Ekran Kartı

Ekran Kartı Fiyatları

1.297 farklı Ekran Kartı için fiyatlar listeleniyor.

Zotac Ekran Kartı Gigabyte Ekran Kartı Sapphire Ekran Kartı XFX Ekran Kartı MSI Ekran Kartı Galax Ekran Kartı

Çok SatanlarEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatEn Yüksek PuanEn Yeniler

RTX 3060 TIRTX 4070 TI12 GB8 GB1.500 - 2.500 TL 2.500 - 3.500 TL AMDNVIDIAGDDR6GDDR6XSatıcı Marka

ÖncekiSayfa: 1 / 50Sonraki

Filtrele
Fiyatı
- 0 - 1.500 TL1.500 - 2.500 TL2.500 - 3.500 TL3.500 - 4.500 TL4.500 TL üstü
Markası Özellikler Ekran Kartı Modeli Bellek Chipset Bellek Tipi Bellek Arabirimi DirectX Fan Sayısı Aydınlatma Tipi OPenGL Sürümü Üretim Yılı Güç Standart Hız Artırılmış Hız Derinlik Yükseklik Genişlik SatıcıToplam 75 satıcı. Ürün Puanı

SSDİşlemciAnakartBilgisayar KasasıRAMİşlemci SoğutucuPower SupplyHarddiskKasa FanıZotac Ekran KartıGigabyte Ekran KartıSapphire Ekran Kartı

En İyi Ekran Kartları Karşılaştırma Tablosu

2023’ün en popüler 6 ekran kartını sizler için karşılaştırdık. Aşağıdaki ekran kartı karşılaştırma tablosuna göz atarak ihtiyacınıza uygun en iyi ekran kartına karar verip, Akakçe ile en ucuz fiyata satın alabilirsiniz.

Ekran Kartı Karşılaştırma Tablosu
AMD Radeon RX 570RX 570Nvidia RTX 3080RTX 3080Nvidia RTX 3090RTX 3090Nvidia RTX 3070RTX 3070Nvidia GTX 1650GTX 1650GTX 1050 TIGTX 1050 TI

Chipset

AMD

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Çekirdek Hızı

1.1/1.2 GHz

1.44/1.71 GHz

1.40/1.70 GHz

1.5/1.73 GHz

1.4/1.6 GHz

1.2/1.3 GHz

Bellek Kapasitesi

4 GB - 8 GB

10 GB

24 GB

8 GB

4 GB

4 GB

Bellek Hızı

1750 MHz

2375 MHz

2437 MHz

1750 MHz

2000 MHz

1752 MHz

Bellek Tipi

GDDR5

GDDR6X

GDDR6X

GDDR6

GDDR5

GDDR5

Üretim Mimarisi

14 nm

8 nm

8 nm

8 nm

12 nm

14 nm

TDP

150 W

320 W

350 W

220 W

75 W

75 W

DirectX Versiyonu

DirectX 12

DirectX 12 Ultimate

DirectX 12 Ultimate

DirectX 12 Ultimate

DirectX 12

DirectX 12

Bellek Veriyolu

256 bit

320 bit

384 bit

256 bit

128 bit

128 bit

3D Mark Skoru

3.868

17.699

19.970

13.182

3.429

2.350

Soğutma Tipi

Fan Soğutmalı

Fan Soğutmalı

Fan Soğutmalı

Fan Soğutmalı

Fan Soğutmalı

Fan Soğutmalı

Fan Sayısı

2 Adet

3 Adet

3 Adet

3 Adet

2 Adet

2 Adet

Bağlantı Arayüzü

PCle 3.0

PCle 4.0

PCle 4.0

PCle 4.0

PCle 3.0

PCle 3.0

  • Ekran kartı karşılaştırma tablosuna göre Nvidia, RTX 3080 ve RTX 3090 ekran kartları ile en yeni bellek teknolojisi olan GDDR6X'i desteklemesiyle öne çıkıyor.
  • Ekran kartının hız performansıyla doğrudan ilişkili olan çekirdek hızına göre ise, RTX 3070 maksimum 1.73 GHz ile açık ara önde görülüyor. GTX 1050 TI, GTX 1650 ve RX 570 ise 3D Mark skoruna göre fiyat/performans ürünü arayan kullanıcılar için iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor.
En Çok Karşılaştırılan Ekran Kartları

Ekran Kartı Yorumları ve Önerileri

Tüm yorumları gör

Ekran Kartı Sıkça Sorulan Sorular

Ekran Kartı

Bilgisayarın önemli parçaları arasında yer alan ekran kartı, görüntünün monitöre yani bilgisayar ekranına yansıtılmasını sağlayan bir bileşendir. “Ekran kartı nedir?” sorusuyla birlikte ne işe yaradığı da merak edilir. Kaliteli bir görüntü elde edilmesinde etkili bir role sahip olan ekran kartı grafik kartı olarak da bilinir. Bu sebeple “Grafik kartı nedir?” sorusuna da aynı yanıt verilebilir. Bilgisayar ekran kartı, kendi içerisinde bir belleğe ve grafik işlem birimine sahiptir. Bilgisayar dünyasındaki 1 ve 0 rakamlarını görüntüye dönüştüren bu bileşen, üstün hesaplama gücü ile dikkat çeker. Bilgisayarların olmazsa olmaz donanım birimidir. Video kodlama ve çözme becerileri ile kusursuz netlikle videolar oynatabilmeye imkan tanır. Yüksek kaliteli görüntüler elde edebilmeniz için en iyi ekran kartı modeline sahip olmanız önemli bir adım olarak karşınıza çıksa da bu konuda bilmeniz gereken bir diğer unsur ise monitörün önemi olur. Görüntü kalitesini belirlemede etkili olan tek bileşen yüksek veya orta seviye ekran kartı değildir. Bilgisayarınızın monitörü de görüntü kalitesinde önemli bir yer teşkil eder. Monitörünüz yeterli özelliklere sahip değil ise kaliteli bir görüntü elde edebilme ihtimaliniz oldukça düşük olur. Bu sebeple, sizler için özel olarak hazırlanan monitör tavsiyesi sayfasını inceleyerek ihtiyacınıza uygun zengin donanıma sahip bir monitör seçmeniz önerilir. En uygun ekran kartıyla beraber tercih edebileceğiniz monitörü güvenle satın alabilirsiniz. Alışverişiniz sırasında model karşılaştırması da yaparak ürünlerin tüm özelliklerini detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda kullanıcı yorumlarından da faydalanarak karar verme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Görüntüyü Monitöre Yansıtan Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

Bilgisayar monitöründeki yazı, resim, grafik, film gibi her türlü şeklin oluşturulmasını sağlayan ekran kartı çalışma prensibi ve özellikleriyle de dikkat çeker. Ekran kartı özellikleri ürün arayışı sırasında dikkat edilen konuların başında gelir. Monitör ile işlemci arasında arabirim olarak görev yapan ekran kartı modelleri, farklı özelliklere sahiptir. Modeller arasında değişkenlik göstermeyen özellik ise benzer ilkeler çerçevesinde çalışmalarıdır. Öncelikle bilgisayar yazılımı, görüntü ile ilgili bilgileri ekran kartına gönderir. Ardından bu bileşen, kaliteli görüntüyü oluşturmak için bilgisayar ekranı üzerindeki pikselleri nasıl kullanacağına üstün hesaplama gücü ile karar verir. Son olarak bilgiyi yani verdiği bu kararı kablo aracılığı ile monitöre iletir ve görüntü oluşturulur. Grafik kartı, üç temel özelliği ile gözler önüne serilir. İlki video chip, yani ekranda yansıması gereken görüntüyü oluşturacak sinyalleri üreten bileşene sahip olmasıdır. Bir diğeri RAM, yani ekrana gönderilen görüntünün bilgilerinin saklandığı bölüme sahip olmasıdır. RAM erişiminin olabildiğince hızlı olması gereklidir. Üçüncü temel özellik ise RAMDAC ünitesine sahip olması olarak karşınıza çıkar. Grafik işlemcisinde işlenmiş olarak video belleğine aktarılmış bilgilerin monitöre gönderilememesi, sinyallerin dijital olması sebebiyledir. RAMDAC ünitesi, bu dijital sinyalleri monitörün kabul edeceği analog RGB sinyallerine dönüştürme görevini üstlenir. Kritik bir göreve sahip olan bu ünite, arabirim üzerinde yer alan önemli bileşenlerden biridir. Bu üç temel özellik, ekran kartının nasıl çalıştığı hakkında size bilgi verir. Çalışma prensibi şu şekilde özetlenebilir:

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

“Ekran kartı ne işe yarar?” bu ürüne dair araştırma yapanların merak ettiği sorulardan biridir. Pc ekran kartı, bilgisayar dünyasında önemli bir role sahip olan birçok işlemi kolayca yapabilmeye yarar. Oyun gibi grafik hesaplama gerektiren dijital içeriklerin hesaplamalarını yapıp monitöre yani bilgisayar ekranına yansıtma; ön plana çıkan işlevlerinden biridir. Video işleme, kodlama ve çözme; bu bileşenin gerçekleştirdiği önemli işlemlerdir. 3D animasyon hazırlama, sağlık alanındaki çalışmalarda kullanılan protein katlama simülasyonlarına katılma gibi sayısız işlemi yapabilen ürünler geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eder. Hem masaüstü hem de laptop ekran kartı modelleri her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte yenilenerek yepyeni donanımlara sahip olmaya devam eder. Yeni nesil ekran kartları, dijital içeriklerde bulunan ses verilerini de televizyon veya bilgisayar ekranına aktarabilme özelliğine sahiptir. Anakart vasıtası ile işlemci, hard disk,RAM gibi ara birimlerden aldığı bilgileri gerekli dönüşümlerden geçirdikten sonra monitöre aktararak görüntü oluşmasını sağlayan yeni ekran kartı; sahip olduğu işlevleri yerine getirmek için arabirimlerin de sağlıklı bir şekilde çalışmasına ihtiyaç duyar. RGB RAM gibi görüntü oluşumunda bu bileşene yardımcı olan arabirimleri kontrol ederek sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmalı, gerekli ise uygun bir modelle yenilemelisiniz. Sayısız işlemi kusursuz bir şekilde gerçekleştirmeye yarayan ekran kartı satın al veya fiyatları karşılaştır hizmetlerine göz atarak kaliteli görüntüler elde etmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Ekran Kartı Nasıl Takılır ve Aşamaları Nelerdir?

Bilgisayarların grafik performansını etkileyen önemli bileşenler arasında ilk sıralarda yer alan ekran kartının ne işe yaradığı kadar nasıl takıldığı da merak edilir. Ekran kartı nasıl takılır? sorusunun cevabı basit bazı adımlardan oluşur. Hangi modeli alacağınıza karar verip en ucuz ekran kartı fırsatlarından yararlanarak istediğiniz ürüne sahip olduktan sonra montaj adımına geçebilirsiniz. İlk aşamada eski kartı çıkarmanız gerekir. Anakartta konumlandırılan ekran kartının slotlara takılmış olduğunu bilmelisiniz. Bu slotların uç kısmında kartın slottan çıkmasını engelleyen küçük bir mandal yapısı bulunur. Bu küçük mandala tek parmağınızla bastırıp eski kartı üst kısmından tutmanız ve yavaşça kendinize doğru çekmenizle eski kartı sorunsuz bir şekilde çıkarmış olursunuz. Böylece ilk aşama tamamlanmış olur. İkinci aşama, yeni kartı takmak için gerekli adımları içerir. Öncelikle kartı ters takma gibi bir ihtimaliniz olmadığını bilmelisiniz. Yeni ekran kartının alt bölümünde bulunan altın renkli bağlantı kısmı ile slotu denk getirerek ikinci aşamaya başlamalısınız. Slota tam denk getirdikten sonra hafif bir şekilde ittirerek kartı yerleştirmelisiniz. Görüntü çıkışlarının kasanın arkasındaki açıklığa denk gelmesini sağladıktan sonra üst kısmındaki çıkıntıyı da kasaya vidalamalısınız. Kasanızda vida yerine mandal bulunuyorsa mandalları kullanmalısınız. Bir sonraki aşamada kartı slota taktıktan sonra güç bağlantısını yapmanız gerekir. Kartın arka kısmındaki altı veya sekiz delikli güç bağlantılarına güç kaynağındaki PCI bağlantılarını takmalısınız. Tüm girişlere bağlantı yaparak bu aşamayı da tamamladıktan sonra sıra son aşamaya gelir. Son aşamada ise görüntü bağlantısı işlemi karşınıza çıkar. DVI ve D - Sub çıkışlarını kullanarak görüntü bağlantılarını yapabilirsiniz. “Ekran kartı nasıl çıkarılır?” ve “Nasıl takılır?” adımlarını kendiniz yapamayacağınızı düşünüyorsanız alanında uzman bir yetkiliden yardım istemeniz tavsiye edilir. Kolay bir şekilde yapılabilen laptop ekran kartı değiştirme işlemi ile yeni ekran kartınızı kullanmaya başlayabilir, kaliteli görüntülerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Farklı Özelliklere Sahip Olan Ekran Kartı Çeşitleri

Ekran kartı karşılaştırma yapıldığında karşınıza çıkan farklı çeşitler, özellikleri bakımından da değişkenlik gösterir. Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığınız dahili ve harici ekran kartı, bilinmesi gereken öncelikli çeşitler arasında yer alır. Harici çeşidi içerisinde grafik işlem birimi, bellek, soğutma çözümü ve baskılı devre kartı üzerindeki birçok bileşene sahip olan ekran kartları bulunur. Dahili çeşidi içerisinde ise bellek ihtiyacını sistemin RAM’inden karşılayan, az enerji tüketilmesi amaçlanan bilgisayar modellerinde tercih edilen kartlar yer alır. Kullanıcıların sıklıkla merak ettiği bir diğer konu “Paylaşımlı ekran kartı nedir?” sorusunun cevabı olur. Öncelikle bilgisayarda paylaşımsız ve paylaşımlı olmak üzere iki çeşit ekran kartının bulunduğu bilinmelidir. Paylaşımlı bir diğer ismiyle onboard ekran kartı, RAM ile beslenen, işlemcide bulunan karttır. Grafik belleğine ihtiyaç duyulmayan işlemler için ideal bir seçim olur. RGB ekran kartı renkli görüntüler oluşturma konusunda yüksek performans sergiler. USB ekran kartı modelleri ise bağlantı noktalarını VGA gibi çıkış noktalarına kolay bir şekilde dönüştürmenizi sağlar. Kesintisiz bağlantı ve kaliteli bir görüntü sunan bu modeller arasında VGA ekran kartı ön plana çıkar. Çoklu ekran kart kullanmak isteyen kullanıcılara çift ekran kartı önerilir. Beyaz ekran kartı, bazı bilgisayarlar için özel olarak tasarlanmıştır. Paylaşımlı, paylaşımsız, çift, dahili, harici, 2 fanlı, 3 fanlı ekran kartı ve daha birçok seçenek içerisinden ihtiyacınıza uygun olanı kolaylıkla bulabilirsiniz. Farklı donanımlara sahip olan bu ürünleri detaylı bir şekilde inceleyerek ihtiyacınıza ve bütçenize göre ekran kartı kıyaslama yapabilir, sorunsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ekran Kartı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Üstün hesaplama yeteneği ile oluşturduğu görüntüleri bilgisayar ekranına yansıtmaya yarayan ekran kartı çeşitleri arasından yapacağınız seçimde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur:

Seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenlerin yanı sıra “Ekran kartı nasıl bakılır?” sorusunun cevabı da bilinmesi gerekenler arasında yer alır. Bilgisayarınıza takılı olan, yani anakart veya işlemci içerisinde gömülü olan ekran kartının modeline, markasına ve özelliklerine bakmak için birçok yöntem bulunur. Windows 10 işletim sistemine getirilen güncellemeler sayesinde bu işlem oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bilgisayarınızdaki görev yöneticisi bölümünden performans sekmesine girerek sistemde bulunan bu bileşenin özelliklerini görüntüleyebilirsiniz. Kullanım oranı ve sıcaklık gibi farklı değişkenlerini de kontrol edebilirsiniz. Görev yöneticisinin yanı sıra ücretsiz olarak sizlere sunulan GPU - Z uygulaması ile de bilgisayarınızda yer alan bu bileşen hakkında kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Görüntü Kalitesini Yüksek Seviyelere Taşıyan Ekran Kartı Fiyatları

Bilgisayarın işlediği bilgileri ekrana yansıtan ekran kartı fiyat açısından da değişkenlik gösteren onlarca farklı modele sahiptir. Görüntü kalitesi ve hızını belirleyen güç ve hafıza özellikleri, fiyat üzerinde etkili olan unsurlardan sadece birkaçıdır. RAM belleği, fan sayısı, çekirdek hızı, marka, model gib birçok kritere göre değişkenlik gösterebilen fiyatlar arasından kendi bütçenize uygun olanı kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Uygun fiyatlı ekran kartı almak için göz önünde bulundurmanız gereken ilk madde ihtiyaçlarınızı belirlemek olur. Eğer bilgisayarınızdan sadece internete girecek ve mailinizi kontrol edecekseniz giriş seviyesindeki modellere yönelerek ucuz ekran kartı modelleri ile beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Oyunlarda yeterli derecede performans gösterecek ve bütçenizi fazla zorlamayacak bir ürün arıyorsanız orta seviye modelleri tercih etmelisiniz. Laptop ve masaüstü ekran kartı alma amacınız yüksek kaliteli grafikler eşliğinde oyun oynamakla birlikte işiniz gereği modellemeler yapmak ise üst seviye modellere göz atmalısınız. Fiyat performans ekran kartı için doğru orantılı olarak değişen iki önemli kriterdir. Performans arttıkça fiyatın da arttığını görürsünüz. Bu sebeple, ihtiyacınız olan performansta bir modeli tercih ederek en iyi fiyat performans ekran kartı deneyimi yaşayabilirsiniz. Piyasada bulunan ekran kartı öneri listelerinde karşınıza çıkan iki ana kategori AMD ve NVIDIA olur. NVIDIA markasında oyunlarda görüntülenen fiziksel etkileşimlerin daha gerçekçi olduğu görülür. Özellikle patlamalar, duman efektleri, oyun karakterlerinin kıyafetleri, sisler gibi etmenler kaliteli bir şekilde gözler önüne serilir. AMD markası ise farklı performans kriterleri için tasarlanan geniş ürün yelpazesi ile dikkat çeker. Farklı avantajlara sahip olan iki farklı markanın modellerini yakından inceleyerek ihtiyacınıza uygun bir seçim yapmanız bütçe dostu fiyatlar yakalamanız açısından önemlidir. Dünyanın en iyi ekran kartı, ihtiyaçlarınız ve bütçenize en uygun olandır. Kaliteli grafiklerin görüntülenmesini gerektirecek oyunlar oynamıyor ya da render gibi modelleme uygulamaları kullanmıyorsanız üst seviye modeller için bütçenizi yormanız tavsiye edilmez. Bilgisayarınıza ve kullanım amacınıza uygun ekran kartı al işleminde sizlere yardımcı olacak farklı filtrelemeler için doğru adrestesiniz.

Aradığınız Ekran Kartı İçin Doğru Adres Akakçe!

Bilgisayar donanım bileşenleri içerisinde olmazsa olmaz bir yer teşkil eden ekran kartı indirim ve fırsatlarını hemen şimdi yakalayabilirsiniz. Masaüstü ve notebook ekran kartı modellerini yakından inceleyerek özellikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir, doğru seçim yapmak için ilk adımı atabilirsiniz. Asus, Gigabyte, MSI, Inno3D, Gainward gibi bu alanda kalitesiyle ön plana çıkan daha birçok markanın ürünlerini kolay bir şekilde keşfetmeniz mümkündür. Fiyatı düşenler, çok satanlar, en yüksek puan alanlar, en çok karşılaştırılanlar ve sizin için özel olarak hazırlanan daha birçok listeyi kolayca inceleyebilirsiniz. İster masaüstü ister dizüstü ekran kartı arıyor olun gerçek indirimleri hemen şimdi yakalayabilirsiniz. Seçiminizi yapmadan önce en iyi modellerin karşılaştırma tablosunu incelemeniz tavsiye edilir. Son yılın en popüler modellerinin sizler için karşılaştırıldığı bu tabloda farklı markalara yer verilir. Chipset, çekirdek hızı, bellek kapasitesi, TDP, 3Dmark skoru gibi farklı kriterlerin liste halinde karşılaştırıldığı bu tablo sayesinde aradığınız bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dilerseniz fiyat filtreleme hizmetini kullanarak bütçenize uygun aralıklarda yer alan ürünleri görebilirsiniz. USB Type - C, displayport, DVI, VGA, SLI / Crossfire, gaming oyuncu, HDMI gibi farklı özellikleri de filtrelemeniz mümkündür. Diğer kullanıcılar tarafından en çok karşılaştırılan ikili modellere göz atarak en ucuz fiyatta yüksek performanslı modeli hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Diğer kullanıcıların yorum ve önerilerini inceleyerek deneyimlerinden faydalanabilir, seçiminizde sizlere yardımcı olacak bilgilere sahip olabilirsiniz. Görüntünün kaliteli bir şekilde yansıtılması için bilgisayarınızın en önemli parçalarından biri olan ekran kartının seçiminde sizlere yardımcı olacak daha birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Akakçe ekran kartı model çeşitliliğini uygun fiyat aralıklarıyla sizlere sunar. Aradığınız ürüne en ucuz fiyatlarla sahip olmak için sayfayı inceleyerek satın alma işlemini güvenle tamamlayabilirsiniz.