İşlemci

İşlemci Fiyatları

353 farklı İşlemci için fiyatlar listeleniyor.

Akakçe ile çok sesli alışveriş! Keşfet
AMD İşlemci Intel İşlemci IBM İşlemci

Fiyatı Düşen İşlemcilerTümü

Piyasaya Göre Ucuz İşlemcilerTümü

Ryzen 5Ryzen 7AM4LGA12006810. Nesil11. Nesil3.60 GHz3.90 GHzSatıcı Marka

Çok SatanlarEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatEn Yüksek PuanEn Yeniler

ÖncekiSayfa: 1 / 15Sonraki

Filtrele
Markası Soket İşlemci Hızı Çekirdek Sayısı Türü İşlemci Nesli SatıcıToplam 56 satıcı. Ürün Puanı
Fiyatı0 - 750 TL750 - 1.000 TL1.000 - 1.500 TL1.500 - 2.500 TL2.500 TL üstü

Ekran KartıSSDAnakartRamBilgisayar KasasıPower Supplyİşlemci SoğutucuHarddiskKasa FanıAMD İşlemciIntel İşlemciIBM İşlemci

En İyi İşlemciler İçin Karşılaştırma Tablosu

2021 yılının en popüler 4 işlemcisini sizler için karşılaştırdık. Aynı zamanda fiyat/performans işlemcileri olmasıyla da öne çıkan ürünleri kıyasladığımız tabloyu inceleyerek, sizin için en iyi olan işlemciye karar verebilirsiniz.

İşlemci Karşılaştırma Tablosu
AMD Ryzen 5 3600 AMD Ryzen 5 3600 Intel Core i5 10400F Intel Core i5 10400F AMD Ryzen 3 3100 AMD Ryzen 3 3100 Intel Core i3 10100F Intel Core i3 10100F

Marka

AMD

Intel

AMD

Intel

Nesil

3. Nesil

10. Nesil

3. Nesil

10. Nesil

Türü

AMD Ryzen 5

Intel i5

AMD Ryzen 3

Intel i3

Soket

AM4

LGA1200

AM4

LGA1200

Temel Frekans Hızı

3.6 GHz

2.9 GHz

3.6 GHz

3.6 GHz

Üretim Tekolojisi

7 nm

14 nm

7 nm

14 nm

Çekirdek Sayısı

6

6

4

4

İzlek Sayısı

12

12

8

8

TDP

65W

65W

65W

65W

Overclock

Var

Var

Var

Var

Maksimum Frekans Hızı

4.2 GHz

4.3 GHz

3.9 GHz

4.3 GHz

Önbellek

32 MB

12 MB

16 MB

6 MB

  • İşlemci karşılaştırma tablosuna göre AMD Ryzen 5 3600 ve AMD Ryzen 3 3100 işlemci modelleri, zar alanını daha verimli kullanan 7 nm üretim geometrisi ve yüksek önbellek miktarlarıyla öne çıkıyor.
  • Intel Core i5 10400F ve Intel Core i3 10100F ise overclock sonucu ulaşabildikleri maksimum frekans hızlarıyla AMD markalı işlemcilerin önüne geçiyor.

En Çok Karşılaştırılan İşlemciler

En Çok İlgi Gören İşlemciler

Bunlara Da Bakabilirsiniz

İşlemci Yorumları ve Önerileri

Tüm yorumları gör

İşlemci Sıkça Sorulan Sorular

İşlemci

Gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayar özellikleri büyük bir gelişme göstermiştir. Bir bilgisayarda olmazsa olmaz donanım ürünleri bulunur. İşlemci bu donanım ürünlerinden biridir. Bilgisayarın beyni olarak da adlandırılan işlemci modellerinin boyutları gün geçtikçe gelişen teknolojiyle birlikte küçülür fakat performans olarak artış gösterir. Bilgisayar ekranında görülen ve arka planda kullanıcılara ekranda sunulmak üzere çözümlenen çeşitli formüller mevcuttur. Bu işlemleri ve çözümlemeleri bilgisayar içerisinde işlemci yapar. İşlemci modelinin yüksek olması bilgisayar hızını ve çalışma kapasitesini doğrudan etkiler. Bilgisayar içerisinde işlemci anakarta takılır. İşlemci nedir ve ne yapar sorusunun cevabı ise oldukça basittir. İşlemci bilgisayar içerisinde diğer donanım ürünlerine görev ataması yapar. Bu sayede parçaların bir arada düzenli ve senkronize bir şekilde çalışmasını sağlar. Parçalar arasındaki görev dağılımının yanında kullanıcıların gönderdikleri komutları işler ve çözümler daha sonra işletim sistemi yardımıyla ortaya çıkan sonuçları çeşitli donanımlar ile birlikte kullanıcının görmesini ve duymasını sağlar. Örneğin bilgisayarınızda bulunan bir videoyu izlemek istiyorsunuz. Bilgisayara videoyu aç komutunu gönderdiğinizde bu komik merkezi işlem birimi olarak adlandırılan işlemciye gider. Daha sonra videoyu aç komutu videonun yer aldığı sabit dikse, belleğe gönderilir. Siz farkında olmadan bilgisayarın arka planında saniyeler içerisinde görevler tayin edilir ve sonucunda görüntü ve ses size sunulur. Tüm bu görevler işlemci sayesinde hızlı ve senkronize bir şekilde gerçekleşir.

İşlemci Modelleri Nelerdir?

İşlemci çeşitleri farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler genel olarak bilgisayarınızın çalışma kapasitesini ve hızını doğrudan etkileyen özelliklerdir. Bir işlemci modeli ses dosyası ya da video açmak gibi basit işlemlerin yanında mühendislik hesaplamaları, simülasyonlar ve video editleme gibi daha karmaşık işlemlerinde yapar. Bilgisayar oyunlarının vazgeçilmezi grafikleri işleyerek sizlere en iyi şekilde sunar. İşlemci özelliklerine göre işlemci türleri ikiye ayrılır. Slot ve soket işlemci modelleri vardır. Slot işlemci modelleri eski anakart modelleri ile uyumlu olan modellerdir. İşlemci bir kart üzerine monte edilmiş haldedir. İşlemci soğutucusuna bu kartın üzerinde yer alır. Slot işlemci modelleri RAMler gibi anakarta dikey şekilde monte edilir. Diğer model ise soket işlemci modelleridir. Yeni nesil anakart modelleriyle uyumlu olan soket modeller için anakart üzerinde işlemcinin yerleştirilmesi bir soket bulunur. Çalışma prensibine bakıldığında işlemci çalışması için gerekli olan enerjiyi anakarttan sağlar. İşlemci için soğutucu ve fan işlemci üzerine yerleştirilir. Laptop bilgisayar modellerinde soket işlemci modelleri kullanılır. En popüler işlemci modelleri i5, i3, i7 ve i9 işlemci modelleridir. İşlemcilerin sahip oldukları numaralar işlemcinin çalışma gücü için verilmiş sembolik bir rakamdır. Çalışma gücü ise işlemcinin sahip olduğu çekirdek sayısı, saat hızı, önbellekte boyutu gibi özelliklere göre belirlenir. İ3 işlemci modelleri çift çekirdekli modellerdir. İ5 işlemci modelleri ise 4 çekirdekli işlemcilerdir. İ5 işlemci modellerinin çift çekirdekli olan modellerinde vardır. Genel olarak i5 ve i7 işlemci modelleri dört ve 8 çekirdekli işlemciler olarak satışa sunulur. Bilgisayar özelliklerinize göre bilgisayarınızın desteklediği ve maksimum verimde çalışacağı bir işlemci çeşidi bulabilirsiniz. Üstelik bilgisayarınızı hızlandıracak ve kapasitesini arttıracak olan işlemci modellerine uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz. İntel işlemci modelleri ve AMD işlemci modellerini inceleyerek size en uygun ürüne karar verebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Maksimum Verimde Kullanmanızı Sağlayan İşlemci Çeşitleri Akakçe’de

Bilgisayarla yaptığınız işlere göre işlemci modelinize karar verebilirsiniz. Bilgisayarınız artık yavaşladıysa ve yaptığınız işlemlerde hızlı olamıyorsa ya da işlemlerinizi hiç yapamıyorsanız bilgisayarınızda bulunan işlemciyi değiştirme vakti gelmiştir. Aynı anda birden fazla sekmede çalışıyor, bol bol internet gezintisi yapıyor, video ve film izlemeyi seviyor ve oyun oynuyorsanız işlemci özellikleri sizin için büyük bir önem taşır. Tüm bu işlemlerin dışında hobi amaçlı grafik tasarım, fotoğraf ve video gibi yüksek ekran çözünürlüğü ve hızı isteyen işler yapıyorsanız en iyi işlemci modeline ihtiyaç duyabilirsiniz. İşlemci modellerinin sahip oldu çekirdek sayısı tüm işlemlerin daha verimli ve hızlı bir şekilde yapılmasına etki eder. İşlemci nesilleri tıpkı çekirdek sayısı gibi bilgisayarınızın verimini artıran bir diğer özelliktir. 10. nesil işlemci modeliyle tüm bu işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayar içerisindeki görevlerin işlenmesi ve çözümlenmesi sırasında işlemci ısınır. Bilgisayar içerisinde herhangi bir parçanın yüksek ısıda çalışması mümkün değildir. Bu durumlarda parçalar hem kendi işlerini yapamaz hemde diğer parçaların çalışma hızlarını kötü yönde etkiler. Bu nedenle işlemci modellerinin bir soğutma sistemine ihtiyacı vardır. Soğutma sistemleri genel olarak hava ile soğutma yöntemiyle çalışır. Soğutucu metal bir parçadır. İşlemci üzerinde yer alan metal parçaya temas ederek işlemcinin sahip olduğu ısıyı kendi üzerine alır. Diğer bir yandan fan devamlı olarak soğuk hava ile metalin sahip olduğu ısıyı dengede tutar ve ısıyı tüm metal yüzeye dengeli bir şekilde yayar. Bu sayede işlemci soğutulur ve görevine sorunsuz bir şekilde devam etmesi sağlanır.

İşlemci Satın almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar içerisinde yer alan donanım parçalarını belirli zaman aralıkları ile bilgisayarınızın çalışma hızını ve kapasitesini artırmak için değiştirebilirsiniz. Dilerseniz de kendi bilgisayarınızı toplayabilirsiniz. Özellikle tüm parçaları kendiniz satın alarak sıfırdan oluşturduğunuz bilgisayar modellerinde satın aldığınız ürünlerin birbirleriyle uyumlu olmaları son derece önemlidir. İşlemci anakart üzerine yerleştirilen bir parçadır. Bu nedenle bilgisayarınızda bulunan anakart ile işlemcinin birbiriyle uyumlu olması gerekir. Örneğin eski nesil anakart modellerinde slot işlemci çeşitleri kullanılır. Eğer bilgisayarınızda eski nesil bir anakart bulunuyorsa soket işlemci modelini kullanamazsınız. Bu nedenle satın almadan önce bu tarz özelliklere bakılması gerekir. Daha sonra bilgisayarınız ile hangi işlemleri yaptığınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Oyun oynamak, video izlemek ve tasarım yapmak gibi yüksek hız ve kapasite isteyen işlemler için bilgisayar işlemci modelleri arasından 64 bit işlemci modeli gibi yüksek özelliklere sahip olanları tercih edebilirsiniz. Eğer yeni baştan bilgisayar toplarsanız uygun fiyatlı monitör çeşitlerini de inceleyerek karar verebilirsiniz.

İşlemci Fiyatları

Bir işlemci modelinden beklediğiniz özellikler doğrudan işlemci fiyatını etkiler. Bu nedenle farklı özelliklere sahip olan işlemci fiyatları birbirinden farklıdır. Birçok farklı donanım markası işlemci üretir. İşlemci markaları kendi satış politikalarına fiyatları etkiler. İşlemci modellerinin özellikleri ne kadar yüksekse fiyatlarıda o kadar yüksektir. Özellikler ve fiyat doğru orantıda sahiptir. Bilgisayarınızı sadece internet sayfalarında gezinmek, yazı yazmak, müzik dinlemek gibi işlemler için kullanıyorsanız ortalama özelliklere sahip işlemcileri satın alabilirsiniz. Daha çok oyun oynuyor, tasarım yapıyorsanız biraz daha yüksek özelliklere sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Yüksek hız ve kapasiteye sahip olan işlemci modelleri ile oyun grafiklerini en iyi şekilde görüntülenebilir ve oyun keyfinizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

İşlemci Kampanyaları

Farklı dönemlerde işlemci gibi çeşitli bilgisayar parçalarında kampanyalar düzenlenir. Bu kampanya dönemlerini takip ederek satın almayı düşündüğünüz ürünleri daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Bilgisayarınızın özelliklerini yükseltmek ya da sıfırdan bir bilgisayar oluşturmak için ucuz işlemci modelleri arıyorsanız ürünleri fiyata göre artan şekilde sıralayabilirsiniz. Böylece sıralama karşınıza ilk olarak en ucuz olan modeller çıkacaktır. Satın almayı düşündüğünüz modelleri işlemci karşılaştırmaları yaparak özellik ve fiyat açısından en avantajlı olanı seçebilirsiniz. Aynı zamanda baktığınız modellerle ilgili kullanıcı yorumlarını da okuyarak daha geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz. akakce.com üzerinden kampanya ve indirimlere bakarak bütçe dostu alışveriş yapma imkanı yakalayabilirsiniz.