Şanzıman Yağı

Şanzıman Yağı Fiyatları

872 farklı Şanzıman Yağı için fiyatlar listeleniyor.

Petrol Ofisi Şanzıman Yağı Castrol Şanzıman Yağı Motul Şanzıman Yağı Lubco Şanzıman Yağı Petro Time Şanzıman Yağı Elf Şanzıman Yağı

Fiyatı Düşen Şanzıman Yağları

Tümü

Çok SatanlarEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatEn Yüksek PuanEn Yeniler

150 - 250 TL 250 TL üstüMarka

ÖncekiSayfa: 1 / 37Sonraki

Filtrele
Fiyatı
- 0 - 50 TL50 - 100 TL100 - 150 TL150 - 250 TL250 TL üstü
Markası Ürün Puanı

Motor Yağı Motosiklet Yağı Enjektör Temizleyici Motor Yağı Katkısı Dizel Egzoz Sıvısı Radyatör Temizleyici Fren Hidrolik Yağı Hidrolik Direksiyon Yağı Yakıt Katkısı Petrol Ofisi Şanzıman Yağı Castrol Şanzıman Yağı Motul Şanzıman Yağı

En Çok Karşılaştırılan Şanzıman Yağları

Şanzıman Yağı Sıkça Sorulan Sorular

İndirimli Şanzıman Yağları hangileri?

Bugün Akakçe'de 872 farklı model arasında

En çok satan Şanzıman Yağları hangileri?

Akakçe'de alışverişçilerin en çok satın aldığı 5 farklı Şanzıman Yağı:
  1. Petrol Ofisi Maxigear EP-X 80W/90 3 lt Şanzıman Yağı
  2. Castrol Manual GL-4 90 3 lt Manuel Transmisyon Yağı
  3. Castrol Syntrans FE 75W 1 lt Şanzıman Yağı
  4. Motul ATF VI 1 lt Otomatik Şanzıman Yağı
  5. Lubco 90 Numara Asansör Dişli Yağı 3 Lt

Şanzıman Yağı

Arabalardaki şanzımanının dişlileri için önemli olan şanzıman yağı, sistemin sağlıklı bir şekilde çalışması için mutlaka kullanılmalıdır. Sürücüler “Şanzıman yağı nedir, ne işe yarar?” sorusuna cevap arar. Şanzıman araçlarda lastiklere güç veren bir sistemdir. Bu parça arabadaki önemli bölümlerdendir. Şanzıman yağı kullanılarak daha iyi çalışması sağlanan şanzıman tek başına arabaya güç verir. Miler, vites, dişlilerden oluşan sistem tekerleklere güç sağlar. Bu güç sayesinde aracın hareket etmesi mümkün olur. Sistemde önemli parçalardan olan vites, aracın ileriye ya da geriye gitmesine yardımcı olur. Vites bu hareketleri yapabilmek için şanzımana ihtiyaç duyar. En kaliteli şanzıman yağı çeşidinin seçilmesi çok önemlidir. Sürücüler “Hangi şanzıman yağı seçilmelidir?” sorusunun cevabını merak eder. Şanzıman yağı tavsiye almak için araştırma içine girer. Sizler de yorumları inceleyerek aracınız için en uygun alternatifler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şanzıman Yağı Çeşitleri

En iyi şanzıman yağı aracın markasına, şanzıman sistemine, araç markasının önerdiği yağa göre değişebilir. Düz, manuel vites şanzıman yağı çeşitleri olduğu gibi yarı otomatik arabalar için de farklı şanzıman yağları vardır. Dizel, sentetik şanzıman yağı çeşitleri de bulunur. Ayrıca aracın tipine göre motosiklet, motor, araba şanzıman yağı türleri de mevcuttur. Bu şekilde vitesin özelliğine göre, şanzıman sistemine ya da araca göre farklı türler kullanılmalıdır. Aracın en iyi performansı göstermesini sağlamak için kesinlikle kaliteli şanzıman yağı seçenekleri kullanılmalıdır. Otomatik vites veya manuel şanzıman yağı tavsiyesi almak için kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz.

Şanzıman dişlileri için şanzıman yağı kesinlikle kullanılmalıdır. Parça ve dişlilerin belirli zaman aralıklarında şanzıman yağı kullanımı ile kayganlaştırılması ve sağlamlaştırılması gerekir. Aracın içindeki parçaların en iyi şekilde çalışabilmesi için söz konusu bakım kesinlikle yapılmalıdır. Şanzıman yağı kullanılmadığı durumda aracın içindeki sistemde bozulmalar ve sorunlar meydana gelir ve bu nedenle araç zarar görür. Kullanılan arabanın en iyi performansı göstermesi için şanzıman yağı ürünleri değiştirilmeli ve bu işlemin belli dönemlerde yapılması gerekir. “Sürücüler şanzıman yağı ne zaman değişir?”, “Manuel araçlarda şanzıman yağı değişir mi?” ve “Şanzıman yağı kaç numara olmalıdır?” şeklinde soruların cevabını merak eder. Manuel araçlarda da şanzıman yağı değiştirilmelidir.

Farklı seçeneklerin numarası ürünün kalınlığına ve inceliğine göre değişir. Ürünün numarası ne kadar fazlaysa kalınlığı da o kadar fazladır. Aynı şekilde şanzıman yağı numarası düşükse model incedir. En kalın şanzıman yağı 80W-90 yağlardır denilebilir. Seçenekler arasından tercihte bulunarak satın almadan önce arabanızın şanzıman sistemini iyi tanımanız gerekir. Araçların yarı otomatik, otomatik ya da manuel olarak 3 tipi olduğu için 3 farklı tipte yağ mevcuttur. Yine benzer şekilde şanzıman yağı numarası da arabanın tipine göre seçilmelidir. Şanzıman sistemlerinin farklı olması nedeniyle arabanın mevcut sistemine göre en uygun şanzıman yağları tercih edilmelidir. Bu işlemin daha sağlıklı bir şekilde yapılması için araç tamircilerinden, teknik servislerden yardım alarak buna göre karar verebilirsiniz Bu şekilde şanzıman yağları araca doğru şekilde eklenebilir. Motor yağı gibi katkı maddelerinin yanı sıra Akakçe’de jant, sibop, yedek parça, oto bakım ve temizlik ürünlerini de bulabilirsiniz. En ucuz şanzıman yağı çeşitleri karşılaştırması yapılarak bütçe dostu bir alışveriş yapabilirsiniz.

Şanzıman Yağı Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sürücüler “Motosiklet şanzıman yağı kaç numaradır?” ve “1, 3 litre şanzıman yağı nedir?” gibi soruların cevabını merak eder. 10W-40 viskoziteye sahip yağ motosikletlerde güvenli bir şekilde kullanılabilir. 1.3 litre ise ürünün kutusunun hacmini gösterir. Ayrıca araçların performansını artıran ve motor güçlendirici olarak bilinen şanzıman yağları kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Şanzıman yağı bakımının düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. Şanzıman yağı düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. Zamanla aracın şanzıman yağı tükenir ve belirli bir zaman sonra değişim yapılmalıdır. Uygun zamanda şanzıman yağı değiştirilmeli ve yerine yenisi eklenmelidir.

Şanzıman yağı partikülleri ve çapakları zamanla şanzıman sistemine zarar verir ve uygun zamanda araca ekleme yapılması gerekir. 80.000 kilometre ile üst limit 120.000 kilometrede şanzıman yağı değiştirilmelidir. Araç bakımı yapılırken diferansiyel ve şanzıman yağı kontrolü yapılmalıdır. Ancak bu bakımın ustalar tarafından yapılması önerilir. Yetkili serviste ya da tamirhanelerde aracınızın bakımını yaptırabilirsiniz. Şanzıman sistemi son derece karmaşık yapıdadır. Arıza yaşanırsa büyük maliyetlerle karşılaşabilmeniz mümkündür. Şanzıman sistemlerinin farklı yapıda olmasından, maruz kaldığı sıcaklık değerlerinin farklı olmasından ötürü şanzıman yağları viskozitesi farklıdır. Aracı aldığınızda satıcının hangi yağı önerdiğini öğrenebilirsiniz. Sürücüler kaliteli şanzıman yağı için tercih yaparken yetkili servislerden destek almalıdır.

Şanzıman Yağı Eksikliğinin Sonuçları

Araç kullanıcılarının çoğu şanzıman yağı ile motor yağları değişiminin öneminden haberdardır. Ancak sürücüler için motor yağı değişimi şanzımanda kullanılan şanzıman yağı değişimine göre daha popülerdir. Kullanıcılar şanzıman yağı değişimini unutabilir ya da gerekli hassasiyeti göstermemiş olabilir. Şanzıman yağları araca eklenmezse oluşabilecek sorunlar şu şekildedir:

Ayrıca şanzıman yağı bitince zorlanan motor aşırı derecede yakıt tüketimi yaparak zorlanır. Bundan ötürü şanzıman yağı azaldığında ekleme yapmanız gerekir.

Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Şanzıman yağlarının kontrolü bazı araba modellerinde değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle şanzıman yağı kontrol edilirken araba çalışır olmalı ve el freni çekilmelidir. Frene basılıyken ‘R’ yani geri vitese araba takılı olmalıdır. Ardından otomatik şanzıman yağı çubuğu çıkarılır ve seviyeye bakılarak kontrol yapılır. Manuel araçlarda şanzıman yağı bölgesine kaputun altından doğru erişim mümkün olmayabilir. Bunun için araç tamirhaneye götürülmelidir. Tamirci yağ kontrolü için şanzımanın yanındaki tıpadan seviyeyi görebilir. Sistemdeki contalardan şanzıman yağı kaçağı olabilir. Bilyalardan ötürü ya da milden ötürü yağ kaçırılması sorunu meydana gelebilir. Bunun için aracınızı bir profesyonel tamirciye veya yetkili servise götürmeniz, bakımları yaptırmanız gerekir. Zamanla şanzıman yağları özelliğini kaybettiğinden bakımlara özen göstermelisiniz.

Şanzıman Yağı Fiyatları

Sürücüler “Şanzıman yağı ne kadar?’’ veya “Şanzıman yağı litre fiyatı nedir?’’ gibi soruların cevabını merak eder. Şanzıman yağı fiyatı yağ üretilirken kullanılan teknolojiye ve kaliteye göre değişebilir. Kaçak yağlar ya da sahte şanzıman yağları söz konusu olduğunda fiyatlar çok düşer. Bundan ötürü düşük fiyatlı olanları tercih etmemek gerekir. Yağ kesinlikle kaliteli olmalıdır. Normal ve kullanım için uygun yağlarda fiyatlar arasında çok büyük farklar yoktur. Ürünün alındığı yerdeki fiyatlar aracın markasına ve motor sistemine göre değişebilir. Aracın markasına göre farklı farklı şanzıman yağı çeşitleri mevcuttur. Şanzıman yağı ile motor yağının yanı sıra fiyat listeleri karşılaştırılarak akü, yedek parça, oto bakım malzemeleri de incelenebilir. Böylece uygun oto bakım ürünleri, yedek parça, araç aküsü, motosiklet aküsü fiyatları ile Akakçe’de bütçenize uygun tercihte bulunabilirsiniz.