Motor Yağı

Motor Yağı Fiyatları

5.860 farklı Motor Yağı için fiyatlar listeleniyor.

Castrol Motor Yağı Motul Motor Yağı Elf Motor Yağı Liqui Moly Motor Yağı Petrol Ofisi Motor Yağı Mobil Motor Yağı

lt En Ucuz Motor Yağları

Tümü

Fiyatı Düşen Motor Yağları

Tümü

ÇOK SATANLAR ltEN UCUZ EN DÜŞÜK FİYAT EN YÜKSEK FİYAT DİĞER EN YÜKSEK PUANEN YENİLER

 • Boyut4 lt
 • Boyut5 lt
 • Viskozite5W/30
 • Viskozite10W/40
 • Üretim Tarihi2022
 • Üretim Tarihi2023
 • SeriCastrol Edge
 • SeriShell Helix
 • Fiyatı0 - 500 TL
 • Fiyatı750 - 1.000 TL
 • Tüm Filtreler

Önceki Sayfa: 1 / 50 Sonraki

Filtrele
FiltreleFiyatı 0 - 500 TL 500 - 750 TL 750 - 1.000 TL 1.000 - 1.500 TL 1.500 TL üstü MarkasıTümünü GösterBoyutTümünü GösterViskoziteTümünü GösterSeriÜretim TarihiÜrün PuanıSatıcı
Temizle Ürünleri Gör (5.860)

Michelin Kış Lastiği Enjektör Temizleyici Motosiklet Yağı Şanzıman Yağı Dizel Egzoz Sıvısı Motor Yağı Katkısı Radyatör Temizleyici Fren Hidrolik Yağı Yakıt Katkısı Castrol Motor Yağı Motul Motor Yağı Elf Motor Yağı

En Çok Karşılaştırılan Motor Yağları

Motor Yağı Yorumları ve Önerileri

Tüm yorumları gör

Motor Yağı Sıkça Sorulan Sorular

İndirimli Motor Yağları hangileri?

Bugün Akakçe'de 5.860 farklı model arasında

lt en ucuz Motor Yağları hangileri?

En çok satan Motor Yağları hangileri?

Akakçe'de alışverişçilerin en çok satın aldığı 5 farklı Motor Yağı:
 1. Castrol Magnatec 10W-40 A3/B4 4 lt Motor Yağı
 2. Castrol Edge 5W-30 LL 4 lt Motor Yağı
 3. Castrol Edge 5W-30 LL 5 lt Motor Yağı
 4. Motul 8100 X-Clean EFE 5W-30 5 lt Motor Yağı
 5. Elf Evolution Full-Tech FE 5W-30 5 lt Motor Yağı

Motor Yağı Seçenekleri Akakçe’ de

Otomobillerin çalışmasını sağlayan diğer bir deyişle otomobillerin kalbi olan motorların düzgün ve verimli çalışması için motor yağı kullanılmaktadır. Madeni yağ veya makine yağı olarak adlandırılan ham petrolden üretilen yağlara bazı katkı maddelerinin eklenmesi ile motorlar için özel ve uyumlu bir yağ elde edilir. Araç için üretilen ve motorların çalışmasını sağlayan bu yağları diğer yağlardan ayıran çeşitli görevleri ve özellikleri bulunmaktadır. Bununla beraber motor yağı seçimi yaparken de farklı özellikteki motorlara ve araçlara uygun seçenekleri tercih etmek, doğru araç için doğru özellikte bulunan yağı seçmek oldukça önemlidir. Motorunuzda kullandığınız yağı belirli aralıklarla değiştirmek ve kontrol etmek de aracınızın hasar görmemesi için önemli hususlardan biridir.

İndirimli Motor Yağları

Araç çalışırken motorun içerisinde yer alan hareketli parçaların birbirleriyle sürtünmesini ve bu motor elemanlarının hasar görmeden düzgünce çalışmasını motorun içindeki yağ sağlamaktadır. Sürtünmenin azalması sonucu parçalar çok daha az enerji sarf ederek çalışmaktadır. Bu yağların diğer bir görevi ise araç motorundaki soğutma işlemini gerçekleştirmeye yardımcı olmaktır. Otomobiller çalıştıkları sırada motorda çok yüksek seviyelerde ısı meydana çıkmaktadır ve aşırı ısınan bu parçaları soğutmak için yağ etkili olmaktadır. Parçalar arasında dolanan ve açığa çıkan sıcaklığı dengeleyerek parçaları soğutmaya yarayan şey motor içinde kullanılan yağdır. Castrol gibi pek çok motor yağı markaları bulunmakla birlikte yağların bir diğer görevi ise sağladığı sirkülasyon sayesinde parçaların sürekli olarak temizlenmesi ve yabancı maddelerin oluşumunu engellemesidir. Öte yandan motor içerisindeki kaçak oluşumunu yani kompresyonun düşmesini de engelleyen yağlar, segman ve yuva arasında sıvı bir conta gibi girerek kaçak oluşum riskini azaltır. Motor yağı katkısı sayesinde normal mineral/ madeni yağlardan farklı özellikler kazanan motor için kullanılan yağların köpürmesi engellenmektedir. Çok düşük sıcaklıklarda yağın donması bu katkı maddeler sayesinde donma noktası düşürülerek işlevine devam etmesi sağlanmaktadır. Aynı şekilde yüksek sıcaklıklarda da fonksiyonu kaybetmesi önlenerek yağlama ve koruyucu görevin devam etmesi özelliği bu katkı maddeleri sayesinde sağlanır. Bu sayede yüksek ve düşük sıcaklıklarda dahi motorunuzun yağı işlevini kaybetmeden düzgün çalışmaya devam eder. Asit seviyesi motor içerisindeki elemanların daha kısa ömürlü olmasına ve düzgün çalışamamasına neden olur; ancak asit seviyesini dengeleyen yağlar sayesinde yanma sonrası meydana çıkan karbon, su, kül ve diğer kimyasalların neden olduğu asitlenme engellenir. Bu sayede hem motorunuz hem motor parçaları daha uzun süre ve sağlıklı şekilde çalışmaya devam eder. Sonuç olarak köpürmeyen ve soğuk havalarda kalınlaşmayan, sıcak havalarda işlevini kaybetmeyen, yanma sonucu ortaya çıkan kimyasalları temizleyerek asit dengesini kuran katkı maddeleri mineral veya madeni yağlara eklenerek aracınızın motoru için uygun yağ haline getirilerek kullanılır. Ham şekilde kullanımı uygun olmayan bu yağlar ancak katkı maddeleri sayesinde elverişli hale gelmektedir. Motor yağı seçenekleri için Castrol motor yağı fiyatları ve çeşitlerine bakabilirsiniz.

Motor Yağı Kampanyaları

Motor yağı özellikleri ve görevleri dışında ele alınması gereken diğer bir husus ise yağ türleridir. Genel olarak motor yağı çeşitleri 3 kategori altında toplanmaktadır; mineral yağlar, tam sentetik yağlar ve yarı sentetik yağlar. Mineral yağların elde edilmesi ham ve damıtılmış petrolün içerisine bazı katkı maddeleri ilave edilmesi sonucu gerçekleşmektedir. Bu katkı maddelerine örnek olarak deterjan, viskozite geliştirici özellikte maddeler ve aşınmayı önleyen maddeler verilebilir. Tam sentetik yağlar ise adından da anlaşıldığı üzere tamamı laboratuvarda meydana gelen çeşitli işlemlerden ve kimyasal tepkimelerden geçirilerek üretilen yağlardır. Mineral yağları ve sentetik yağları ayrı ayrı elde ettikten sonra bu ikisinin karıştırılması ise yarı sentetik yağların üretilmesini sağlamaktadır. Oranlar markalara göre farklı olsa da yarı sentetik yağların çoğunluk kısmını ( %70- %80 arası) mineral yağlar, daha az kısmını ( %20- %30 arası) ise sentetik yağlar oluşturmaktadır. Mineral yağlar ve sentetik yağlar arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Laboratuvar ortamında elde edilen sentetik yağlar genellikle mineral yağlara göre daha uzun ömürlüdür, bu sayede sentetik yağlar daha bütçe dostu kabul edilmektedir. Aynı şekilde çevre kirliğine karşı da daha hassas olan sentetik yağlar daha yüksek performans göstermektedir; çünkü sürtünme sırasında harcadıkları enerji kıyasla daha azdır ve yapıları dirençlidir. Kullanımları uzun ömürlü olması sebebiyle uzun vadede daha tasarruflu olan sentetik yağların ilk üretimi maliyetli ve daha zahmetli olduğu için fiyatları daha yüksektir. Tüm bunların dışında sentetik yağların en büyük avantajı mineral yağlara göre yüksek ısıya karşı çok daha dayanıklı olmalarıdır. Buharlaşmaları da daha zor olduğundan motor yağı seviyesi çok daha uzun süre korunarak yağ eksilmeleri daha az görülür. Yağların akıcılığı ve kalınlığı birbirinden farklıdır. Bu yağların S.A.E seri numaraları bulunmakta ve küçük numaraları yağlar daha akışkan ve ince olurken büyük numaralar daha kalın ve daha az akıcıdır. Benzinli ve dizel araçlarda da kullanılan yağlar birbirinden farklıdır. Benzinli araçlar S ile başlayan yağları, dizel araçlar C ile başlayan yağları kullanır.

En Ucuz Motor Yağları Akakçe’de!

Benzinli ve dizel araçlar fark etmeksizin yağlar yazlık kışlık ve bileşik olarak da ayrılmaktadır. Numarasında W harfi olan yağlar kışlık yağlardır. Birleşik yağlar 4 zamanlı motor yağı yani dört mevsim yağları olarak nitelendirilir ve yazın yazlık yağ olarak kışın ise kışlık yağ olarak kullanılır. Dört mevsim yağları her mevsimde kullanılabilmesine karşın kışlık ve yazlık yağların tam olarak yerine geçememektedir. Motorunuzdan tam olarak performans alabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Motor yağı değişimi ve yağın belirli periyotlarla kontrol edilmesi bu önemli hususlardan biridir. Yağ değişimi gerektiği zamanlarda yapılmazsa ve yağ seviyesi kontrol edilmezse motor içerisindeki parçaların tam olarak çalışmaması ve kayış kopması gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle yağ seviyesine dikkat edilmesi ve motorda yağ eksilmesi gözlendiği zaman yağ takviyesinin yapılması gerekmektedir. Diğer bir önemli husus ise motorunuza uygun yağ seçmektedir. Kullandığınız araçların kataloğunda çoğunlukla uygun yağlar belirtilmekle beraber bazı zamanlarda kendiniz seçmek zorunda da kalabilirsiniz. Kullandığınız aracın yüksek, orta veya düşük devirli olmasına göre farklı tip yağ kullanılması gerekmektedir; örneğin yüksek devirli motorlarda S.A.E numarası düşük yağların kullanılması gerekmektedir. Bunun dışında benzinli motorlar için S serisiyle başlayan yağlar da farklı özelliklere sahiptir. Bunlara örnek olarak paslanma önleyici maddeyi içeriğinde bulunduran ve hafif yük altında çalışabilen benzinli motor yağlarına SB verilebilmektedir. Aynı şekilde dizel araçlar için de farklı özelliklere sahip ve C serisine ait yağ tipleri bulunmaktadır. Araçların belirli hava sıcaklığında çalışmalarına göre farklı derecelere uygun yağ numaraları sunulmaktadır. Motor yağı numaraları için -8 ve -30 arasına uygun olan S.A.E 5W-20 örnek olarak verilebilmektedir. Aracınıza uygun tipte yağları seçerken dikkat edilecek tüm hususlar uzun ömürlü bir kullanım için son derece önemli olmakla beraber istenmeyen durumların meydana gelmesinin de önüne geçmektedir. Yağ kalitesi hem kullanım süresinin uzunluğu için hem de yakıt tüketiminin dengede kalması için önemlidir. Motor yağı fiyatı ise yağların sentetik olup olmamasına göre, inceliklerine ve serilerine göre farklılık gösterdiği gibi markalar arasında da çeşitlilikler meydana gelmektedir. Popüler seriler arasında yer alan Motul 8100 motor yağı ve çeşitlerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.