB Ekran Kartı Sıkça Sorulan Sorular

En çok satan 16 GB Ekran Kartı hangileri?

Akakçe'de alışverişçilerin en çok satın aldığı 5 farklı 16 GB Ekran Kartı:
 1. XFX RX 7800 XT Speedster Qick 319 XT Core RX-78TQICKF9 256 Bit GDDR6 16 GB Ekran Kartı
 2. Pny RTX 4080 TF Verto Edition VCG408016TFXPB1 256 Bit GDDR6X 16 GB Ekran Kartı
 3. MSI RTX 4060 TI Ventus 3X 16G OC 128 Bit GDDR6 16 GB Ekran Kartı
 4. SAPPHIRE PULSE AMD RADEONTM RX 7800 XT GAMING 16GB GDDR6 DUAL HDMI / DUAL DP
 5. Galax RTX 4060 TI 46IZL8MD8YEX 128 Bit GDDR6 16 GB Ekran Kartı

16 GB Ekran Kartı

16 GB ekran kartı işlemciyle birlikte bilgisayarınızın performansı üzerinde en önemli etkiye sahip temel bileşenlerden biridir. Yetersiz bir GPU, performansı etkileyerek oyun, fotoğraf ve video düzenleme ve diğer görsel görevler için zayıf bir görsel deneyime yol açar. GPU CPU'dan gelen verileri işler ve ekranınızda görsel olarak oluşturur. Bu nedenle grafiklerin veya görsel ögelerin kalitesinden diğer tüm bileşenlerden daha fazla sorumludur. Ekran kartları yaşlandıkça, en yeni oyunlara, akışa ve yazılımlara ayak uydurma konusunda daha az yetenekli hale gelir. Aslında kartlar bozulmasalar da 5 yıllık bir grafik kartı en son video düzenleme yazılımını kaldıramayabilir veya yeni bir oyunu istediğiniz şekilde oynamak zorlaşabilir. Ekran kartınızı 16 GB’lık yeni bir kart ile değiştirerek en zorlu oyunları oynayabilir, video gibi görüntü şleme uygulamalarını maksimum çözünürlükte çalıştırabilirsiniz. AMD ve Nvidia gibi saygın markaların ürettiği en iyi ekran kartı modellerini ve disket sürücü gibi donanımları Akakçe’de bulabilirsiniz.

AMD ve NVIDIA 16 GB Ekran Kartı Modelleri ve Özellikleri

AMD ve NVIDIA şu anda piyasadaki iki büyük GPU üreticisidir. Nvidia, üst seviye modeller için Founders Edition adı altında üretim yapar. AMD ise referans tasarımını diğer üreticilere lisanslar. Her iki şirketin GPU'larını kendi markaları dışında, birkaç farklı markanın üçüncü taraf kartlarında bulabilirsiniz. Ekran kartı 16 GB gibi Daha pahalı üçüncü taraf kartlarda gelişmiş soğutucular, ekstra fanlar ve genellikle daha yüksek saat hızları bulunur. AMD 16 GB ekran kartı gibi en yeni AMD işlemci serisi RX markasını kullanır. RX Vega Daha yüksek seviyeli, RX ise giriş seviyesi ve orta seviye GPU’ları ifade eder. AMD ekran kartları için daha yüksek bir sayı daha fazla güç anlamına gelmez. Kartın ne kadar yakın zamanda piyasaya sürüldüğünü gösterir. Hangi GPU'nun en yeni olduğunu RX numarasına bakarak anlayabilirsiniz. Daha yüksek bir sayı, daha yeni model anlamına gelir.
Numaradan sonra bazı modellerde ek harf ya da harf dizileri bulunur. XT Graphics, benzer şekilde adlandırılmış mevcut bir GPU'nun biraz geliştirilmiş versiyondur. HD eski serilerde bulunur ve aşamalı olarak piyasadan kaldırılmaktadır. R, aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmakta olan daha eski bir seridir. Nvidia 16 GB ekran kartı gibi ürünlerini tanımlamak için harf atama ile başlayan farklı bir sınıflandırma sistemi kullanır. GT grafik kartı serisi standart kullanım için, GTX grafik kartları ise giriş seviyesinden üst seviyeye kadar oyuna özel kartlardır. RT ise en üst düzey oyunlar için tasarlanmıştır. Modellerde yer alan numaralar, tıpkı AMD ekran kartlarında olduğu gibi kartın ne kadar yeni olduğunu gösterir. Örneğin, 30 serisi 20 serisinden daha yenidir. Bitiş harfi ataması ise kartın özel işlevlerini gösterir. Ti ekine sahip modeller benzer şekilde adlandırılmış bir GPU'dan daha iyi performans gösterir. Super tanımı, Ti tanımına benzer ve mevcut bir GPU'nun biraz geliştirilmiş versiyonudur.

En İyi Dizüstü ve Masaüstü 16 GB Ekran Kartı Çeşitleri

Ekran kartı satın alırken aralarından seçim yapabileceğiniz AMD ve NVIDIA olmak üzere iki ana marka vardır. Her iki üretici de hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlar için güçlü ve kaliteli grafik kartları sunar. Ekran kartları dahili ve harici olmak üzere iki tipte üretilir. Entegre kartlarının dizüstü bilgisayarlar gibi daha küçük sistemlerde kullanımı yaygındır ve bağımsız bir RAM'i genellikle yoktur. Bu modeller oyunlardan çok film akışı ve TV gibi daha temel görsel görevler için idealdir. Bilgisayarınızı yüksek ayarlarda oyun oynama, video düzenleme, fotoğraf düzenleme ve 3B oluşturma gibi yoğun grafik gerektiren görevler için kullanmakla ilgileniyorsanız 16 GB ekran kartı gibi ayrı bir grafik kartına yatırım yapmanız gerekir. Bu kartların entegre modellerden farklı olarak kendi RAM'leri vardır. Daha büyük ve daha güçlü bileşenleri takma avantajı sunan PC’ler, amiral gemisi GPU'ların ısı ve güç gerekliliklerini karşılamak için yeterli alanı ve soğutmayı sağlar. Daha yüksek performans daha fazla bellek bant genişliği, daha yüksek piksel hızı ve artırılmış doku eşlemesi gibi özellikler anlamına gelir. Form faktör bakımından kartlar yarı yükseklikte (ince), tek yuvalı, çift yuvalı ve hatta üç yuvalı olabilir. Oyun odaklı kartların çoğu tam yüksekliktedir. Önceki nesil modellerden daha kalın ve daha büyük olan bu kartlar iki veya daha fazla genişletme yuvasını doldurur. Mini-ITX anakartınız varsa genellikle 8 inç (205 mm) uzunluğunda veya daha kısa olan bir 'mini' ekran kartlarını tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte bu adı taşıyan ancak daha uzun kartlar olduğunu da unutmamalı ve mutlaka teknik özellikleri incelemelisiniz. 16 GB ekran kartı laptop modellerinde GPU'nun bilgisayarın ince kasasına sığması gerektiğinden daha küçük bileşenler içermesi zorunludur. Herhangi bir ürünün uzunluk, yükseklik ve kalınlık gibi ölçülerini inceleyerek bilgisayarınıza uyumlu kartları satın alabilirsiniz.

Oyun Bilgisayarı için 16 GB Ekran Kartı Nasıl Seçilir?

Oyun bilgisayarları gibi ekran kartının çok önemli olduğu donanımlar için markaya ve form faktöre karar verdikten sonra TDP, konnektörler ve bağlantı noktaları gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız. Aşağıda sıralanan özellikleri sisteminizle karşılaştırarak maksimum performans sunan en iyi ürüne kolayca karar verebilirsiniz:

16 GB Ekran Kartı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ekran kartlarında bağlantı noktaları ürün seçiminde kritik öneme sahiptir. Bu nedenle satın almayı planladığınız kartın monitörünüz için ihtiyacınız olan konnektörlere sahip olduğundan emin olmalısınız. Bazı monitörlerde HDMI bulunurken diğerlerinde ise DisplayPort kullanır.
Bazı kartlar daha yüksek bir hıza çıkmak için üretici tarafından hız aşırtmalı olacak şekilde tasarlanır. Aşırtma kare hızlarında mütevazı bir fark yaratabilir. Bununla birlikte, bellek hızı, çekirdek sayıları ve mimarinin hesaba katılması gerektiğinden, saat hızı performansı belirleyen ana kriter değildir. Daha iyi soğutma, aynı GPU'ya sahip kartlarda genellikle saat hızından daha üstündür. CUDA çekirdekleri, GPU'nun yaklaşık performans seviyesini belirlemeye çalışırken kısmi bilgi sağladığı için saat hızı gibi daha az öneme sahiptir. Aynı mimari içindeki çekirdek sayılarını karşılaştırmak, farklı mimarileri karşılaştırmaktan daha anlamlıdır. TFLOPS, bir GPU'nun maksimum teorik performansının bir göstergesidir. Aynı mimari içinde karşılaştırma yapıldığında, TFLOPS genellikle size bir çipin diğerine kıyasla ne kadar hızlı olduğunu söyler. Mimariler arasında karşılaştırma yapmak daha az kullanışlıdır. Daha yüksek saat hızı gibi artan bellek bant genişliği sayesinde daha hızlı bir bellek, ekran kartını daha hızlı yapabilir.

16 GB Ekran Kartı Fiyatları ve Kampanyaları

Ekran kartı herhangi bir bilgisayarın en pahalı bileşenlerinden biridir. Masaüstü ve dizüstü ekran kartı fiyatları açısından kıyaslandığında masaüstü modeller genellikle daha ucuzdur. Dizüstü 16 GB ekran kartı fiyatı açısından kompakt ürünlerin daha pahalı olmasının nedeni, bilgisayarı daha taşınabilir ve güç açısından daha verimli bir hale getirmek için gereken bileşenlerin üretilmesinin daha pahalı olmasıdır. Daha büyük ve daha yüksek performanslı dizüstü bilgisayar grafik kartları da mevcuttur, ancak bunlar cihazın toplam ağırlığını artırır, aşırı ısınmaya neden olabilir ve taşınabilirliği engelleyebilir. 16 GB ekran kartı masaüstü modellerinde GPU'nun gücü fiyata yansıma eğilimindedir. Genel olarak bir kart ne kadar güçlüyse o kadar pahalıdır. Ayrıca kartta bulunan bazı özellikler de fiyatı etkiler. Örneğin Işın izleme, genellikle oyunlar için daha yeni grafik kartlarında bulunan heyecan verici teknolojilerden biridir. Son derece gerçekçi ışık efektleri üreten bir işleme tekniği olan ışın izleme belirli bir ışık yolunu izleyen ve ardından ışığın gerçek dünyadaki nesnelerle etkileşim şeklini simüle etmeye çalışan bir algoritma aracılığıyla yapılır. Cyberpunk 2077 ve Watch Dogs gibi oyunlar, insan gözünün ışık yansımasını ve gölgeleri işleme biçimini taklit eden ışın izlemeyi kapsamlı bir şekilde kullanır. Hem NVIDIA hem de AMD'nin yeni kartlarda bu özelliği bulabilirsiniz. Çatışmada meydana gelen büyük patlamalardan, loş bir odadaki bir pencereden içeri giren güneş ışınlarına kadar her şeyi simüle edebilirsiniz. Aradığınız en iyi ekran kartlarını elektronik ana kategorisindeki bilgisayar, donanım kategorisinin altında yer alan bilgisayar bileşenleri kategorisinin içindeki ekran kartı kategorisinde bulunan 16 GB ekran kartı kategorisinde inceleyebilirsiniz. Maksimum performans, etkileyici görseller ve daha fazlasına sahip olmak için Akakçe ayrıcalıkları ile sunulan en iyi ekran kartını şimdi satın alabilirsiniz.