Altın

Altın Fiyatları

1.128 farklı Altın için fiyatlar listeleniyor.

Arama Takip Listem Sepetim
IAR Altın Yıldız Altın Zümrüt Altın Tuğrul Kuyumculuk Altın Harem Altın Altın Ideal Altın

Çok Satanlaradet En UcuzEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatDiğerEn Yüksek PuanEn Yeniler

0.5 gr1 gr10 grÇeyrekGram22240 - 6.000 TL 12.000 TL üstüKülçeSatıcı Marka

ÖncekiSayfa: 1 / 47Sonraki

Filtrele
Fiyatı
- 0 - 6.000 TL6.000 - 8.000 TL8.000 - 10.000 TL10.000 - 12.000 TL12.000 TL üstü
Markası Özellikler Türü Takı Türü Ayar Ağırlık Adet Tarih Seçeneği Kelime ile Filtrele SatıcıToplam 9 satıcı. Ürün Puanı

Welder Kol SaatiBilezikÇakmakYüzükKolyeTesbihBileklikAnahtarlıkKülçe GümüşIAR AltınYıldız AltınZümrüt Altın

En Çok Karşılaştırılan Altınlar

Altın Yorumları ve Önerileri

Tüm yorumları gör

Altın Sıkça Sorulan Sorular

İndirimli Altınlar hangileri?

Bugün Akakçe'de 1.128 farklı model arasında

adet en ucuz Altınlar hangileri?

En çok satan Altınlar hangileri?

Akakçe'de alışverişçilerin en çok satın aldığı 5 farklı Altın:
  1. 1 gr 24 Ayar Gram Altın
  2. 1 gr 22 Ayar Gram Altın
  3. Çeyrek Altın Eski Tarihli
  4. 2'li Çeyrek Altın Eski Tarihli
  5. 10 gr 24 Ayar Gram Altın

Altın

Altın, çok eski zamanlardan günümüze kadar en güvenilir yatırım araçlarından biridir. Tarihte para olarak kullanıldığı zamanlar olduğu gibi, ziynet ve dekorasyon ürünü olarak da kullanılır. “Altın nedir?” diye soranlar için, çok kıymetli ve işlenmesi çok kolay bir metaldir. Rengi parlak sarı ve ağırdır. Dış etkenlerden etkilenmez; paslanma, kararma yapmaz. Bu nedenle, uzun yıllar önemini korur. Altının işlenebilmesi için başka metallerle karıştırılması gerekir. Farklı işlemlerden geçirilerek kabartma, oyma gibi, takı haline getirilir. Söz, nişan, düğün gibi özel günlerde altın hediye olarak tercih edilir. Altın kilosu kadar maddi değere sahiptir. Gram, çeyrek, yarım ve tam altın çeşitleri, altının hem yatırım amaçlı hem de hediye olarak tercih edilen formlarıdır. Ayrıca işçilik maliyetinin en az olduğu, düz şeklinde ifade edilen bilezikler de yatırım amaçlı tercih edilen altın modelleri arasındadır. Altın fiyatları türüne göre değişkenlik gösterir.

Altında Ayar Kavramı

Altın, doğada işlenmemiş haliyle saf olarak bulunan bir madendir. Saf hali yumuşaktır, kullanılması aynı zamanda şekil verilmesi de zordur. Saf olanlar 24 ayar değerindedir. Çeşitli işlemlerden geçerek bildiğimiz haline kavuşur. Ayar diğer bir deyişle karat ifadesi altının saflık derecesini belirler. Ayarı yüksek olan altının, saflık oranı ve dolayısıyla değeri de yüksektir. Tam tersi düşünüldüğünde, ayarı düşük olan altının, saflık oranı ve dolayısıyla da değeri düşüktür. Altın fiyatları, sahip olduğu ayara göre de değişir. Ülkemizde dört farklı ayar türü kullanılır. Bunlar; 8, 14, 18 ve 22 ayarlarıdır. Altınların iç kısımlarında ayarlarını ifade eden damgalar bulunur. Satın alınan veya hediye gelen altının ayarını, bu damgaların anlamlarına bakarak anlayabilirsiniz. Örneğin; 14K şeklindeki bir damga, modelin 14 karat yani 14 ayar olduğunu belirtir. Ülkemizde, düğünlerde genellikle hediyelik altın olarak, 22 ayar çeyrek, yarım veya tam altın tercih edilir. 14 ve 18 ayarındakiler ise pırlantanın güzelliğini ortaya çıkaran montürlerde kullanılır. Elmas içeren modellerde ise 8 ayar tercih edilir.

Altın Çeşitleri

Gram, çeyrek, yarım ve tam altın, altın çeşitleri arasında en çok bilinenlerdir. Bunların dışında Reşat, Hamit, Gremse ve külçe çeşitleri de vardır. Reşat altın, Osmanlı Sultanı Beşinci Mehmet Reşat için basılmıştır. Cumhuriyet altını ile aynı değerdedir. Ancak piyasada çok fazla bulunmadığı için kıymetlidir ve değerinden daha pahalıya satılır. Hamit altın ise, Osmanlı Sultanı İkinci Abdülhamit adına bastırılmıştır. Piyasada farklı gramajlarda bulmak mümkündür. Hamit altın da, aynı Reşat altın gibi çok kıymetli ve değerli bir çeşittir. Gremse altın ise Cumhuriyet altınının iki buçuk katıdır. İki buçukluk olarakta adlandırılır. Altın fiyatları, çeşitleri arasında değişkenlik gösterir. Gram ile çeyrek altın ülkemizde en çok tercih edilen altın çeşitlerindendir. Bunlar aynı zamanda uygun fiyatları ile öne çıkar. İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde üretilen çeyrek altınlar, yeni tarihli çeyrek olarak geçer. Eski tarihli olanlar ise, eski tarihli çeyrek olarak ifade edilir. Ancak bu durum altının değerini düşürmez. Çünkü, altının değerlendirmesi gramı üzerinden yapılır ve fiyatlandırılır. Cumhuriyet Altını ve Ata Lirası isimleriyle de bilinen tam altın da yine değeri yüksek olan çeşitler arasındadır. 10 çeyrek altına eşit olan külçe altın ise 24 ayar altın değerinde üretilir. Gold olarak da isimlendirilir. Türkiye’de, 1, 2,5, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 gram ve 1 kilogram külçe altın şeklinde üretilir. Gramajına göre fiyatlar değişkenlik gösterir. Bütçeniz dahilinde, satın almak istediğiniz gramajı tercih edebilirsiniz.

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Ayar damgasının olup olmaması, altın alımında büyük önem taşır. Satın aldığınız, yüzük, bilezik gibi ürünlerin iç kısımlarında veya kolye, bileklik gibi ürünlerin klips kısımlarında damgalar bulunur. Altının ayarını gösteren ayar damgası model üzerinde yer alır. Ayarı belirtilmeyen ürünlerin sahte olma olasılığı yüksektir. Ancak kullanımdan kaynaklı olarak, zamanla da silinebileceği olasılığı da değerlendirilmelidir. Farklı bir yöntem ise ürün üzerindeki renk değişikliklerini dikkatlice incelemektir. Gözle görülür, bariz renk geçişleri de ürünün sahte olabileceği şüphesi uyandırır. Bunların dışında, ürünü sert bir cisimle çizmek dış yüzeyinin kaplama olup olmadığını anlamanızı sağlar. Eğer ürünü çizdiğinizde farklı bir kaplama veya renk tonu ile karşılaşıyorsanız bu durum da ürünün sahte olabileceği şüphesi uyandırır. Bu bilgiler “Sahte altın nasıl anlaşılır?” sorusu için yeterli değil ise, altın satın alırken Akakçe tarafından sunulan güvenilir, aynı zamanda ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olan seçenekleri inceleyebilirsiniz. Birbirinden farklı altın markaları ile geniş model seçenekleri arasından size en uygun olan tercihi yapabilirsiniz.

Yatırım için En İyi Altın Çeşitleri

Altın, her zaman ilgi gören, modası asla geçmeyen bir yatırım aracıdır. Eski zamanlardan beri insanların yatırım aracı olarak tercih ettiği, piyasalardaki dalgalanmalardan en az zararla etkilenen çok kıymetli bir madendir. “Altın ne kadar?” diye yatırımcısını takip etme zorunluluğunda bırakmaz. Ancak altına yatırım yapacağınız süreçte alış ve satış arasındaki fiyat farklılıkları dikkate almanız gerekir. Altının değerini koruması kadar, ne zaman satın alınması gerektiği de yatırımcılar için büyük önem taşır. Çünkü, piyasalardaki hareketlenmeler sonucu altın satış fiyatı etkilendiği gibi, alış fiyatı da etkilenir. Altın fiyatları farklılık gösterir. Bu nedenle piyasalar hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Altının değeri ve piyasalardaki durumu hakkında yorumlarını paylaşan alanında uzman kişiler takip edilebilir.

Altınlar arasında yer alan farklı ölçülerde gramlık külçeler halinde üretilerek paketlenen külçe altın, gram altın olarak da ifade edilir. Gram altın, yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen çeşitlerdendir. Bunlar, fiyat bakımından da caziptirler. Bunun en önemli nedeni, güvenilir olması aynı zamanda işçilik maliyeti içermemesidir. Yatırımcılar yatırım yapmak istedikleri uygun gramajdaki altını satın alabilirler. Altın alım satımlarında gram altın fiyatı baz alınarak işlem yapılır. Bu nedenle yatırımcılar gram yatırımlarını kolayca nakit paraya çevirebilir. Bu da gram altını önemli bir konumda tutar. Alternatif olarak çeyrek, yarım, Cumhuriyet ya da bilezik alternatifleri de elbet mevcuttur. Fakat bu tür altınlarda altının değeri dışında işçilik maliyeti de vardır. Bu durum da altın fiyatları arasında farklılıkları meydana getirir. İşçilik maliyetinin altın satış durumlarında eksik hesaplanacağı unutulmamalıdır. Tercih edilecekse de işçilik maliyeti en az olan düz bilezik modelleri tercih edilmelidir. Bu durum zararınızı minimum seviyede tutar. Bu nedenle işçilik maliyetinin olmaması gram altını diğer altın türlerine göre çok daha avantajlı kılar.

Altın çeşitleri ve fiyatları, güncel olarak Akakçe aracılığı ile güvenle sunulur. “Altın kaç para?” sorusunun cevabı ile tarzınıza uygun modellerii bu platformda karşılaştırmalı olarak ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Altın al sat yöntemi ile yatırım yapan birçok kişiye toplu alım seçenekleri de sunan bu platform, alternatif kampanya ve indirimler de düzenler. Fiyatlar daha cazip duruma gelir. Daha önce alışveriş yapan kişilerin yorumlarını okuyarak, modeller hakkında daha ayrıntılı fikir sahibi olmanızı da sağlar. Kullanıcı yorumlarını takip edebilir, siz de aldığınız ürünler hakkında yorumda bulunabilir, “altın kaç TL?” diye düşünmeden bütçe dostu ödeme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.