ATX Kasa

ATX Kasa Fiyatları

599 farklı ATX Kasa için fiyatlar listeleniyor.

Çok SatanlarEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatEn Yüksek PuanEn Yeniler

600 W650 WATXMicro/ATX500 - 750 TL 750 - 1.000 TL 360 mm380 mm4 Adet6 AdetSatıcı Marka

ÖncekiSayfa: 1 / 25Sonraki

Filtrele

Seçili Özellikler:Anakart Yapısı: ATX Kaydet

Fiyatı
- 0 - 500 TL500 - 750 TL750 - 1.000 TL1.000 - 1.500 TL1.500 TL üstü
Markası Özellikler Anakart Yapısı ATX Güç Kaynağı Kasa Malzemesi Yan Panel Malzemesi USB 2.0 Sayısı USB 3.0 Sayısı USB 3.1 Sayısı USB 3.2 Sayısı Dahili Fan Sayısı Fan Yuvası Sayısı Fan Ölçüsü Disk Yuvası Toplam Disk Yuva Sayısı Ekran Kartı Uzunluğu Genişleme Yuvası CPU Soğutucu Yüksekliği Güç Kaynağı Konumu Ağırlık Yükseklik Genişlik Derinlik Güç Kaynağı Sertifikası SatıcıToplam 56 satıcı. Ürün Puanı Renk

Oyuncu Dizüstü Bilgisayar Oyuncu Mouse Fiyatları Oyuncu Klavye Mouse Set Oyuncu Koltuğu Ucuz Bilicra Vision Akıllı Çocuk Saati Micro/ATX Bilgisayar Kasası Beyaz Bilgisayar Kasası Mini-ITX Bilgisayar Kasası Asus Oyuncu Kasası MSI Oyuncu Bilgisayar Kasası RGB Kasa Everest Oyuncu Bilgisayar Kasası

En Çok Karşılaştırılan Bilgisayar Kasaları

ATX Kasa Sıkça Sorulan Sorular

ATX Kasa

Belirli boyutlardaki anakartlar ve diğer bileşenler ile uyumlu olan ATX kasa, en sık tercih edilen bilgisayar kasasıdır. Standart, Mini, Midi, Micro, Flex gibi pek çok çeşidi bulunan ATX kasalar, birbirinden farklı ölçülere sahiptir. Bu sebeple genellikle ATX kasa olarak ifade edilen bileşen standart boyut anlamına gelir. Yerli ve yabancı markalar tarafından farklı tasarım seçenekleriyle kullanıcıların beğenisine sunulan ATX anakart uyumlu kasa türleri, dolu ve boş olmak üzere iki farklı alternatife sahiptir. Dolu ATX kasa ürünleri, sadece monitör, klavye ve mouse eklenerek tam sistem halini alırken boş olanlarda ise sadece soğutucu fanlar bulunur. Dolayısıyla boş ATX kasa sahibi kullanıcıların ilk etapta diğer bileşenleri edinerek kendi sistemini toplaması gerekir. ATX gaming kasa olarak ifade edilen ise genellikle RGB LED aydınlatmalarla donatılmış ve bir kısmı şeffaf olan tasarımlardır. Siz de yeni bir ATX kasa sahibi olmak istiyorsanız Akakçe sayesinde tüm tasarımlara ulaşabilir ve bütçe dostu fiyatlarla istediğiniz ATX kasa için sipariş oluşturabilirsiniz.

ATX Kasa Özellikleri

Dünya genelinde en çok tercih edilen PC kasası türü olan ATX kasalar, en, boy, yükseklik ve derinlik ölçüleri ile diğerlerinden ayrılır. Standart ATX kasa olarak da bilinen söz konusu bilgisayar bileşenleri ortalama 45x25x20 cm ölçülerindedir. Slim, Midi, Micro ATX kasa ölçüleri ise tamamen farklı olur. ATX kasa özellikleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler verebilmek için ilk olarak “ATX kasa nedir?” ve “ATX kasa ne demek?” sorularını yanıtlamak gerekir. Bilgisayar bileşenlerinin düzenli bir şekilde muhafaza edilmesi, birbirleri ile uyum içinde çalışabilmelerini ve zarar görmemelerini sağlayan bileşenlere kasa adı verilir. ATX kasalar ise en büyük anakartların doğru montajına olanak tanıyan gereçlerdir. Bu ayrımın nedeni ise anakart üzerindeki güç kaynağının konumu ve anakartın boyutudur. Kasa ATX olduğundan sadece büyük anakartlar ve buna uygun diğer bileşenler ile uyumludur. Ancak bazı ekran kartlarında olduğu gibi sadece soket girişi değiştirilerek her tür kasaya uygun hale gelen bileşenler de ATX kasa ile kullanılabilir.

Standart ATX kasa boyutları, bileşen seçimini etkileyecek kadar önemlidir. ATX kasa boyutları kadar önemli olan bir başka özellik ise bileşenler için ne kadar alana sahip olduğudur. Dolayısıyla kasanın iç kısmında PSU, ekran kartı, fanlar, anakart ve harddiskler için ne kadar alan bulunduğuna dikkat etmek gerekir. Görsel tasarım ve üretim malzemesi açısından pek çok seçenek sunan PC kasa ATX, fırçalanmış alüminyum malzemeden üretilir. Bununla birlikte yeni nesil ATX kasa ürünleri arasında bir kısmı temperli cam olanlar da vardır. Temperli cam kullanılan tasarımlarda genellikle RGB aydınlatmalı fanlar, işlemci, anakart hatta ekran kartı gibi bileşenlere yer verilir. Aydınlatma efektlerinin görülebilmesi için temperli cam kullanılan ATX kasa tasarımlarının yanı sıra file görünümünde plakalara sahip olanlar da bulunur. Bununla birlikte pek çok yeni nesil kasada toz azaltma filtresi adı verilen özel bir kısım mevcuttur. Uzmanların özellikle profesyonel kullanım amacıyla ATX kasa önerisi toz azaltma filtresi bulunan tasarımlar yönündedir.

ATX Kasa Modelleri

Ölçü farklılıkları nedeniyle birden fazla çeşidi bulunan ATX kasalar, özel tasarım seçenekleriyle dikkat çeker. Masaüstü bilgisayar adı verilen sistemlerin çalışabilmesi için mutlaka gerekli olan ATX kasa, ölçülerine göre beş farklı alternatife sahiptir. Standart ölçünün dışında Mini, Mid, MidT ATX kasa tasarımları bulunur. Bunlar mini ve orta boyutlardaki ATX kasa türlerini ifade eder. Örneğin, Midi Tower ATX kasa, en çok kullanılan ve dikey formuyla diğerlerinden ayrılır. Full tower olarak adlandırılanlar ise daha uzun yapıdadır. Tüm bunların dışında yine dikey formda olup standart tasarım kıyasla ince yapılı olan ATX Slim kasa modelleri bulunur. Bilgisayarı konumlandırabileceği fazla alanı bulunmayan kullanıcılar için üretilen slim tasarımlar yaklaşık 10 cm enleri nedeniyle oldukça dar alanlarda dahi konumlandırılmaya uygundur. Öte yandan slim modeller arasında da RGB LED aydınlatmalı fanlar ile kullanıma uygun olanlar vardır.

Günlük, ofis, profesyonel ve oyun kullanımı için toplanan sistemlere uygun olan ATX Form Factor kasa olarak da bilinen standart tasarımlar, markaların ikonik tasarım özelliklerini yansıtır. Bu nedenle neon yeşilinden kan kırmızısına tamamı aydınlatmalı amblemler içeren pek çok RGB ATX kasa bulmak mümkündür. Genellikle PSU fanı ve diğer fanlarda bulunan söz konusu LED’ler farklı aydınlatma modlarını desteklemesiyle öne çıkar. Bu özellik hem diğer bileşenleri ile görsel açıdan uyum sağlanmasına yardımcı olur hem özellikle oyun sistemlerinde rekabetçi bir ambiyans oluşturma avantajı sunar. Tasarımın ve ölçülerin yanı sıra malzeme kalitesi, iç tasarım ve hava sirkülasyonunu artırıcı detayları ile dikkat çeken ATX kasa modelleri, her şeyden önce bilgisayar performansını etkileyebilecek niteliktedir. Bu sebeple hemen her detayına dikkat edilerek seçilmesi gerekir. Uzmanların ATX kasa tavsiyesi de bu yöndedir.

ATX Kasa Kullanımı

Boş ATX kasa alınacak ise, kasa-bileşen uyum sorunu yaşamamak adına pek çok detaya dikkat etmek gerekir. Dışarıdan bakıldığında sadece görsel tasarımı hoş olanın seçilmesinin yeterli olacağı düşünülse de aslında ölçülerden kablolara, yedek fan alanından uyumlu bilgisayar elemanlarına kadar birçok açıdan incelenmesinde fayda vardır. Çünkü uyumsuz ve yetersiz bir ATX PC kasası, bilgisayarın performansını olumsuz etkileyebilir. ATX kasa satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

ATX Kasa Fiyatları

Çok sayıda markanın benzersiz tasarımlarla kullanıcıların beğenisine sunduğu dolu ve boş ATX kasa modelleri, oldukça zengin bir ürün seçkisine sahiptir. Dolayısıyla kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt bulabileceği ATX kasa modelini bulması oldukça kolaydır. ATX kasa fiyatları, ürünün dolu veya boş olmasının yanı sıra genel tasarımına göre de değişir. Örneğin, ATX boş kasa fiyatları dolu bilgisayar kasası ATX modellere kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Öte yandan RAM, ekran kartı, işlemci fiyatları dikkate alındığında pek çok dolu ATX kasa, bütçe dostu olarak öne çıkar. Bununla birlikte klasik fan, RGB fan, PSU varlığı, üretim malzemesi, soket sayısı/türleri gibi etkenler de ATX kasa fiyatlarında değişikliğe neden olur. Bu sebeple PSU bulunan ATX kasalar, PSU bulunmayanlara kıyasla farklı şekilde fiyatlandırılır. En ucuz ATX kasa fiyatları ise kampanya süreçlerinde görülür. Siz de yeni bir ATX kasa arayışındaysanız, Akakçe yardımıyla fiyat karşılaştırmaları yapabilir, ATX kasa ucuz modeller arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz.