Vergisiz Telefonlar

Vergisiz Telefon Fiyatları Akakçe'de!

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat En Yüksek Puan En Yeniler

Önceki Sayfa: 1 / 21 Sonraki

Filtrele
Fiyatı
-
Markası Özellikler Dahili Hafıza Ram Kapasitesi Ekran Boyutu Batarya Kapasitesi Ekran Çözünürlüğü Arka Kamera İşletim Sistemi USB Türü Satıcı

Üniversite Öğrencilerine Vergisiz Telefon

Cep telefonu fiyatlarındaki artışın ardından, üniversite çağındaki gençlerin teknolojiye ulaşımını kolaylaştırmak için vergisiz telefon satışı yapılacağı duyuruldu. Açık öğretim öğrencileri hariç, örgün eğitime devam eden ve 26 yaşından gün almamış olan üniversite öğrencilerine telefon imkânı sunan uygulamada birçok model yer almaktadır. Resmi Gazete’de açıklanan “Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar”ın yürürlüğe girme tarihi ise 1 Kasım 2023 olarak belirlendi.

Kurdaki yükseliş ve vergilendirme politikalarındaki değişiklikler ile birlikte, cep telefonu başta olmak üzere birçok teknolojik cihazın fiyatında önemli artışlar yaşandı. Fiyatlardaki yükselişin ardından, iş dünyasının ve sosyal hayatın önemli parçalarından biri haline gelen cep telefonlarını satın almak zorlaştı. Özellikle ekonomik gelir noktasında; henüz çalışma hayatına atılmayan, teknoloji ve dünya ile iletişimini sürdürmesi gereken gençlerin teknolojik ürünlere ulaşımı daha da zorlaştı. Buradan hareketle, milyonlarca genci ilgilendiren bir karar alınarak üniversite öğrencilerine vergisiz telefon satışı yapılacağı duyuruldu.

Yerli ve yabancı birçok marka öğrencilere vergisiz telefon uygulaması kapsamına alındı. Üniversite öğrencilerine vergisiz telefon modelleri içerisinde Galaxy A30, Redmi Note 11 ve Huawei P30 Lite gibi uluslararası markaların çok satan standart cihazları yer alırken, Reeder S19 Max Pro S gibi 2023 yılında piyasaya çıkan cep telefonları da satın alınabilecek. Piyasa fiyatı 9500 lirayı geçmeyecek telefonlarda uygulanacak vergi istisnasının ise %44,40 olduğu duyuruldu. Açıklanan oranlara göre; 9000 liralık cep telefonu almak isteyen bir üniversite öğrencisi 3996 liralık vergi istisnası elde edecek ve cihaza 5004 lira ödeyecek.

Vergisiz Telefon Uygulaması Kimleri Kapsıyor?

26 Eylül Salı günü Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması sonrası genel hatları belli olan öğrencilere vergisiz telefon uygulaması ile milyonlarca gencin vergisiz olarak cep telefonu sahibi olması planlanıyor. Karar kapsamında; açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yükseköğretimini örgün olarak sürdüren, 26 yaşından gün almamış gençlerin tamamı uygulamadan faydalanabiliyor. Açıklanan şartları sağlayan üniversite öğrencileri, 1 Kasım 2023 itibarıyla, elektronik ortamda düzenlenen faturalar ile satın alım yaptığında faydalanabilecek. Teknoloji desteği kapsamında satın alınan mobil cihazlar, en az iki yıl süreyle destekten faydalanan kişi tarafından kullanılmak zorunda. Aksi takdirde destek tutarı faizi ile geri alınabilecek.

Vergisiz telefon şartları arasında yer alan teknik detaylara da dikkat etmek gerekiyor. Seçilen teknolojik cihazı satın alınırken, cihaza ilişkin faturanın elektronik ortamda düzenlenmesi gerekiyor. Söz konusu faturanın, desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile adına düzenlenmiş olması da bir diğer zorunluluk. Düzenlenen faturanın ilgili bölümlerine; cihazın Bakanlık tarafından talep edilen bilgileri de yazılmalıdır. Satın alma sürecinin ardından ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bilişim sistemi üzerinden başvuru yapmak gerekiyor. Yapılan başvuruya; destekten faydalanan öğrencinin kendi adına açılmış banka hesabına ait IBAN bilgisi, kimlik bilgileri, fatura bilgileri ve satın alınan cihazın IMEI numarasının da eklenmesi zorunlu. Vergisiz cep telefonu başvurusunun bir kere yapılabilecek olması da dikkate alınması gereken bir diğer husus.

Vergisiz Telefon Modelleri

Uygulama ile ilgili açıklanan ayrıntılara göre, üniversite öğrencilerinin vergisiz olarak satın alabileceği telefon modelleri belli oldu. Yerli olarak Casper, General Mobile, Vestel ve Reeder gibi markalarının yer aldığı listede, Xiaomi, Samsung, Realme ve Infinix gibi uluslararası etikete de sahip birçok marka bulunmaktadır. Yüzlerce modelin satışında vergi istisnası uygulanacağı belirtilirken, uygulamanın yürürlüğe girme tarihinden itibaren her genç bir kez faydalanabilecek. İkinci el cep telefonları ise destek kapsamının dışında tutuldu.

Üniversite öğrencilerine vergisiz telefon uygulamasının kapsadığı, fiyat performans olarak en çok tercih edilebilecek vergi indirimli telefonlar:

Vergisiz Telefon Fiyatları

Yapılan açıklamaya göre piyasa satış fiyatı 9500 lirayı geçmeyen cep telefonlarına %44,40 oranında destek verileceği açıklandı. Uygulamanın esasları Resmi Gazete’de açıklanırken, belirtilen oranlara göre vergisiz cep telefonu satın alırken bir üniversite öğrencisine en fazla 4218 liralık teknolojik cihaz desteği sağlanacak

Vergisiz telefonlar arasında birçok markaya ait cihaz bulunmaktadır. 2000 lira bandındaki Reeder S19 Max’ten 9500 lira bandındaki Casper Via X30’a kadar onlarca modelin yer aldığı vergisiz telefonlar arasında fiyat ve vergi indirimi karşılaştırması yaparak, üniversite öğrencilerine vergisiz telefon şartlarını inceleyebilirsiniz.