Havalı Tabanca
Av malzemeleri ve balık av malzemeleri arasında satılan en güçlü havalı tabanca çeşitleri, sadece atıcılık ve müsabakalar için kullanılır. Avcılıkta kullanması kanunen yasak olan bu ateşli olmayan ancak hedefe isabetli mermi atan ürünler, hedef atıcılığı yapmak için kullanılır. Outdoor sporlar arasında son dönemlerde oldukça ilgi çekmeye başlayan Airsoft sporu ile havalı tabanca modelleri çeşitlenir. Bu çeşitli modeller arasında kullanım ve mühimmat açısından farklılıklar olur ve genellikle bir tabanca ya da tüfekte kullanılan bir mühimmat diğerinde kullanılamaz. Havalı silahlar, özel bir gaz ya da açıkta kullanılan havanın sıkıştırılması ile çalışan modeller sarsılmaz, kurmalı, mekanik, kurmalı havalı tabanca ya da Airsoft olarak anılır.
Havalı tabanca nedir ya da çalışma prensibi nedir, sorusuna şöyle yanıt vermek mümkündür: Airsoft silahlarda havanın sıkışmasıyla oluşan basınç mermiyi harekete geçirir. Havalı nişan silahlarının atış için ürettiği kinetik enerji, 10 metre mesafedeki hedefte, 0.177 kalibre mermiyle 4.5 mm çapında isabetlidir. Asg havalı tabanca gibi yabancı ürünlerin yanı sıra yerli havalı tabanca markaları tercihi yaparken de detaylar önemlidir. 4.5, 5.5 mm havalı tabanca markaları kullanım amacını göz önünde bulundurmak gerekir. Atış menziline göre araştırıyorsanız en güçlü havalı tabanca hangisi sorusunu yanıtlamak avantajlıdır. Havalı tabanca en iyisi hangisi sorusunu yanıtlarken tüm ölçütleri göz önünde bulundurmanız ve en etkili hava tabancası hangisi sorusunu bu bilgilere göre yanıtlamanız gerekir.
Yaylı Pistonlu Havalı Tabancalar
Yaylı pistonlu havalı silahlar olarak da isimlendirilen bu modellerde enerji dönüşümü sıkıştırılmış yay baskısı ile başlar. Havayı sıkıştıran bir ya da birden fazla piston, yay basıncının etkisi altındadır. Mermiyi, pistonlarda sıkışmış potansiyel enerjiye sahip olan havanın itme kuvveti harekete geçirir. Yaylı pistonlu havalı silahlar kendi içlerinde 3 sınıfa ayrılır:
- Namludan Kırmalı: Piston namlu altında yer alır. Kol kırılır ve hava basıncı namlu altına doldurulur. Dezavantajı, namlu hassasiyetini bozmasıdır.
- Alttan Levye ile Kurmalı: Namlunun altında levye olur. Aşağı çekilince silah kurulur. Hava basıncı namlu altında sıkışır ve depolanmış olur.
- Yandan Levye ile Kurmalı: Levye ile yan taraftan kurulan yaylı pistonlu havalı silahlardır. Kurma kolu, namluyu etkilemez dolayısı ile herhangi bir dezavantajı yoktur.
Pnömatik Havalı Tabancalar
Bu tip silahlarda pnömatik ile çalışan sistemlerdeki prensibin aynısı geçerlidir: Sıkıştırılmış hava basınca, basınç da itme kuvvetine dönüşür. Pnömatiklerde mühimmatın, hava tarafından itilmesi dışında başka bir kuvvete gereksinim olmaz. Bu nedenle hem daha az maliyetlidir hem de daha kolay taşınabilir. Mermiyi gönderme mekanizması güvenilirdir, itici gaz başlangıçta soğuktur. Sıcaklık artışı sıkışmadan kaynaklıdır. Ard arda mermi atılması için de hava basıncına ihtiyaç vardır. Pnömatikle çalışan havalı silahlarda pistonun arka tarafında bir hazne bulunur. Bu hazneye hava alma olanağı tanıyan boşluklar açılır. Bu boşluğu, pistonun bağlı olduğu manivela sistemi yaratır. Hazneye emilen hava, manivelanın tekrar kapatılmasıyla sıkışır. Sahip olduğu basınç, 200 bar civarı olan bir tüple yapılan atışların ortalama hızı 320 m/s’dir. En fazla hız 350 m/s’lik atış yapılır. Atış sayısı maksimum 100’dür.
CO2 Tüplü Havalı Tabancalar
“Havalı tabanca almak istiyorum” diyorsanız hangi tip alacağınıza dair karar vermeniz önem taşır. Karbondioksit tüplü silahlar, içinde CO2 gazı bulunan metalden tüplerin tüfek içine yerleştirilmesi ile kullanıma hazır hale gelir. Bu tüplerin ağırlığı 12 ile 18 g arasındadır. Kısa namlusu olan havalı silahlarda kabzanın içinde yer alan boşluk, CO2 tüp yuvası olarak kullanılır. Uzun namlusu olan silahlar için ise tüp yuvası dipçiğin içindedir. Burada her modelde farklı olabilecek bir pozisyon oluşturulur, CO2 tüp buraya yerleştirilir. Bir gaz tüpünün atış tekrarı ortalama 50 mermidir. CO2 tüplerinde, ilk atış ile son atış arasında performans farkı olabilir. Bunun en önemli nedeni, gazın bitmek üzere olmasıdır. Daha fazla ya da daha az olabilir ancak en önemli nokta, tüp takıldığı andan itibaren silahın atışa hazır halde olmasıdır. Bu silahların tercih edilmesinin bir başka nedeni de maliyetlerinin düşük olmasıdır. Fiyat performans havalı tabanca modellerine siz de göz atabilirsiniz.
Havalı Tabanca Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
En etkili havalı tabanca hangisi ve satın alırken nelere dikkat edilmeli, sorularının yanıtı oldukça basittir. Havalı tabanca satın almak için ateşli silahlarda olduğu gibi, bir ruhsat gerekli değildir. Havalı tabanca satın al seçeneğine gidilmeden önce kullanımı için gerekli şartların sağlanması yeterlidir. Silahı taşırken yerine getirilmesi gereken bazı kurallar bulunur. Kanunların yanı sıra toplumsal yaşam ile öncelendirilmiş kurallar şöyledir:
- Tabancanın yanı sıra faturasının da gerektiğinde ibraz edilecek şekilde bulundurulması önemlidir. Şirketin faturayı göndermemesi durumunda tabancanın kabul edilmemesi gerekir.
- Havalı tabancaların insanların oturduğu, yerleşim yerlerinde kullanılması yasaktır.
- 4915 sayılı kanun gereği, avda bu tip tabancaların kullanılması kesinlikle yasaktır.
- Havalı tabancanın zararı çok fazladır. Bu nedenle canlılar hedef alınmaz ve canlı olan hiçbir şeye ateş edilemez.
Havalı silah satın alırken yanında mühimmat da satın alınması gerekir. Mermi, tüp, hedef, kılıf gibi yan ürünlerin de tabancayla birlikte satın alınması önem taşır. Bazı firmalar bu yan ürünleri hediye olarak gönderebilir. En iyi havalı tabanca modelleri genellikle ateşli modellerin replikası olarak bilinir. 6 patlar havalı tabanca fiyatları ya da olimpik havalı tabanca fiyatları bu nedenle daha sık araştırılır. Bunun en önemli nedeni görsel olarak etkileyici olmalarıdır. Havalı tabancalarda CO2 tüpleri ya da “green gas” sistemleri kullanılır. “Green gas” sistemleri tekrar doldurulabilir bir hazneye sahiptir. Tetiğe basıldığı anda yaklaşık 100 m/s hızında atış gerçekleşir. Atış hızları “feet per second” (saniyedeki feet) anlamına gelen FPS olarak da tanımlanır. En yüksek FPS havalı tabanca modellerine bakarken feet - metre çevirme hesaplaması, seçenekler arasında karar vermede kolaylık sağlar.
En iyi havalı tabanca fiyatları araştırmasında fiyat - performans havalı tabanca kriterlerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Silahı satın alırken atış hızına göre de karar vermek mümkündür. İçindeki parçaların değiştirilip değiştirilmediği, tekrar dolum özelliği olup olmadığı gibi ek bilgilerin alınması önemlidir. Tabancanın atım mesafesi gibi detaylar, hedefi ne kadar uzağa koyacağınızı da belirleyecektir. Bu nedenle kalibre, mermi, tabancanın ağırlığı gibi detayların muhakkak bilinmesi gerekir. Bununla birlikte, tabancanın bakım koşullarının da tüm ipuçlarıyla birlikte öğrenilmesi, kullanım süresi açısından önemlidir.
Havalı Tabancaların Bakımı
Havalı tabancalar düzenli temizlik gerektirmeyen ürünlerdir. Çünkü içinde barut tortusu, mermi ve metal parçaları gibi maddeler olmaz. Ancak periyodik bakımların yapılması, silahın kullanıldığı süre boyunca doğru performans vermesi açısından önemlidir. Havalı silahların hepsinin bileşen parça sayısı fazladır. Ancak parça parça sökülüp temizlenerek takılması gerekli olmayabilir. Bakım ve temizlik için öncelikli olarak öğrenilmesi gereken, kullanma kılavuzundaki yönergelerdir. Her bir modelde farklı bir bakım önerisi olabileceğinden, satın alınan model silahın bakımı, kılavuz üzerinden yapılmalıdır. Burada yazan bilgilerin tamamı profesyonel kişilerce yazılmıştır. Dolayısı ile harfiyen uygulamak esastır. Silme, temizleme, yağlama gibi proseslerin tamamının kılavuza uygun şekilde yapılması silahı hem dayanıklı hem de uzun ömürlü yapar.
Havalı tabancaların neredeyse tüm bileşenleri neme karşı dayanıklı malzemelerden üretilir veya koruma kaplaması yapılır. Bunun yanı sıra metal parçalar da kullanılabilir. Kılavuzda hangi parçasının metalden olduğu yazılı olan tabancanın temizliği esnasında, pas önleyici sprey ya da benzeri malzemelerle ovalanması gerekir. Hava ve CO2 tabancalarının yağlanması için özel üretilmiş yağlar bulunur. Başka yağların kullanılması silahın performansını olumsuz yönde etkiler, hatta çalışmasını bozabilir. Hava basınçlı silahların namlu bakımı önemlidir. Bunun için namlu içi silah temizleme yağı ve harbi ile temizlenmesi gerekir. Ancak hangi silah temizleme çözeltisi olursa olsun, hava ya da CO2 silahlarının pompa mekanizmalarından uzak tutulması gerekir. Kabzadaki kirleri nemli bir bez ile ya da kuru mikrofiber bez ile temizlemek mümkündür.
Havalı Tabanca Mermileri
Havalı tabancaların mühimmatları, tabancayla birlikte hediye olarak gelebilir ya da satın alınır. BB isimli bilyeler mühimmat olarak en çok kullanılan malzemedir. Çelik ya da plastik olarak üretilirler. Plastik olanı 6 mm’dir, airsoft müsabakalarında sıklıkla bu bilyeler kullanılır. Çelik bilyeler ise atış antrenmanlarında kullanılır. Mühimmat grubuna “paraşüt saçma” ismi verilen mermiler de girer. Çapları 4,5 mm olan bu mermelir uzun mesafe atışlar için idealdir. Havalı tabancalarda her mermi her tabancaya uyumlu olmayabilir. En kuvvetli havalı tabanca modelleri arasında da bulunan geri tepmeme özelliği sıkışmış havanın kuvvetini tamamen mermiye aktarmasını sağlar. Geri tepme hareketinin oluşturulması için tüpteki havanın bir kısmı kullanılır ve bu da performansı düşürür.
Havalı tabanca tavsiye ve seçenekler üzerinde araştırma yaparken geri tepme özelliklerine göre üretilmiş havalı tabanca yorum ve önerilere göre karar vermek mümkündür. Başlangıç aşamasında, en ucuz havalı tabanca fiyatları üzerinden yapılan araştırmalarda verim açısından avantajlı olabilecek ürünler bulmak da mümkündür. Sürekli ve profesyonel kullanım için uzun menzilli, çelik mermili, şarjörlü havalı tabanca modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Havalı silah seçimlerinde özellikle silah gücü anlamında kendi kriterlerinizi belirlemeniz de önemlidir. Menzil, stabil performansla maksimum atış sayısı gibi detaylar doğru ürünü bulmanızı sağlar. En iyi sarsılmaz havalı tabanca fiyatları arasında filtreleme ile araştırma yapabilirsiniz. Menzili, atış gücü, saçma sayısı gibi kriterleri göz önünde bulundurabilir ya da havalı tek saçma tabanca fiyatları arasından seçim yapabilirsiniz. Akakçe üzerinden havalı toplu tabanca modellerini inceleyebilirsiniz.