Tahin

Tahin Fiyatları

422 farklı Tahin için fiyatlar listeleniyor.

Market alışverişini de Akakçeden yap!
Seyidoğlu Tahin Sabıroğlu Tahin Kalaycıoğlu Tahin Aytaç Tahin Bozkırlı Çavuşoğlu Tahin Köyceğiz Yöresel Tahin

Aktüel Broşürlerden Tahinler

  • Torku Tahin 600 gA10159,90 TL
  • Koska Tahin 550 gÖzdilek59,90 TL
  • Tariş Tahin 600 grŞok49,90 TL
  • Seyidoğlu Tahin 550 grÇağrı Hipermarket54,95 TL
  • Seyidoğlu Tahin 300 gOnur Market30,00 TL
  • Aytaç Tahin Pekmez 550-700 gBizim Toptan75,50 TL

kg En Ucuz Tahinler

Çok Satanlarkg En UcuzEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatDiğerEn Yüksek PuanEn Yeniler

600 gr1 kg2 kg4 kg4.2 kgKepekliKepeksizÇifte KavrulmuşBozkır0 - 50 TL Marka

ÖncekiSayfa: 1 / 18Sonraki

Filtrele
Fiyatı
- 0 - 50 TL50 - 100 TL100 - 150 TL150 - 250 TL250 TL üstü
Markası Özellikler Kepek Türü Miktar Ürün Puanı

1 lt ZeytinyağıKahvaltılık GevrekZeytinSütPekmezTereyağıHelvaReçelMargarinSabıroğlu TahinSeyidoğlu TahinKalaycıoğlu Tahin

Tahin Yorumları ve Önerileri

Tüm yorumları gör

Tahin Sıkça Sorulan Sorular

Tahin

Kahvaltılık ürünler arasında yer alan tahin, diğer kahvaltılık ürünlerle tek başına veya farklı gıdaların içinde sık sık tüketilebilen bir besindir. Özellikle bal veya pekmez ile sık sık tüketilen bu ürünün vücuda birçok faydası bulunur. Marketlerin kahvaltılıklar kısmında yer alan tahine online satış ayrıcalıklarıyla ulaşmak da mümkündür. Başlıca kullanıldığı yiyecekler arasında tahin tatlısı, humus ve helva bulunur. Bunların dışında bu üründen yapılabilen birçok yiyecek vardır. Ürünün ana ham maddesi ise susamdır. Susamın çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir ve oldukça yağlı ve akışkan bir kıvama sahiptir.

Tahin Nedir?

Bu gıdanın ne şekilde üretildiğini bilmeyenler “Tahin nedir, nasıl elde edilir?” gibi soruları sıklıkla sorar. Tahin, susamdan elde edilen bir çeşit kahvaltılık üründür. Bazı bölgelerde tahan şeklinde de adlandırılabilen bu yiyeceğin ülkemizde tüketimi oldukça yaygındır. Çok uzun yıllardır insanlar tarafından tüketilir; susamın öğütülmesi ve diğer işlemlere tabi tutulmasıyla elde edilir. Bu işlemlerin sonucunda yağlı, akışkan ve pürüzsüz bir kıvam sağlanır. Oldukça yoğun bir lezzete sahiptir ve kış aylarında daha çok tercih edilir.
Bu leziz yiyecek pekmez ile karıştırıldığında son derece lezzetli bir hâle gelir. Türkiye'de geleneksel bir lezzet hâline gelen tahinin Uzak Doğu, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde de büyük bir yeri vardır. Zengin besin değerleriyle öne çıkan bu ürünün birçok farklı tüketim şekli de bulunur. Farklı markaların tahinlerine Akakçe üzerinden kolayca ulaşabilir ve dilediğiniz ürünü size özel ayrıcalıklarla kolayca satın alabilirsiniz.

Tahin Nasıl Üretilir?

Genel olarak bakıldığında bu gıda susamın öğütülmesiyle elde edilir ancak burada öğütülme şekli ve tercih edilen susam son derece önemlidir. Bu yiyeceği yapmak için öncelikle iyi kalite susamlar toplanır. Susam tohumları toplandıktan sonra eleme işlemi gerçekleştirilir. Bu eleme işlemi, susamın kabuklarından ayrıştırılması içindir. Kabuklarından ayrılan susam tohumları güzelce yıkanır ve kavrulmaya hazır hâle getirilir. Susamlar belli sürede ve belli derecede kavrulduktan sonra içeriğindeki yağ açığa çıkar. Kavurma işlemi bittikten sonra ise belli bir süre soğutma işlemi yapılır.
Kavrulan ve soğuyan, ideal sıcaklığına ulaşan susam taneleri artık özenle ezilmeye hazırdır. Susam taneleri dikkatli bir şekilde ezildiğinde kavrulduktan sonra açığa çıkan yağ daha çok kendini gösterir. Susam taneleri tamamen kaybolduğunda ise pürüzsüz bir ürün elde edilmiş olur. Bu bakımdan incelendiğinde doğru bir mutfak robotu veya eziciyle bu yiyeceği evde hazırlamak mümkündür ancak burada doğru işlemlerin kullanılması ideal lezzet için son derece önemlidir. Bu nedenle güvenilir markaların ürünlerini kullanarak oldukça leziz ve uzun ömürlü bir gıdaya sahip olabilirsiniz.
Üretiminden sofraya geldiği ana kadar tek tek işlemlerden geçen ve özenle hazırlanan öğütülmüş susam, farklı çeşitleri ve tüketim özellikleriyle dikkat çeker. Bunun yanı sıra evinizdeki tüketime göre farklı gramajlar da tercih edebilirsiniz. Daha az tüketimler de tahin 300 gr olarak alınabilir. Bunun yanı sıra tahin 500 gr olarak da satılır. Bu gramajlar daha az tüketimler için veya daha taze tüketmek isteyenler için oldukça idealdir. Tahin 5 kg şeklinde de satılır ve bu gramaj daha uzun süre tüketim için uygundur. Evinizdeki tüketime göre siz de belirlenen gramajlardan dilediğinizi satın alabilirsiniz.

Tahin Faydaları Nelerdir?

Tahin besin değeri ve vitamin, mineral içeriğiyle sağlığa büyük faydalar sunar. Aynı zamanda fazla tüketimde veya herhangi bir alerjik durumda oluşabilecek rahatsızlıklar ve zararlar da bulunur. Tahin fayda ve zararları ile zengin besin değeriyle hem besleyici hem de doyurucudur. Vücudun günlük vitamin, mineral ve diğer besin değeri ihtiyaçlarının belli bir yüzdesini karşılayabilen bu leziz yiyecek, kahvaltı gibi önemli bir öğünde tüketildiğinde daha faydalı hâle gelebilir. Bu gıdanın vücuda sunduğu faydalardan bazıları ise şunlardır:

Tüm bunların yanı sıra tansiyon düşürücü, mide rahatlatıcı, antioksidan sağlayıcı özellikleri de bilinir.

Tahin Çeşitleri Nelerdir?

Bu ürünün üretimine göre farklı çeşitleri bulunur. Bunlardan en bilineni kepekli olandır. Bu çeşit, susam kabuklarının ortalama yüzde onunun alınarak yapılmasıyla oluşur. Kepekli tahin, renk itibarıyla da daha koyu renkli ve esmerdir. Bu çeşite yöreden yöreye “tahan” veya “dahan” dendiği de görülür.
Bir diğer çeşit olan kepeksiz, kabuğu tamamen alınarak üretilir. Kabuğu alındığından tadı daha hafif ve kıvamı daha akıcıdır. Tek başına veya pekmezle en çok tüketilen bu çeşit, renk olarak da diğerlerinden daha açıktır.
Kepekli ve kepeksizin yanı sıra bir diğer çeşit bozkır tahinidir. Bu çeşitte susamın kabukları hiç ayrılmaz ve tamamıyla kabuklarla öğütülür. Oldukça kalın, katı kıvamlı olan bu çeşit, bilinen en eski tahin çeşididir. Kepekli olandan daha da koyu bir renge sahip olmasıyla bilinir.
Bu çeşitlerin yanı sıra organik yolla üretilenler de sıklıkla tercih edilenlerden biridir. Organik üretim tercih edenlerin ilgisini çeken organik olanın yanı sıra çeşitli markalarda fındık püreli veya benzeri karışımlar da bulunur. Tahin pekmez karışımıyla satılan ürünler, bu ikiliyi sevenlerin favorisidir. Bunun yanı sıra markalara göre oldukça farklı çeşitler bulunur.

Tahinle Yapılabilecek Yiyecekler

Tahin, genelde sade veya bal ve pekmezle tüketilir. Bunun yanı sıra bazı yiyeceklerin hazırlanmasında da bu ürün kullanılır. Bunlardan biri tatlısıdır. Misafir sofralarında sıklıkla yapılan tahin tatlısı Türkiye'nin meşhur lezzetlerinden biridir. Aynı zamanda bu leziz yiyecekle humus da yapılabilir. Humus, nohutun öğütülmesi ve çeşitli malzemelerle karıştırılmasıyla hazırlanan bir çeşit mezedir. Tahinle lezzetlendirilen humus, sofraların vazgeçilmez mezeleri arasında yer alır.
Farklı tahin çeşitleri ile farklı lezzetler yapılabilir. Kepekli, kepeksiz, bozkır gibi tahin çeşitlerinin her biri farklı tüketimler ve farklı damak zevkleri için tercih edilir. Aynı zamanda bu ürün ile yapılan tahin helvası da kahvaltı sofralarında sıklıkla tüketilen bir çeşittir. Tahin helvası, fıstıklı, fındıklı ve cevizli şekilde yapılabilir.
Gıda sektörünün vazgeçilmezlerinden biri olan tahinle aynı sektör için hazırlanan onlarca farklı yiyecek hazırlanır. Tahin fiyat olarak ise gramajına ve çeşidine göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda tahin fiyatları, markaya göre ve üretim şekline göre de farklı şekilde sunulur. Siz de tahin satın almak için Akakçe'yi inceleyebilirsiniz. Tahin çeşitlerini inceleyerek ve dilediğiniz çeşidi alarak kahvaltı sofralarınızı renklendirebilir ve ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.