Ekran Kartı Fanı

Ekran Kartı Fanı Fiyatları

959 farklı Ekran Kartı Fanı için fiyatlar listeleniyor.

Xigmatek Ekran Kartı Fanı Asus Ekran Kartı Fanı ID-Cooling Ekran Kartı Fanı Power Ekran Kartı Fanı MSI Ekran Kartı Fanı Gigabyte Ekran Kartı Fanı

Fiyatı Düşen Ekran Kartı Fanları

Tümü

ÇOK SATANLAR EN DÜŞÜK FİYAT EN YÜKSEK FİYAT EN YÜKSEK PUAN EN YENİLER

Önceki Sayfa: 1 / 40 Sonraki

Filtrele
FiltreleFiyatı 0 - 100 TL 100 - 150 TL 150 - 250 TL 250 - 500 TL 500 TL üstü MarkasıTümünü Göster
Temizle Ürünleri Gör (959)

Oyun Monitörü HP Pavilion Gaming Zio Oyuncu Koltuğu Masaüstü Oyuncu Bilgisayarı 1080 Ti Termal Macun Fan Kontrol RAM Soğutucu Ekran Kartı Xigmatek Ekran Kartı Fanı Asus Ekran Kartı Fanı ID-Cooling Ekran Kartı Fanı

Ekran Kartı Fanı Yorumları ve Önerileri

Tüm yorumları gör

Ekran Kartı Fanı Sıkça Sorulan Sorular

İndirimli Ekran Kartı Fanları hangileri?

Bugün Akakçe'de 959 farklı model arasında

En çok satan Ekran Kartı Fanları hangileri?

Akakçe'de alışverişçilerin en çok satın aldığı 5 farklı Ekran Kartı Fanı:
  1. Xigmatek VD964 Battle-Axe Ekran Kartı Fanı
  2. Asus Rog Strıx Rtx 3070 3080 Ti 3090 Oyun Gpu Soğutucu Fan
  3. Asus Geforce Tuf GTX 1660 Super Gaming Ekran Karti Fanı
  4. ID-Cooling IceFlow 240 ARGB Ekran Kartı Soğutucu
  5. FirstD Xfx Rx580 Rx 590 580 570 95mm Fdc10u12s9-c Fan

Ekran Kartı Fanı

Bilgisayar gibi bilişim cihazlarının hemen hepsinde çok önemli donanımlar bulunur. Bu donanımların her biri belirli bir görevi yerine getirir ve donanımların tamamı bir araya gelerek sistemi oluşturur. Sistemin oluşmasında tüm parçalar önemlidir ve hepsi kritik roller alır ancak en önemli parçaların başında işlemci ve ekran kartı donanımları gelir. İşlemci olarak bilinen donanım bilgisayar ve akıllı telefon gibi cihazların işlem yapabilme kapasitesini gösterirken ekran kartı da görüntü birimlerinin saniyede çözebildiği kare sayısını ve kare aktarım hızını belirler. Bu nedenle ekran kartı özellikle yüksek performans beklenen uygulamalarda çok önemlidir. Bilgisayarların kullanımı itibariyle grafik tasarımı ve yüksek performanslı oyunlar önem kazandıkça ekran kartının kapasitesi ve performansı da önem kazanır. Daha yüksek performans sağlayan ekran kartları eski modellere kıyasla çalışırken daha çok ısınır. Bu sorunu çözmek için de ekran kartı fanı kullanılır. Ekran kartı üzerinde bulunan bu fan, ekran kartının ısınma durumunu azaltarak performans düşüklüğünü engellemek için kullanılır. Diğer fanlardan daha ince olacak şekilde tasarlanan bu fanlar Sapphire, Xigmatek, Gigabyte, Evercool gibi bilinen markalar tarafından üretilir ve Akakçe’de geniş bir yelpazede bulunabilir.

Ekran Kartı Fanı Ne İşe Yarar?

Başta bilgisayarlar olmak üzere bilişim sistemlerinde görüntü birimlerinin en önemli parçası olan ekran kartları, yüksek performans gerektiren durumlarda önemli miktarda ısınabilir. Bu ısınma durumu yüksek performans gerektiren durumlar karşısında oluşan elektrik direncinden kaynaklanır. Bu ısınma durumu ekran kartının çalışma performansını önemli oranda düşürür. Donanımın parçalarının çalışabilmesi için gerekenden daha yüksek sıcaklıklara ulaşmasına sebep olan ısınma sorununu gidermek için pek çok soğutma sistemi kullanılabilir. Bu yöntemlerden en etkili olan ise fan kullanımıdır. Ekran kartı üzerine yerleştirilen 45 mm ekran kartı fanı, hem ince hem de son derece etkilidir. Yüksek RPM değerlerinde dönen fan etkili bir soğutma sağlarken ekran kartının en zorlayıcı şartlarda bile belirli sıcaklık değerlerini aşmasını engeller. Bu fanların kullanım amacı aynı olsa da birbirinden farklı fan ürünleri bulunabilir. Bu farklılıklar performans, kalınlık ve tasarım anlamında olabilir.

Ekran Kartı Fanı Çeşitleri

Ekran kartları için kullanılan fanların çeşitleri ekran kartlarının çeşitleri ile doğrudan ilgilidir. Cihazlarda kullanılan ekran kartı donanımı çeşitleri arttıkça ekran kartları için üretilen fan seçenekleri de artar. Bu fanların arasından ürün seçimi yapılırken pek çok parametre takip edilebilir. Bu parametrelerden biri olan sessizlik, hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlar için çok önemlidir. Fanların çalışma sırasında yüksek miktarda ses çıkarması, çoğu zaman rahatsızlık verici olabilir. Bu durum küçük boyutlu dizüstü bilgisayarlarda bile önemli bir sorun olabilir. Bu nedenle sessiz ekran kartı fanı modelleri en çok talep gören ürünlerin arasında sayılabilir. Fanın sessiz olması için tasarım açısından önemli değişiklikler yapılır ve malzeme kullanımı değiştirilir. Özellikle hafif malzemeler tercih edilir ve ince bıçak uçları kullanılır. Bu şekilde fanın havayı iletirken daha az ses çıkarması sağlanır. Ekran kartı donanımlarını soğutmak için kullanılan fanların sınıflandırılmasında önemli olan parametrelerden biri de uyumluluktur. Kullanılan farklı teknolojilere sahip ekran kartları için ısınma değerleri de farklı olabilir. Bu gibi durumlarda ekran kartının yüksek miktarda ısınması mümkün olabilir. Bu ısınma durumlarını tolere edebilecek kapasiteye sahip fanlar üretilir. VGA ekran kartı fanı gibi modeller bilgisayar üzerinde entegre olarak kullanılan, sıradan işlemleri yapmak için işe yarayan ekran kartının soğutmaya yarar. Bu ekran kartının ısınma değerleri tehlikeli seviyelere ulaşmadığı için yüksek kapasiteli fan kullanımı zorunlu değildir. Bunun dışında yüksek oyun ve grafik performansı sunan ekran kartlarında yüksek RPM değerleri ve harika tasarımlar gereklidir.

Ekran Kartı Fanı Boyutları ve Girişleri

Ekran kartı fanı için önemli olan parametrelerin başında uyumluluk gelir. Bu parametrenin en büyük önemi boyut ve giriş uyumudur. Ekran kartı için kullanılan fanın büyüklüğü, ekran kartına uyumlu olmalıdır. Bu durum özellikle belirli ekran kartı modeller için önemlidir. Fanın olması gerekenden daha küçük ya da büyük olması büyük sorunlara sebep olabilir. Özellikle büyük fanların monte edilmesi mümkün değildir ve bu durum diğer donanımların da yerine yeniden oturmamasına sebep olur. Buna ek olarak küçük boyutlu fanların montajı da büyük oranda sıkıntılıdır. Parçalar arasında üretimde planlanan orijinal mesafeden fazla boşluk kalması, çalışma sırasında teknik arızalara sebep olur. Bu nedenle fan seçerken ekran kartının boyutları ile uyumlu olması gerekir. Mümkünse fanın kullanımına uygun ekran kartlarının modelleri detaylı olarak incelenmelidir. Buna ek olarak ekran kartları üzerinde bulunan fanlar anakarta bağlanır. Yapılan bu bağlantı, fanın ihtiyaç duyduğu elektriği alması için önemlidir. Bu bağlantı kablosunun girişinin uyumlu olması çok önemlidir. 4 pin ekran kartı fanı en çok kullanılan giriş türü olsa da bu noktada yaşanan uyumsuzluklar montajı imkansız kıldığı için fanın kullanımını engeller.

Ekran Kartı Fanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran kartlarını soğutmak için kullanılan fanların standart boyut ölçüleri bulunur. 75 mm ekran kartı fanı gibi boyutlar özellikle masaüstü bilgisayarlar için kullanıcının isteğine göre belirlenebilir. Bu modellerde kullanılan donanımlar bilgisayar kasasının dışında görülebilir. Bu nedenle daha hoş bir tasarım yapmak için RGB ekran kartı fanı ile renkli olacak şekilde ışıklandırılmış modeller kullanılabilir. Bu şekilde farklı ürün seçeneklerini bilmek ve kullanım hedefinize göre en doğru seçenekleri belirlemek için aşağıda belirtilen noktalara dikkat edebilirsiniz:

Ekran Kartı Fanı Fiyat ve Avantajları

Ekran kartı fanı fiyat seçenekleri farklı modellere göre değişim gösterebilir. Bu modeller özellikle dizüstü bilgisayarlar için daha önemlidir. Masaüstü modellere kıyasla daha küçük alana sahip olan bu modellerde, daha pratik işlem yapma kapasitesine sahip ürünler kullanılması gerekir. Bu nedenle özel ekran kartları için üretilmiş özel seri fanlar tercih edilmelidir. GT 730 ekran kartı bulunan ve fan performansından memnun olmayan kullanıcılar GT 730 ekran kartı fanı temin ederek pratik bir şekilde değişim sağlayabilirler. Bu fanların düzenli olarak bakım görmesi gerekir ancak belirli bir bakım sayısından sonra fanın RPM değeri kalıcı olarak düşmeye başlar. Bu düşüşten etkilenmemek ve bilgisayarın zarar görmesini engellemek için 9800 GT ekran kartı fanı gibi ürünler, yüksek performanslı ekran kartları için değiştirilmelidir. Özellikle bu kart türleri yüksek performans elde etmek amacıyla kullanıldığı için fanların maksimum verimlilikle çalışması önemlidir. Siz de elektronik ana kategorisi içerisinde bilgisayar, donanım kategorisinde yer alan bilgisayar bileşenleri ve soğutma sistemi kategorilerinin hemen altında ekran kartı fanı ürünlerini bulabilirsiniz. Ekran kartı fanı satın almak için Akakçe’de bulunan geniş ürün yelpazesi arasından tüm ürünleri inceleyerek en iyi teklifleri değerlendirme fırsatını kaçırmayın!