10W 40 Motor Yağı

10W 40 Motor Yağı Fiyatları

593 farklı 10W 40 Motor Yağı için fiyatlar listeleniyor.

Çok Satanlarlt En UcuzEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatDiğerEn Yüksek PuanEn Yeniler

4 lt5 lt5W/3010W/4020212022Castrol MagnatecCastrol Edge150 - 250 TL 250 - 500 TL Satıcı Marka

ÖncekiSayfa: 1 / 25Sonraki

Filtrele

Seçili Özellikler:Viskozite: 10W/40 Kaydet

Fiyatı
- 0 - 100 TL100 - 150 TL150 - 250 TL250 - 500 TL500 TL üstü
Markası Boyut Viskozite 10W/40 Seri Üretim Tarihi SatıcıToplam 19 satıcı. Ürün Puanı

4 lt Motor Yağı5 lt Motor Yağı5W 30 Motor Yağı1 lt Motor Yağı5W 40 Motor Yağı20W 50 Motor Yağı0W 30 Motor YağıCastrol Magnatec Motor YağıCastrol Edge Yağ0W 20 Motor Yağı15W 40 Motor Yağı0W 40 Motor Yağı

En Çok Karşılaştırılan Motor Yağları

10W 40 Motor Yağı Sıkça Sorulan Sorular

10W 40 Motor Yağı

Motorun iç kısmında hareketli parçalar yer almaktadır ve motor çalıştığı esnada birbirleriyle sürtünerek aşınma meydana gelmemesi için motor yağları koruyucu bir bariyer görevi görmektedir. Normal yağlardan farklı özellik göstermesi için katkı maddeleri ile zenginleştirilmiş bu yağların belirli türleri (sentetik, yarı sentetik, mineral) ve ayrıca akışkan özelliklerini gösterdiği numaraları bulunmaktadır. İki numaranın yan yana yazılmasıyla meydana gelen bu kodlar motor yağınızın akışkanlık yani diğer bir deyişle akışkanlığa karşı direnci yani viskozitesini göstermektedir. Her araç ve kullanım koşulları farklı bir viskozitede maksimum verim sağlayabilir. Bu nedenle en iyi yağ her zaman aracınıza en uygun yağdır. 10 40 motor yağı da bu yağlara örnektir. Dilerseniz Elf en uygun motor yağları seçeneklerini inceleyerek çeşitlere göz atabilirsiniz.

10W 40 Motor Yağı Kampanyaları

Yağlar yazlık ve kışlık olarak ayrılmakla birlikte dört mevsim kullanıma uygun iki numaraya sahip motor yağları bulunmaktadır. Bu yağlar hem yazın hem kışın hem de bahar aylarında kullanıma uygun olmakla birlikte ilk sayısının arkasına W harfinin gelmesiyle kodlanır. İngilizce de kış anlamına gelen bu harfin önündeki sayı aracın motoru henüz ısınmadan önce soğuk şartlardaki akışkanlığını ifade eder. Bu sayı ne kadar küçük olursa akışkanlık o kadar fazla yağ da o kadar ince demektir. İkinci sayı ise araç normal çalışma sıcaklığında iken standart olarak akışkan olduğu dereceyi ifade etmektedir. Bu durumda 10w 40 motor yağı dendiği zaman araç soğukken yağın 10 viskoziteli, çalışma sıcaklığında iken 40 viskoziteli davrandığı anlamına gelmektedir. Bu yağlar arasında kıyaslama yaparken hangisinin daha iyi olduğu gibi bir sonuç çıkarılmamakta, motorunuzun içerisindeki parçalara uygunluğa göre doğru seçenek belirlenebilmektedir. Bu nedenle yeni çıkmış veya en pahalı yağı tercih etmek yerine doğru viskoziteli yağı tercih etmek daha doğru bir karar olacaktır.
10 40 dizel motor yağı ve diğer viskoziteli yağlar aracınıza uygun olduğu takdirde parçalar arasına kolayca girebilecek ve yeterli kalınlığı oluşturabilecektir. Aynı şekilde yağlama görevini de yeteri kadar iyi yapabilmesi için doğru yağ oldukça önemlidir. Yüzeylerin yani motor parçalarının arasına girebilmek yağın en önemli işlevlerinden biridir. Eğer çok kalın bir yağ olursa bu parçalar arasına giremeyerek aşınma ve sürtünmeyi önleyemeyecek bunun sonucunda da parçalar yağsız kalarak hasara uğrayacaktır. 10w 40 tam sentetik motor yağı düşünüldüğü gibi iki farklı sıcaklık için tutarsız bir özellik göstermemektedir. Soğukta 10 numara olarak ifade edilen yağ kalın bir tabaka haline geleceğinden sanki 30 numara gibi davranır, aynı zamanda sıcaktaki değeri olan 40 numara ise daha ince bir tabakaya bürüneceğinden yine 30 numara gibi davranır. Kullanacağınız 30 numara tek mevsimlik yağ bu işlevi her daim yerine getiremeyebilecekken 10 40 ile stabil bir verim alabilirsiniz. Bu durumda stabil bir kullanım sağlayarak yağınızdan iyi bir performans almanızı sağlar ve motorunuz dengeli şekilde çalışır.

10W 40 Motor Yağı Özellikleri

10w40 motor yağı tavsiyesi olarak kullanım ömrüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Motor yağlarının da bir son kullanma tarihi olmakla beraber oldukça uzundur. Standart koşullarda motor yağları 3 yıl boyunca sağlıklı şekilde kalabilmektedir bazı koşullarda ise bu süre 5 yıla kadar uzayabilir; ancak tam performans alabilmek için bu sürelere dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. 10w 40 tam sentetik dizel motor yağı laboratuvar ortamında elde edilen bir yağ olmakla birlikte yarı sentetik yağlar da mevcuttur; ancak tam sentetik yağlar koşullara daha dayanıklı bir yapı sergilemektedir. Düşük sıcaklıktaki 10 derecesi ile motor çalışma sıcaklığına ulaşmadan dahi etkili şekilde yağlama özelliği yapan yağ çalışma sıcaklığına ulaşıldığında 40 derecesi ile de yırtılmaya karşı dirençli bir tabaka oluşturmaktadır. 10 yıllık arabanızın motorunda rahatlıkla kullanıma uygun olan 10 40 yağlar yıpranmış motora rağmen verimli bir yağlama sunmaktadır. 10w 40 motor yağı dizel araçlar için uygun seçenekleri LPG’li ve benzinli araçlarda kullanıma da uyum sağlamaktadır. Bu nedenle kullanım alanı oldukça geniş olan bu yağ sık tercih edilen yağlardan biridir. Motor yağının en önemli özelliklerinden birisi de temizliktir.
Motor içerisinde yer alan parçaların düzgün hareket edebilmeleri ve tortuların oluşmaması önemli bir husustur. Kullanıma bağlı olarak biriken pas, kum, çamur gibi yabancı maddelerin ve kimyasal maddelerin oluşumu motorunuzun düzgün çalışmamasını sağlayabilir. Yağınız bu artıkları temizleyerek uzaklaştırırken yeni oluşumların da önüne geçmeye yardımcı olur. Bazı katkı maddeleri ile zenginleştirilen 10 40 yağlar farklı işlevler sunan seçenekler markalar tarafından sunulmaktadır. Çoğunlukla binek otomobillerin her türlüsünde kullanılma elverişli bu yağ derecesi enjeksiyonlu, şarjlı, çok valfli motorlarda da kullanıma uygundur. Motor temizliği ve tortu önleme konusunda etkili olan bu yağlar aynı zamanda motor içerisindeki hareketli parçaların birbirini aşındırmasını önlemek amacıyla film tabaka görevi görür ve bu sayede sürtünme azalır. Motor parçalarının daha rahat çalışmasını sağlayan bu tabaka sayesinde parçalarınız uzun süre boyunca yıpranmadan kullanılmaya devam edilebilir. Soğuk havalarda gösterdiği akışkanlık sayesinde çalışma anında dahi sürtünme önleyici etkilere sahiptir. Aynı şekilde yüksek ısı altında çalışırken de parçaları ısıdan ve basınçtan korumaktadır.

10W 40 Motor Yağı Akakçe’de

Peki 10w 40 motor yağı hangi araçlarda kullanılır? Binek araçların çoğunda kullanıma uygun olan bu yağ tipi SUV, kamyonet ve minibüs tarzı araçlarda da kullanılabilmektedir. Eski tarz teknolojilere sahip motorların yer aldığı araçlar için özellikle etkilidir. Zorlu kullanım koşulları dahil olmak üzere otoyol sürüşleri veya şehir içi yoğun trafiğin olduğu ve sıklıkla durup kalkma işleminin yapıldığı araçlarda da etkilidir. 10 40 motor yağı benzin lpg veya dizel araçlarda kullanıma uygundur. Yüksek kilometreli arabalarda kullanımı oldukça elverişli olan bu yağların da her yağda olduğu gibi belirli periyotlarda bakımı yapılmalı ve değişimi gerçekleştirilmelidir. Motor yağınızı yılda bir kez veya çeşitlilik gösterse dahi ortalama 10.000 km de değiştirmeniz tavsiye edilmektedir.
Katkı maddeleri eklenerek güçlendirilmiş formüllere sahip yağlar yakıt tasarrufu konusunda da destek olmaktadır. Motoru temiz tutması ve parçaların rahat çalışmasını sağlaması sayesinde az yakıtla yüksek verim alabilirsiniz. Yağ değişim periyotlarını uzatarak yağınızın daha uzun sürede eskimesini sağlar. İlk çalışma sırasındaki soğuklukta uygun özellik göstererek aracınızın daha kısa sürede çalışmasını sağlar. Zorlu koşullarda viskozite direncini koruyarak yağ filminin yırtılmasını ve delinmesini önler. Partiküllü formüle sahip modelleri partikül filtresine sahip dizel araçlarda kullanabileceğiniz gibi lpg ve benzinli araçlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Temizleme özelliği güçlü olan partiküllü seriler de sıkça tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra aracınızı aldığınız markanın tavsiye ettiği uygun motor yağları arasında ise de 10 40 yağı kullanabilirsiniz. B sınıfı araçlarda daha sık kullanılmakla beraber C sınıfı araçlarda da kullanıma uygun özellik göstermektedir. Farklı litrelik ambalajlarda satılan Shell Helix motor yağı fiyatları da miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. 1 lt’lik ambalajlardan 5 veya daha fazla lt’lik ambalajlar ihtiyacınız doğrultusunda almanız için sizlere sunulmaktadır. Siz de 10 40 motor yağı teneke fiyatları, modelleri ve özelliklerini incelemek için sayfamıza göz atabilir, ihtiyacınıza uygun ürünü satın alabilirsiniz.