Bilgisayar Bileşenleri Fiyatları

En Popüler Bilgisayar Bileşenleri Ürünleri

Bilgisayar Fiyatları1 TB Harddisk1 TB SSD750 W Güç KaynağıAM4 AnakartAM4 İşlemciDDR4 RAMHarici CD & DVD YazıcıRTX 3060 Ti16 GB RAM2 TB Harddisk500 GB SSD

Popüler Bilgisayar Bileşenleri Markaları

Bilgisayar Bileşenleri

Bilgisayarların kullanımı için gerekli olan pek çok parça bulunur. Bu parçalar birbirinden farklı görevler aldığı için hepsinin uyumlu şekilde çalışması gerekir. Bilgisayar olarak bilinen cihazların tamamı bir sistemden oluşur. Sistemin işleyebilmesi için bu sistemi oluşturan elemanların sorunsuz şekilde çalışması gerekir. Sistem içinde bulunan elemanların önem sırasını yapmak mümkün olsa da bilgisayar bileşenleri unsurlarının bir tanesinin bile çalışmadığı durumlarda tüm sistem durabilir. Bu nedenle bileşenlerin bireysel performansları kadar tüm sistem ile uyumu da çok önemlidir. Kullanılan bileşenleri farklı şekilde değerlendirmek mümkündür. Bunlar bilgisayar temel bileşenleri ve ekstra bileşenleri olarak sınıflandırılabilir. Temel bileşen olarak bilinen parçalar bilgisayar sistemleri için ana bileşenleri oluşturur. Bilgisayar donanım parçaları, bir bilgisayar sisteminde eksik olması durumunda sistemin çalışması mümkün değildir. Bu durum ana bileşenleri önem sıralamasında üst sıralara taşır. Ana bileşenler olarak anakart, harddisk, işlemci, güç kaynağı, RAM ve bilgisayar kasası gibi parçalar sayılabilir. Tüm bu parçaların üretiminde birbirinden kaliteli ürünler ile kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan AMD, Sandisk, MSI, Intel, Gigabyte, Samsung ve Seagate gibi en iyi markalar ve ürünleri Akakçe’de rahatlıkla bulunabilir.

Bilgisayar Bileşenleri Nelerdir?

Bilgisayarlar ile ilgilenen ancak teknik konular hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan pek çok kullanıcı, “Bilgisayar parçaları nelerdir?” sorusunun cevabını merak eder. Bilgisayarın çalışması için gerekli olan parçalara ek olarak belirli fonksiyonları yerine getirmeye odaklı parçalar bulunabilir. Bunların bütünü bilgisayar parçaları olarak adlandırılır. Ana bilgisayar parçalarına örnek olarak:

donanımları gösterilebilir. Ana parçalar, bilgisayarın çalışması için bulunması zorunlu olan bilgisayar bileşenleridir. Örnek olarak işlemcisi olmayan bir bilgisayarın çalışması beklenemez. Harici parçalar ise bilgisayar sistemine ekstra özellik kazandırmak için kullanılır ve sistemin çalışması için zorunlu değildir. Bu parçalara örnek olarak ses kartı, CD/DVD sürücüsü gibi donanımlar gösterilebilir. Bu bilgisayar bileşenlerinin bulunması sisteme ekstra bir özellik kazandırsa da bulunmadığı durumlarda da sistem kullanılabilir. Bilgisayar parçaları ve fiyatları bu kullanım türlerine göre farklılık gösterir. Bilgisayar parçaları özelliklerine göre belirlenen farklı kullanım alanları ürün fiyatlarında da farklılıklar görülmesine sebep olabilir. İşlemci gibi önemli ve ana donanımlar bilgisayar sisteminin yüksek performans sağlaması için son derece kritiktir ve diğer bileşenlere kıyasla daha yüksek fiyat etiketleriyle bulunabilir.

Bilgisayar Bileşenleri Ne İşe Yarar?

Bilgisayar sistemlerinin kurulması için farklı bileşenler kullanılır. Bilgisayarlarda bulunan masaüstü ve dizüstü çeşitleri kullanılan bilgisayar bileşenlerinin değişiklik göstermesine sebep olabilir. Hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarda bulunması gereken bilgisayar kasası, bilgisayar ana bileşenleri arasında gösterilebilir. Bilgisayar türüne göre kasanın tasarımı ve şekli farklı olsa da tüm bilgisayarlarda kasa donanımı bulunur. Bu donanım ana kartın sabitlenmesi ve bu karta bağlı olan diğer tüm donanımların korunması için önemlidir. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan donanımların daha büyük olması bu bilgisayar türünde kullanılan kasaların da daha büyük olmasını sağlar.
Benzer olarak dizüstü bilgisayar donanımlarının daha küçük boyutu minimal kasa kullanımlarını mümkün kılar. Kullanılan bilgisayar türlerinde görülen farklılıklar bilgisayar bileşenleri satın alırken dikkat edilmesi gereken uyumluluk durumlarını ortaya çıkarır. Bilgisayar parçaları en ucuz ürünler arasından belirlenirken hangi bilgisayar sistemleri ile uyumlu olduğuna dikkat etmek önemlidir. Ham masaüstü hem de dizüstü modellerde RAM ve ekran kartı gibi donanımlar aynı isimler ile kullanılır. Bu donanımların aynı görevleri alması bir donanımın her iki sistem türünde de kullanılabileceğini göstermez. Bu noktada bilgisayar bileşenleri fiyatları incelenirken bu bileşenin masaüstü ya da dizüstü bilgisayar seçeneklerinden hangisi ile uyumlu olduğunu belirlemek gerekir.

Yüksek Performans Sağlayan Bilgisayar Bileşenleri

Bilgisayarların sağladığı performans değerleri kullanılan bilgisayar bileşenleri ile yakından ilgilidir. Sistemde kullanılan kritik bilgisayar bileşenlerinin yüksek işlem kapasitesine sahip olması sistemin yüksek performans sergilemesini sağlar. Bu parçalara en iyi örnek olarak:

gösterilebilir. İşlemci olarak bilinen parçalar bilgisayarın birim zamanda yapabildiği işlem kapasitesini ifade eder. Bu donanımın kapasitesi arttıkça bilgisayarın performansı artar. Bu durum özellikle profesyonel kullanıma yönelik bilgisayarlar ile oyuncu bilgisayarlarında önemlidir. Yüksek sistem gereksinimleri bulunan oyunları en iyi şekilde çalıştırmak için performanslı sistemler kurmak gerekir. Bu doğrultuda işlem kapasitesi yüksek işlemci donanımları kullanmak önemlidir. Benzer şekilde ekran kartı donanımı da bilgisayarın grafik işleme kabiliyetini ifade eder. Bilgisayarda bulunan oyunlara ek olarak yüksek grafik performansı gerektiren yazılımların tamamında en iyi ekran kartı donanımlarının kullanılması önemlidir. Bu noktada bilgisayar parçaları fiyatları ile performans değerleri birbirine bağlıdır. Özellikle yüksek performanslı sistem kullanımı gereken oyuncular ve profesyoneller için daha yüksek fiyat etiketine sahip olan donanımlar tercih edilebilir. Bunun dışında genel kullanım için aranan bilgisayarlarda sınırları zorlayacak şekilde üstün özellikler bulunması gerekmez.

Bilgisayar Bileşenleri ile Sistem Toplama Avantajı

Bilgisayar toplama kavramı toplum arasında sıklıkla kullanılır. Toplama olarak bilinen bu kavram bilgisayar sistemi kurmak için gerekli olan donanımların teker teker seçilerek alınmasıdır. Sistemi oluşturan bilgisayar bileşenleri tamamen kullanıcının isteğine göre seçilebilir. Bu noktadan sonra seçilen bilgisayar bileşenleri bir araya getirilir ve sistem oluşturulur. Bu durumun pek çok noktada avantajı bulunur. Bilgisayar sistemi toplamak isteyen kullanıcılar, özellikle en yüksek performanslı donanımları teker teker seçerek en iyi sistemi kurabilirler. Bu durum başta oyuncular olmak üzere pek çok kullanıcı için önemlidir. Buna ek olarak ekonomik bir bilgisayar arayışında olan kullanıcılar da kendi sistemlerini kurabilirler. Bu kullanıcılar, özellikle ihtiyaçları doğrultusunda en gerekli olan donanımları seçerken ekstra maliyete sebep olacak ve zorunlu olmayan donanımlarda düşük özelliklere yönelebilirler. Bu şekilde ekran kartı ya da işlemci gibi kullanım amacı doğrultusunda en çok önem arz eden donanımın performansı en üst seviyede tutulurken diğer donanımlar standart seviyelerde seçilebilir. Bu sayede bilgisayar bileşenleri kampanya fırsatı ile daha ekonomik şekilde toplanabilir. Sistem kurmak için öncelikle bilgisayar donanımları ve fiyatları detaylı şekilde incelenmeli, kişinin taleplerine göre en uygun donanımlar belirlenmelidir.

Bilgisayar Bileşenlerinde Kampanyalı Fiyat Seçenekleri

Bilgisayar sistemleri farklı kullanım amaçlarına hizmet edebilir. Bu amaçlar kimi zaman çok üst düzey performans gerektiren durumlar olduğu gibi kimi zaman da sıradan performans seviyeleri ile kolayca halledilebilir. Bilgisayarın bir projeksiyon cihazı ile istenen görüntüyü ekrana yansıtması gibi kullanımlar özellikle görüntü teknolojilerini gerektirir. Bu teknolojilerden en iyi şekilde performans almak için bilgisayarda bulunan ekran kartı ve ses kartı gibi donanımların iyi olması gerekir. Donanımların tüm ürünler arasından belirlenmesi sırasında bilgisayar bileşenleri ucuz ürünlerden oluşacak şekilde seçilebilir. Bilgisayarların kullanımı için gerekli olan ana parçalara ek olarak sistemi özelleştirmek için birbirinden farklı donanımlar kullanılabilir. Bu donanımlar sayesinde bilgisayar sistemlerinin fonksiyonları arttırılırken kullanım kolaylığı da sağlanmış olur. Masaüstü bilgisayar kasaları ile ekstra aydınlatma seçenekleri değerlendirilerek son derece şık ve kullanışlı bir bilgisayar tasarımı elde edilebilir. Pek çok kullanıcı “Bilgisayar parçaları en ucuz nerede?” sorusunun cevabını merak edebilir. Bilgisayar bileşenleri indirim seçenekleri ile en uygun fiyata Akakçe’de bulunabilir. Siz de elektronik ana kategorisi içerisindeki bilgisayar, donanım kategorisinde yer alan bilgisayar bileşenleri ürünlerini bulabilirsiniz.