Kış Lastiği

Kış Lastiği Fiyatları

17.363 farklı Kış Lastiği için fiyatlar listeleniyor.

ÇOK SATANLAR EN DÜŞÜK FİYAT EN YÜKSEK FİYAT EN YÜKSEK PUAN EN YENİLER

 • MevsimKış
 • Mevsim4 Mevsim
 • Ebat185 65 R15
 • Ebat205 55 R16
 • Araç TürüOtomobil
 • Araç Türü4X4 / SUV
 • Üretim Tarihi2022
 • Üretim Tarihi2023
 • Hız SınıfıH
 • Hız SınıfıV
 • Tüm Filtreler

Önceki Sayfa: 1 / 50 Sonraki

Filtrele
Filtrele
 • MevsimKış
Fiyatı 0 - 2.000 TL 2.000 - 3.000 TL 3.000 - 4.000 TL 4.000 - 7.000 TL 7.000 TL üstü MarkasıTümünü GösterÖzelliklerMevsimAraç TürüEbatTümünü GösterHız SınıfıSeriTümünü GösterYük EndeksiGürültüIslak Yol TutuşuYakıt VerimliliğiÜretim TarihiÜrün PuanıSatıcı
Temizle Ürünleri Gör (17.363)

Jeep Limited Stonic Fiyatları Renault Clio Petlas Kış Lastiği Sibop Silecek Suyu Sibop Kapağı Jant Kapakları Jant Modelleri Kriko Fiyatları Buz Kazıyıcı 4 Mevsim Lastik

En Çok Karşılaştırılan Oto Lastikler

Kış Lastiği Sıkça Sorulan Sorular

Kış Lastiği Neden Kullanılmalıdır?

Halk arasında kar lastiği olarak tabir edilen kış lastiği, belirli zamanlarda kullanımının yasal bir zorunluluk olmasının dışında, olumsuz hava koşullarının etkisi de düşünüldüğünde hayati bir öneme sahiptir. Yolcu veya eşya taşıyan araçlar için yılın belirli dönemlerinde kullanımı zorunlu olan kış lastikleri, binek araçlar için zorunlu olmasa da, sorunsuz seyahat, can ve mal güvenliği açısından mutlaka kullanılmalıdır. Hava sıcaklıklarının düşmesi normal araç lastiklerinde, lastiklerin sertleşmesine neden olmaktadır. Kış lastikleri ise, 7 derecenin altındaki hava koşullarında dahi normal lastik kadar bir sertleşme göstermemektedir. Kışlık lastikler, ıslak veya nemli bir zeminde yazlık lastik ile karşılaştırıldığında %50’ye varan yol tutuşu sağlamaktadır. Güvenli sürüş ve fren mesafesi göz önüne alındığında bu oran oldukça önemlidir. Diş derinliğinin fazla olmasının yanında üstün yol tutuşu, lastiklerden kaynaklanan kaza ihtimalini ciddi ölçüde azaltacaktır. Kış lastikleri yalnızca karlı ve buzlu zeminler için üretilmemektedir. Yağışlı ve soğuk hava koşullarında kış lastikleri, diğer lastik türlerine göre daha verimli su tahliyesi yapmakta, düşük sıcaklıklarda esnekliğini kaybetmemesi sayesinde de maksimum yol tutuşu sağlamaktadır. Bu nedenle kış lastikleri yalnızca kış sezonunda değil, yağışların başladığı sonbahar sezonundan itibaren kullanılabilmektedir. Ancak kış lastiklerinin, derin dişli olması ve yoğun desenleri olduğundan, yaz aylarında kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Bu yapıda olması, sıcak ve kuru zeminlerde daha fazla aşınmaya neden olabilmektedir. Ayrıca kış lastiklerinin, sezonun bitmesiyle uygun koşullarda saklanması gerekmektedir. Lastiklerin yüzey alanının betonla direkt temasına dikkat edilmelidir. Lastiklerin, jantları ile birlikte saklanması önerilmektedir fakat jant ile saklanmadığı durumlarda, üst üste çok fazla lastiği istiflemekten de kaçınılmalıdır.

Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle kış aylarında yoğun kar yağışı ve gizli buzlanma gibi olumsuz koşullar sürücüler açısından birçok tehlikeli duruma sebebiyet vermektedir. Araç kullanıcılarının doğru lastiği tercih etmesi bu yüzden oldukça önemlidir. Yalnızca araç çekişinin bulunduğu bölgeye göre kış lastiği< kullanmak tavsiye edilmemektedir. Bu gibi durumlarda yol tutuşu, fren mesafesi ve virajlarda tehlikeli durumlarla karşılaşılabilmektedir. Sadece ön ya da sadece arka kısım için değil, aracın her iki kısmında da aynı kışlık lastik türü kullanılmalıdır. Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında öncelikle bulunulan bölgenin iklim koşulları göz önünde bulundurularak mevcut araç için uygun lastiği tercih etmek gelmektedir. Burada önemli olan nokta oto lastik ebatlarıdır. Her aracın lastik ebatları bellidir. Lastik firmaları, araç çeşitlerine göre değişik ebatlarda lastikler üretmektedir. Üretilen bu lastikler aracın viraj kabiliyeti, yol tutuşu ve yakıt performansına göre pek çok teste tabii tutulmaktadır. Uygun ölçülerin dışında bir lastik tercihi, araçlarda yakıt tüketimi ve çekiş gücünde değişimlere sebep olabilmektedir. Geniş bir lastik tabanının, dar tabanlı bir lastiğe göre yola tutuşu daha fazla olacaktır ancak bu durum yakıt tüketiminin de artmasına sebebiyet verecektir. Lastik yanak yüksekliği fazla olan bir araçta, az olan bir araca göre kasis ve çukurlarda darbe miktarı daha az olacaktır fakat araçta özellikle viraj ve dönüşlerde negatif bir etki yaratacaktır. Aracın kullanım alanı, kış lastiği alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Uzun ve kısa mesafelerde lastik aşınma şekli farklı olacağından, uzun mesafelerde kış lastiği ömrünün de fazla olmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında, alınacak lastiklerin her biri aynı ebat ve özelliklerde olmalıdır. Bazı kullanıcılar, araçlarına iki kış lastiği takmaktadır. Bu durumda yukarıda belirtilen dezavantajların yaşanma ihtimali yüksektir. Tercih edilen kış lastiğinin üzerinde, lastiğin kış lastiği olduğunu gösteren işaretlerin bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir. Diğer lastiklerde olduğu gibi kış lastiklerinin de bir raf ömrü vardır. Hiç kullanılmasa da 5 yıldan fazla rafta kalmış bir kış lastiği tercih edilmemelidir. Diş derinliği açısından herhangi bir fark görülmese bile, bu lastikler kullanıldığı takdirde uzun ömürlü olmayacaktır. Alınacak kış lastiğinin diş derinliğinin 3 mm’den az olmamasına dikkat edilmelidir. Kış lastiklerinin üzerinde yazan rakamlardan üretim tarihini anlamak mümkündür. Örneğin üzerinde 3220 yazan bir kış lastiğinde 2021 yılının 32. haftasında üretildiği belirtilmektedir. Ayrıca lastik yanaklarında M+S ve kar tanesi işareti de aranmalıdır. Ortalama 10 bin kilometrede bir ön ve arka lastiklerin bakımı yapıldıktan sonra yerlerinin değiştirilmesi, daha uzun kullanımının da püf noktasını oluşturmaktadır.

Kış Lastiği Özellikleri

Kış lastiğinin en önemli özelliği diş derinliğinin diğer lastik türlerine göre daha fazla olmasıdır. Kış lastikleri, silikali sırt karışımı ve kılcal kanal olarak adlandırılan sırt yapısı sayesinde üstün yol tutuşu sağlamaktadır. Diş derinliğinin fazla olması, karın lastik içerisinde birikmesini engelleyerek daha fazla çekiş performansı sağlamaktadır. Kışlık lastikler, desen olarak yağmur suyu, kar ve sulu karı dışarı atacak şekilde üretilmektedir. Kış lastiklerinin yapımında kullanılan özel karışımlar, soğuk hava koşullarında lastiğin sertleşmesini engellemektedir. Kış lastiğinin yumuşak yapıda kalması, yüzey alanın yol ile daha fazla temas etmesini sağlayarak, yola daha kuvvetli tutunmasını sağlamaktadır. Her kış lastiği farklı özellikler ile üretilmektedir. Herhangi bir kış lastiğinin bu özelliklerin hepsini bir arada bulundurması mümkün olmamaktadır. Araç için yalnızca iki kış lastiği kullanmak, ani fren ve virajlarda araç kontrolünü zorlaştırmaktadır. Bu nedenle kış lastikleri yalnızca ön veya arka değil, bir set halinde kullanılmalıdır. Kış lastiklerinin ömrü, kullanım şekline, marka ve modellerine göre değişkenlik gösterse de genellikle 5 yıldır. Lastiklerin basınç değerine dikkat etmekte fayda vardır. Özellikle kış ayları için lastik basıncı sürüş kalitesini ciddi oranda etkileyecektir. Kış lastiğinin özelliği yalnızca karlı zeminlerde iyi sonuç vermesi değil, aynı zamanda kışın kuru ve ıslak zeminlerde de çekiş ve fren yönünden yeterli olmasıdır. Genel olarak kış lastikleri, diğer lastik türlerine göre daha düşük bir hız endeksine sahiptir. Bu nedenle kış lastiği kullanırken, tavsiye edilen hız değerini aşmamakta fayda vardır. Kış lastiklerinde sırt deseninin fazla olması, kuru zeminlerde daha fazla aşınmasına neden olduğundan bu lastiklerin yaz aylarında kullanımı tavsiye edilmemektedir. Kış lastikleri kullanımından sonra saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kışlık lastikleri, serin, kuru ve güneş ışığından uzak bir şekilde muhafaza etmekte fayda vardır.

Kış Lastiği Kampanyaları

Kış aylarında yollarda kar yağışı ya da gizli buzlanma gibi çeşitli tehlikeli etkenlerle karşı karşıya kalınmaktadır. Bu gibi tehlikeli durumlara karşı kış lastiği kullanmamak, can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle kış dönemine girilmeden önce kış lastiği sahibi olmak önem arz etmektedir. Kış lastiği kampanyaları, kış sezonundan önce ve kış sezonunda çeşitli lastik firmaları tarafından duyurulmaktadır. Üretici firmalar genellikle kış sezonuna yakın bir zaman aralığında kış lastiği kampanyalarını duyurmaktadır. Kış lastiği kampanyaları kapsamında, Akakçe farkıyla onlarca marka arasından kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Kış Lastiği Fiyatları

Her lastik belirli bir amaca göre üretilmektedir. Yüzlerce araç çeşidi için, yüzlerce lastik çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle, en iyi lastik ya da en iyi kış lastiği diye tabir edilebilecek bir lastikten söz etmek doğru olmayacaktır. Fakat her aracın, her iklimin ve ver bölgenin kendine uygun bir şekilde ideal lastik olarak adlandırılabilecek lastiklerden bahsetmek mümkündür. Kullanım amaçlarına ve araç türüne göre kış lastiği fiyatları çeşitlilik gösterebilmektedir. Kış mevsimi dışında daha uygun fiyatlı kış lastikleri bulabilmek mümkün olmakla birlikte kışın bu fiyat aralığı biraz daha artmaktadır. Kış lastiği fiyatları markasına ve aranılan zamana göre değişkenlik göstermektedir. Siz de onlarca marka içinden sizin için en uygun kış lastiğine en uygun fiyatlarla akakce.com farkıyla sahip olabilirsiniz!