Meşe Odunu

Meşe Odunu Fiyatları

3 farklı Meşe Odunu için fiyatlar listeleniyor.

ÇOK SATANLAR EN DÜŞÜK FİYAT EN YÜKSEK FİYAT EN YÜKSEK PUAN EN YENİLER

 • Ağaç TürüMeşe
 • Miktar20 kg
 • Miktar25 kg
 • Miktar100 kg
 • Ağaç TürüÇam
 • Kullanım YeriŞömine
 • Fiyatı750 - 1.000 TL
Filtrele
Filtrele
 • Ağaç TürüMeşe
Fiyatı 0 - 250 TL 250 - 500 TL 500 - 750 TL 750 - 1.000 TL 1.000 TL üstü Kullanım YeriÖzelliklerAğaç TürüMiktarKelime ile Filtrele
Temizle Ürünleri Gör (3)

Şömine Odunu Çam Odunu Briket Odun Kuru Odun Mangal Odunu Semaver Odunu

Meşe Odunu Sıkça Sorulan Sorular

En çok satan Meşe Odunu hangileri?

Akakçe'de alışverişçilerin en çok satın aldığı 3 farklı Meşe Odunu:
 1. Meşe Odunu 10 Kg Şömine
 2. Parçalanmış Meşe Odunu 10 kg
 3. Meşe Tütsü Aroma Odun Parçaları - Mangal Barbekü Tütsüleme 1 Kg

Meşe Odunu

Evinde soba ve şömine kullananların ihtiyacını karşılamak için meşe odunu ideal bir üründür. Meşe odunu, Türkiye’nin birçok yerinde yetiştirilen meşe ağacından imal edilir. Kayın familyasından gelen ve Güney Avrupa kökenli bir ağaç cinsi olan meşe, yağmurlu bölgelerde kolayca yetişir. Büyük yaprakları, palamut adı verilen meyveleri, çizgili gövdesi ile tanınır. Meşe ağacı hem kök sistemi hem de gövdesi ile oldukça güçlü bir ağaç olduğu için geçmişten günümüze erozyon gibi doğal afetlerin önlenmesinde kullanılır. Dayanıklılığı ile mobilya sektöründe de önemli bir yere sahip olan meşe odunu özellikleri başında kolay kesilmesi ve işlenmesi gelir. Sertlik açısından orta sınıfta yer alan tür, açık sarı bir renge sahiptir. Kerestesi mobilya olarak değerlendirildiğinde yalnızca verniklenir ve kendi doğal renginde hoş bir görünüm sergiler. Kolay şekil aldığı için kontrplak olarak birçok mobilya türünde kendine yer bulur. Aynı zamanda dayanıklılığı ile uzun yıllar formunu koruyan meşe ağacı odunu ise yakacak olarak tercih edilir. Küçük küçük paketlenerek farklı satıcılar tarafından alıcıya sunulan meşe odunu çeşitleri, şömine veya soba için idealdir.

Meşe Odunu Çeşitleri

Satılık meşe odunu çeşitleri farklı uzunluklarda kesilerek paketlenen ürünlerden oluşur. Temelde yıl, bekleme süresi, nem durumu ve kg gibi özellikler ile değişmesine rağmen ürünlerin tamamı meşe ağacının dallarından ve gövdesinden üretilir. Dayanıklılığı ve ısı verimi ortalama olarak aynı olan meşe odunu, kesim şekli ile değişir. Kesim açısından yarılarak küçük parçalar hâlinde satılan ürünlerle birlikte yarılmamış tek parça odunlar da bulunur. Kalınlığı çok fazla olmayan parçalanmamış odunlar, orta büyüklükte dallardan kesilerek elde edilir. Genellikle eşit boyda olan ve farklı büyüklüklerde sobaların içine sığan meşe odunu, küçük ağaç parçaları ile tutuşturulabilir. Kolay bir şekilde alev alan kütük meşe odunları, uzun süreli ısı verir. Meşe odunu özellikle sobada yakıldığında yemek pişirmek, su kaynatmak için gerekli ısıyı sağlar.

Ürünler; ıslak, kuru meşe odunu olarak iki farklı şekilde satışa sunulur. Kuru meşe odunu bekletildiği yıl süresine göre değişiklik gösterir. En az 2 yıl bekletilen odunların içinde nem kalmadığı için daha kolay tutuşur ve yüksek ısı verir. Meşe odunları arasında 4 yıllık ürün çeşitleri de mevcuttur. Kesim işleminden sonra dört yıl bekletilen meşe odunu şömine veya soba içinde kolay bir şekilde yakılır. Tamamen kuru odun sınıfına giren dört yıllık meşeler, kütük ya da parçalanmış formda bulunabilir. Meşe odunları arasında barbekü için özel üretilen ürün çeşitleri de yer alır. Özel formda paket içinde satılan meşe odunu, genellikle kolay yanan parçalardan oluşur. Küçük parçalardan oluştuğu için tutuşturulması oldukça zahmetsizdir. Bu ürün çeşitleri arasında aromalı tütsü meşe odunlarını da bulabilirsiniz. Genellikle 1 kg veya 2 kg’lık paketler hâlinde satılan meşe odunu çeşitleri arasından ihtiyacınız doğrultusunda seçim yapabilirsiniz.

Meşe Odunu Avantajları

Meşe odunu; ısı yayma, yanma süresi, paketlenme ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri ile birçok avantaj taşır. Meşe odunları yüksek kalori değerine sahip sert liflerden oluşur. Ağır ve bol damarlı yapısı ile yandığında ideal derecede ısı yayar. Meşe odunu, kolay yanan formuyla şömine için doğru bir seçimdir. Uzun yanma süresi ile özellikle kış aylarında şömine keyfi yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap verir. Ekonomik ve verimli bir odun seçimi olarak kullanıcılardan beğeni alan meşe odunu, küçük kuzine çeşitlerinde de kullanılır. 20 - 30 cm uzunlukta kesildikleri için küçük sobalara sığan odunlar, rahat kullanım avantajı sunar. Eşit boyutlarda kesildiği için iç mekanlarda yığılması da kolaydır.

Şömine veya soba kenarına üst üste dizilerek istiflenen meşe odunu, dekoratif bir görüntü de yaratır. Böylece soğuk havalarda dışarı çıkmadan meşe odunu ihtiyacını karşılamak mümkün hâle gelir. Temizlik açısından da pratiklik taşıyan meşe odunu birçok farklı firma tarafından satışa çıkarılır. Meşe odunu çeşitleri genellikle laminated çuvallarda alıcıya gönderilir. Laminated çuvallar en ufak tozları bile geçirmediği için taşıma, istifleme ve kullanma süreçlerinde ortamın temiz kalmasına olanak verir. Paketli gönderilen ürünler ister açılarak ister çuval içinden tek tek alınarak yakılabilir. Her iki kullanım şekli ile de pratik çözümler sunan paketli meşe odunlarını inceleyebilirsiniz.

Meşe Odunu ile Ateş Nasıl Yakılır?

Şöminelik, sobalık meşe odunu kolay tutuşmasına rağmen ateş yakmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Meşe odunu çeşitlerinin parçalanmış veya kütük formunda olması, kalınlığı ve kuruluk durumu ateş yakımını doğrudan etkiler. Sobada veya şöminede meşe odunu yakmak için aşağıdaki adımları izlemek yeterlidir:

Yaş meşe odunu ile ateş yakmak için önce odunları kurutmak gerekir. Bu işlem için yaş satın alınan odunları güneş ve rüzgâr gören açık bir alanda birkaç ay bekletmek yeterlidir. Güneşte tamamen kuruyan meşe odunu yanmaya hazır hâle gelecektir. Aynı zamanda yaş meşe odunu sobanın arkasına dizilerek de kurutulur. Akakçe’den ister yaş ister kuru meşe odunu satın al seçeneği ile kolayca alabilirsiniz.

Meşe Odunu Fiyatları

Meşe odunu fiyatları ürünün miktarı ve nem durumu ile değişir. Kilo ile satılan ürünler arasında 10, 15, 25 kg’lık çuvallar bulunur. İhtiyaca göre istediğiniz miktarda satın alabileceğiniz meşe odunu çuvalları arasından ekonomik tercihler yapabilirsiniz. Meşe odunu fiyatı üzerinde ürünün şekli de etki gösterir. Kütük formunda olan ürünler ile iki üç parçaya bölünmüş meşe odunu çeşitlerini karşılaştırarak uygun ürünü satın alabilirsiniz. Toplu alım yapmak için ise 100 kg hâlinde satılan meşe odunu türlerine erişebilirsiniz. Tüm kış farklı odun alımı yapmadan 100 kg’lık meşe odunu ile ihtiyaç duyduğunuz miktarı tek seferde temin edebilirsiniz. Meşe odunu fiyatları kuru ve yaş odun cinsine göre değişir. Yaş odunlar daha uygun fiyata alıcıya sunulurken kuru meşe odunu bekletildiği yıla uygun rakamlarla satılır.

2 yıllık kurutulan ürünler ile 4 yıl bekletilmiş meşe ağacı odunu fiyatları arasında küçük farklar görülür. Mangallık parçalanmış meşe odunu paketleri ise 1 kg’lık özel ürünlerdir. Ateş tutuşunu güçlendirmek için farklı malzemelerle desteklenen meşe odunu, tütsü aroması ile mangal keyfine keyif katar. Ucuz meşe odunu çeşitleri arasında sobalık kırılmış parçalar da yer alır. Evde veya açık alanda ateş yakmak isteyenlere kolaylık sunan kırılmış meşe odununu cazip fiyatlara satın alabilirsiniz. Meşe odunlarını mangal ve şömine olarak Akakçe'nin filtreleme sistemini kullanarak sıralayabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz ürünleri kolayca bulabilir, mangal ateşi yakmak için paketlenmiş meşe odunu parçalarını inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu mangal odunlarını semaver yakmak için kullanmak isterseniz semaver fiyatları hakkında da bilgi edinebilirsiniz.