Intel

Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemci

(4 yorum)
Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemci
Kutu seçenekleri:

15 satıcı içinde kargo dahil en ucuz fiyat seçeneği

3.399,00 TL Ücretsiz kargoSatıcıya GitSon güncelleme: 11 dakika önce

, peşin fiyatına 3 taksit

Stokta 8 adetYarın kargodaSatıcı: N11/borsapazar

Ürün Özellikleri: LGA1151, İşlemci Hızı: 2.90 GHz, 6 Çekirdek, Core i5, 9. Nesil, Sanallaştırma, Turbo Boost, Maximum Turbo Hızı: 4.1 GHz... Devamını gör


Fiyat Değişimi

Fiyat analizini detaylı gör

En Ucuz Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemci Fiyatları

Tüm fiyatlar (14)

Yenilenmiş ve İkinci El Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemci Fiyatları

En Popüler Intel İşlemciler
Benzer Ürünler

i5 9400F

i5 9400F modeli, bilgisayarını toplayan kullanıcılar arasında oldukça popüler olan bir işlemcidir. Intel’in Coffee Lake mikro mimarisi üzerinde inşa edilen ürün, yeni nesil teknolojileriyle öne çıkar. Çoğunlukla hızı ve güçlü teknik özellikleriyle oyuncular tarafından tercih edilse de geniş kullanım alanına sahiptir.

Bilgisayar üzerinden video düzenleme gibi işlemler yapanlar için ideal seçenektir. Ağır programları çalıştırabilme yeteneğine sahip olan işlemci, akıcılık konusunda da kullanıcılarını memnun eden bir performansa imza atmayı başarır.

İçerdiği yeni nesil teknolojiler sayesinde çoklu işlemlerin kolaylaştırılmasını sağlayan i5 9400F, oyunun yanı sıra ağır programların çalıştırılabilmesi için de verimli sonuçlar ortaya koyar. i5 9400F işlemci aynı zamanda iş parçacıkları ve çoklu çekirdek yapısıyla da büyük bir potansiyele sahiptir.

Çalışma esnasında çok fazla ısınmamasıyla da kullanıcılarının günlük hayatına pratiklik kazandırır. Zorlu programları veya ağır oyunları çalıştırırken bilgisayarınızın ısınmasını geciktirdiği için cihazlarınızın potansiyelinden de tam olarak yararlanmanıza imkan tanır.

Orta segmentte nitelendirilmesine rağmen performans konusunda sınıfında öne çıkmayı başaran model, farklı gereksinimleri karşılamasıyla da dikkatleri üzerinde toplar. Oyunun yanı sıra günlük kullanım, kodlama, video düzenleme veya sanat çalışmaları yaparken de stabil bir performans sunduğu için kullanıcılarının beğenisini kazanmayı başarır. Kaliteli ürün arayışı içindeyseniz Intel i5 9400F modelini inceleyebilir, özelliklerinin sizin için yeterli olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Intel i5 9400F Genel Görünüm

Çoklu Çekirdek Yapısına Sahip i5 9400F

Intel i5 9400F sahip olduğu teknik özelliklerle başarısını tesciller niteliktedir. “i5 9400F kaç çekirdek içerir?” diye merak ediyorsanız 6 tane çekirdeğe ve iş parçacığına sahip olduğunu bilmeniz gerekir.

Temel frekansı 2.9 GHz olmasına rağmen artırılmış gücü 4.1 GHz’dir. İhtiyaç durumunda i5 9400F 4.1 GHz hızına çıkabildiği için programların akıcı şekilde çalışmasını sağlar. Çok çekirdekli özel çalışma yapısı, sanal iş parçacıklarının bellekten ve kaynaktan tasarruf sağlamasına yardımcı olur.

Böylece asıl yükü çekirdeklerin üzerinden alarak daha rahat şekilde çalışmalarını mümkün kılar. Böylece cihazların ısınmasının önüne geçmeyi başarır. Ayrıca ısı yayma kapasitesi olarak da bilinen TDP değeri 65 W olduğu için de cihazların aşırı sıcaklıklara maruz kalmasının önüne geçer.

Çoklu çekirdekli yapı, eşzamanlı işlemler için işlemcinin kendi içinde iş bölümlendirmeleri yapmasını sağlar. Böylece aynı anda birden fazla programın donma veya takılma gibi can sıkıcı durumlar yaşanmadan çalıştırılmasına imkan tanır.

Aynı zamanda ağır programların iş yükünü böldüğü için yapılan işlemi birden çok yazılımsal iş parçacığına böler. Bu iş parçacıkları, zaman kazanmak için farklı iş parçacıkları tarafından paralel olarak işlenir.

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarınızın işlemcisi değiştirilebilir bir yapıdaysa Core i5 9400F vasıtasıyla cihazlarınızın daha güçlü hale gelmesini sağlayabilir, bütün potansiyellerinden tam anlamıyla yararlanabilirsiniz.

9. Nesil i5 9400F Özellikleri

“i5 9400F kaçıncı nesil?” sorusuna 9. nesil olarak yanıt verilebilir. 9. nesil olmasıyla beraber yeni teknolojileri içerisinde barındıran işlemci, hız ve akıcılık söz konusu olduğunda ortalamanın üzerinde etkileyici bir performansa imza atar.

Coffee Lake işlemci mimarisinin kullanıldığı ürün, işlevselliğiyle dikkatleri üzerinde toplar. CPU’ların transistör mesafesi 14 nm olacak şekilde üretilir. 14 nm gibi düşük mesafeye sahip olmaları sayesinde bilgi ve veri alışverişi çekirdekler arasında hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Ayrıca daha az yer kaplayarak ürünün kompakt boyutlarda olmasını sağlar. Aynı zamanda HyperThreading etkin hale getirildiğinde performansta iyileştirmeler ortaya koyar. Daha fazla arka plan görevinin aksama olmadan yapılmasını sağlamasıyla beraber işlemci çekirdeklerinin aynı anda iki farklı işlemi gerçekleştirmesini sağlar.

Böylece arka planda çok fazla uygulama olsa bile elektronik aletleriniz bunun ağırlığı altında yavaşlamadan çalışmayı sürdürür. 9. nesil olmasından dolayı içerdiği özellikler sayesinde CPU’daki her bir çekirdeğin kullanımını en üst düzeye çıkarmayı başarır.

Ayrıca ürün, CPU’nun kaynakları iş parçacıkları arasında değiştirmesin izin verir. Örneğin, ön tarafta bir video oyunu oynarken arka planda önemli işlerinizi gerçekleştirebilir, bilgisayarınıza bir dosyalar indirirken yavaşlama gibi can sıkıcı durumların önüne geçebilirsiniz. Yeni nesil bir ürün arıyorsanız Intel Core i5 9400F modeline göz atabilir, aradığınız çoğu özelliğe kısa süre içinde sahip olabilirsiniz.

Hızlı ve Güçlü i5 9400F Teknik Detayları

i5 9400F özellikleri ile her türlü kullanıcının çoğu ihtiyacına karşılık vermeyi başarır. Sistemin içerisinde L1, L2 ve L3 olmak üzere toplam üç tane önbellek bulunur. L1 384 KB, L2 1.5 MB ve L3 9 MB hafızaya sahiptir.

Sahip olduğu hafıza ve alanını başarılı bir şekilde yönetmesi sayesinde uygulamaların daha kısa sürede açılmasını sağlar. Verileri RAM’e yüklenmeden kendi hafızasından açan önbellekler, daha önce çalıştırdığınız bir uygulamayı açarken akıcılık elde etmenize yardımcı olur.

Talimatları ve verileri başarılı bir şekilde hafızasına atan önbellekler, kullanıcı deneyimini iyileştirmesiyle de öne çıkar. Ayrıca üç önbellek de hızlı olduğu için kullanıcılarının günlük hayatına pratiklik kazandırır.

Optimize edilmiş önbellek sistemiyle öne çıkan i5 9400F, performans iyileştirmeleri sunduğu için sınıfındaki diğer modellerden ayrı bir yerde konumlanır. Ayrıca 2666 MHz hızında iki kanallı belleğiyle yaşanabilecek sorunları azaltarak işlemlerin süratli bir şekilde gerçekleştirilmesini mümkün hale getirir.

PCle sürümü 3.0 olan model, uyumlu ekran kartlarıyla bir araya getirildiğinde bant genişliğini yükselterek daha etkileyici görüntüler yakalanmasına yardımcı olur. Böylece 9400F hem oyun hem de seyir keyfini bir üst seviyeye taşımayı başarır.

Bellek ve önbellek sistemiyle bilgisayarlara güç kazandıran model, her geçen gün daha fazla kişinin ilgisini çeker. Intel i5 9400F fiyat opsiyonlarını birbiriyle kıyaslayarak bütçenize uygun olan alternatife vakit kaybetmeden sahip olabilirsiniz.

Intel Core i5 9400F ile Intel Core i5-6400 Modellerinin Farkları

Intel Core i5-6400 içerisinde dört adet çekirdek bulundururken bu modelde altı çekirdek vardır. Aynı zamanda L3 önbelleğinin 3 MB daha fazla olması da bilgisayarın yükünü daha iyi bir şekilde azaltmasını sağlar. Temel frekansı 0.2 GHz ve artırılmış gücü 0.8 GHz daha yüksek olduğu için daha akıcı bir şekilde çalışır. i5 9400F’de bellek hızı 2666 MHz iken Core i5-6400 2133 MHz ile daha yavaştır.

i5 9400F Olumlu ve Olumsuz Yanları

“i5 9400F nasıl?” diye merak ediyorsanız aşağıda bulunan olumlu ve olumsuz özellikleri inceleyebilir, modelin ayrıntıları hakkında daha yakından bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Temel frekansının 2.9 GHz olmasıyla beraber artırılmış frekansının 4.1 GHz olması sayesinde hız konusunda başarılı bir performans ortaya koyar.
 • Intel SpeedStep desteği, ağır programlar çalıştırılmadığında hızını düşürerek cihazın ısınmasının önüne geçer. Ayrıca Intel Termal İzleme de sıcaklık dengesinin ayarlanmasına yardımcı olur.
 • Ayrıca Intel Optane, bilgisayara daha fazla RAM eklemeden işlemcinin hızının artırılmasını sağlar. Sistem hızlandırma işlevi gören özellik, sıklıkla yapılan işlemleri öğrenir ve güç kapalı haldeyken bile bunları hatırlar.
 • Hem VT-x hem de VT-d içerdiği için de sanal çekirdeklerin daha doğru bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Çarpan kilidi kapalı olduğu için dışarıdan müdahale edilmesi daha zordur. Frekans döngüsü değiştirilmek istendiğinde i5 9400F üzerinden bu gerçekleştirilemez.
 • Aynı zamanda GPU olarak da bilinen dahili bir grafik işlemciye sahip olmadığı için ek olarak satın alınması gerekir.
 • 14 nm her ne kadar yeterli bir performans ortaya çıkarsa da rakiplerinin transistör mesafesi 7 nm olduğu için olumsuz özelliklerinden sayılabilir.

i5 9400F fiyat seçenekleriyle herkesin rahat bir şekilde ulaşabileceği alternatifler içerir. Intel Core i5 9400F fiyat alternatiflerini inceleyerek ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla karşılayabilir, günlük işlemlerinize hız kazandırabilirsiniz.

Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemci Fiyat Analizi

Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemci son 6 aylık fiyat değişim grafiği

Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemci Özellikleri

Soket:   LGA1151
İşlemci Hızı:   2.90 GHz
Çekirdek Sayısı:   6
Türü:   Core i5
İşlemci Nesli:   9. Nesil
Sanallaştırma:
Turbo Boost:
Maximum Turbo Hızı:   4.1 GHz
Bellek Tipi:   DDR4
Bellek Hızı:   2666 MHz
Maksimum Bellek Boyutu:   128 GB
Önbellek:   9 MB
Maksimum Sıcaklık:   100°C
PCIe Versiyonu:   3.0
İş Parçacığı Sayısı:   6
Güç Tüketimi:   65 W
Çıkış Yılı:   2019
Fan Seçeneği:   Fanlı

Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemci Detayları

 • İşlemci
 • İşlemci ailesi 9. nesil Intel® Core™ i5
 • İşlemci frekansı 2,9 GHz
 • İşlemci Çekirdek Sayısı 6
 • İşlemci soketi LGA 1151 (Soket H4)
 • … için bileşen PC
 • I·şlemci litografi 14 nm
 • Kutu Evet
 • İşlemci i5-9400F
 • Sıralı işlemci sayısı 6
 • Sistem busu 8 GT/s
 • İşlemci çalışma modları 64-bit
 • İşlemci serisi 9th Generation Intel Core i5 Processors
 • İşlemci önbelleği 9 MB
 • İşlemci ön bellek türü Akıllı Önbellek
 • İşlemci destek frekansı 4,1 GHz
 • Otobüs tipi DMI3
 • İşlemci kod adı Coffee Lake
 • İşlemci tarafından desteklenen bellek bant genişliği (maks) 41,6 GB/s
 • İşlemci ARK ID'si 190883
 • Hafıza
 • Hafıza kanalları çift
 • İşlemci tarafından desteklenen maksimum iç bellek 128 GB
 • İşlemci tarafından desteklenen bellek tipleri DDR4-SDRAM
 • İşlemci tarafından desteklenen saat hızları 2666 MHz
 • ECC Hayır
 • Grafik
 • Yerleşik grafik adaptörü Hayır
 • Ayrık grafik bağdaştırıcı Hayır
 • On-board grafik adaptör modeli Mevcut değil
 • Farklı grafik adaptör modeli Mevcut değil
 • Enerji yönetimi
 • Termal Tasarım Gücü 65 W
 • Özellikler
 • Devreden çıkarma bitini çalıştır Evet
 • Kullanılmayan durumlar Evet
 • Termal Gözleme Teknolojileri Evet
 • PCI Express hatlarının maksimum sayısı 16
 • Özellikler
 • PCI Express giriş versiyonu 3.0
 • PCI Express konfigürasyonları 1x8+2x4,1x16,2x8
 • Desteklenen yönerge setleri AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2
 • Ölçülebilirlik 1S
 • CPU konfigürasyonu 1
 • Gömülü seçenekler mevcut Hayır
 • Termal çözelti özellikleri PCG 2015C
 • PCI Express CEM revizyonu 3.0
 • Pazar segmenti DT
 • Uyumlu Sistem (HS) kodu 8542310001
 • I·şlemci özellikleri
 • Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) Hayır
 • Intel® Kimlik Koruma Teknolojisi (Intel® IPT) Evet
 • Intel® Turbo Boost teknolojisi 2.0
 • Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) Evet
 • Enhanced Intel SpeedStep Technology Evet
 • Intel® Güvenilir Uygulama Teknolojisi Hayır
 • Intel® Bellek Koruma Uzantıları (Intel® MPX) Evet
 • Intel® Zenginleştirilmiş Sonlandırma Durumu Evet
 • Genişletilmiş Sayfa Tabletleriyle Intel® (VT-x) Evet
 • Intel® Güvenli Anahtar Evet
 • Intel® TSX-NI Hayır
 • Intel®, Sabit Görüntü Platformu Programı (SIPP) Hayır
 • Intel® OS Koruması Evet
 • Intel® Yazılım Koruma Uzantıları (Intel® SGX) Evet
 • Intel® 64 Evet
 • Intel® Kimlik Koruma Teknolojisi versiyonu 1,00
 • Intel® Güvenli Anahtar Teknolojisi versiyonu 1,00
 • Intel® Sabit Görüntü Platformu Programı (SIPP) versiyonu 0,00
 • Intel® Sanallaştırma Teknolojisi (VT-x) Evet
 • Yönlendirilmiş G/Ç (VT-d) için Intel® Sanallaştırma Teknolojisi Evet
 • Intel® TSX-NI versiyonu 0,00
 • Intel Optane teknolojisi hazır Evet
 • Intel® Boot Guard - İsletim sistemi koruyucusu Evet
 • Intel® vPro ™ Platform Uygunluğu Hayır
 • Çevresel koşullar
 • T bağlantısı 100 °C
Hatalı İçerik Bildir
En Çok Aranan İfadeler
Ortalama Puan
3.56 kişi oyladı
Ürüne puan ver

Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemci İle En Çok Karşılaştırılanlar

 Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemciAMD Ryzen 5 2600 Altı Çekirdek 3.40 GHz İşlemciIntel i5-9600K Altı Çekirdek 3.7 GHz İşlemciAMD Ryzen 5 3600 Altı Çekirdek 3.60 GHz İşlemci
 Intel i5-9400F Altı Çekirdek 2.90 GHz İşlemciAMD Ryzen 5 2600 Altı Çekirdek 3.40 GHz İşlemciIntel i5-9600K Altı Çekirdek 3.7 GHz İşlemciAMD Ryzen 5 3600 Altı Çekirdek 3.60 GHz İşlemci
Fiyat 3.399,00 TL
15 satıcı
1.899,00 TL
8 satıcı
4.438,43 TL
3 satıcı
2.009,06 TL
49 satıcı
Ortalama Puan4 yorum16 yorum1 yorum32 yorum
SoketLGA1151AM4LGA1151AM4
İşlemci Hızı2.90 GHz3.40 GHz3.70 GHz3.60 GHz
Çekirdek Sayısı6 Çekirdek6 Çekirdek6 Çekirdek6 Çekirdek
TürüCore i5Ryzen 5Core i5Ryzen 5
İşlemci Nesli9. Nesil2. Nesil9. Nesil3. Nesil
Overclock--Var-
SanallaştırmaVarVarVarVar
Turbo BoostVarVarVarVar
Dahili Grafik--Var-
Maksimum Turbo Hızı4.1 GHz3.9 GHz4.6 GHz4.2 GHz
RAM TipiDDR4DDR4DDR4DDR4
RAM Hızı2666 MHz2933 MHz2666 MHz3200 MHz
Maksimum RAM Boyutu128 GB-128 GB-
Önbellek9 MB16 MB9 MB32 MB
Maksimum Sıcaklık100°C95°C100°C-
PCIe Versiyonu3.0 3.0 3.0 4.0
İş Parçacığı Sayısı612612
Güç Tüketimi65 W65 W95 W65 W
Çıkış Yılı2019201820182019
Fan SeçeneğiFanlıFanlıFansızFanlı
Oyuncu-Var-Var
Bu Ürüne Bakanlar Bunlara Da Baktı