Anakart

Anakart Fiyatları

871 farklı Anakart için fiyatlar listeleniyor.

Gigabyte Anakart Asus Anakart MSI Anakart Asrock Anakart Turbox Anakart Biostar Anakart

Fiyatı Düşen Anakartlar

Tümü

Fiyat/Performans (F/P) Anakartlar

Çok SatanlarEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatEn Yüksek PuanEn Yeniler

AM4LGA1700AMD B450AMD B550DDR5DDR4Intel UyumluAMD UyumluATX Micro/ATXSatıcı Marka

ÖncekiSayfa: 1 / 37Sonraki

Filtrele
Fiyatı
- 0 - 750 TL750 - 1.000 TL1.000 - 1.500 TL1.500 - 2.500 TL2.500 TL üstü
Markası Özellikler Anakart Yapısı Bellek Tipi İşlemci Uyumu Soket Tipi Chipset Veri Yolu Hızı (MHz) Maksimum RAM Kapasitesi RAM Slot Sayısı M2 Slot Sayısı USB Port Sayısı Bluetooth Versiyonu USB 2.0 Port Sayısı USB 3.0 Port Sayısı USB 3.2 Port Sayısı SATA Versiyonu SATA Slot Sayısı Yonga Seti Çıkış Yılı Genişlik Uzunluk SatıcıToplam 64 satıcı. Ürün Puanı

Ekran KartıSSDİşlemciBilgisayar KasasıRAMİşlemci SoğutucuPower SupplyHarddiskKasa FanıGigabyte AnakartAsus AnakartMSI Anakart

En Çok Karşılaştırılan Anakartlar

Anakart Yorumları ve Önerileri

Tüm yorumları gör

Anakart Sıkça Sorulan Sorular

Anakart

Anakart lar, bilgisayarlar başta olmak üzere akıllı telefon ve televizyon gibi birçok elektronik cihazın etkin bir şekilde çalışma göstermesi adına ihtiyaç duyulan ürünlerdir. Baskılı devre kartı olarak da bilinen plakalar, içeriğinde birçok bileşen barındırır ve RAM yuvalarına sahiptir. Tüm kartlar yalnızca tek bir amaca hitap eder. Kart içerisinde bulunan tüm parçalar cihaz içerisindeki diğer bileşenlerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar ve cihazın beyni olarak da tanımlanabilir. Bu plakalar olmadığı takdirde cihazın diğer bileşenleri birbirleriyle koordineli bir şekilde hareket edemez. Anakart bileşenlerinden biri olan portlar, veri, görüntü ve ses gibi harici donanımları bilgisayar ya da diğer cihazlara adapte ederek cihaz üzerinden görsel ya da işitsel olarak duyumlamanıza yardımcı olur. DDR3, DDR4 ve DDR5 gibi birçok farklı hafıza kapasitesine sahip olan kartları satın almadan önce bilgisayarınızın özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Bilgisayarlarda kullanılan rastgele erişim hafızası DDR çeşitleri, Mhz bir diğer adı ile Hertz seviyesine bağlı olarak birbirleri arasında farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Anakart DDR5, kendi kategorisi içerisinde son teknolojik özellikleri içerisinde barındıran bir modeldir. Gigabyte anakart modellerini inceleyerek ihtiyacınız olan ürüne uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Anakart Modelleri Nelerdir?

Bilgisayar anakartı, cihazın tüm harici ya da dahili bağlantılarının koordine bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan kare tasarımına sahip bir plakadır. Cihazların beyni olarak da bilinen plakalar içerisinde RAM yuvaları, portlar, yonga setleri, kart slotları ve birçok elektronik devre barındırır. Cihazın beyni ne kadar yüksek kalitede ise, cihaz o kadar etkin bir performans gösterir. Anakart çeşitleri XT, AT, ATX ve BTX olarak dört farklı kategori üzerinden kullanıcılara sunulur. XT kartlar, işlemci üzerinde sabit bulunur ve 8 bit ek donanıma sahiptir. AT kartlar ise XT ile benzer olarak işlemci üzerinde değiştirilmesi mümkün olmayan bir yapıya sahiptir. ATX kartların giriş çıkış destekleri çeşitlidir ve donanım birimlerinin montajı pratik bir şekilde yapılabilir. ATX kartlar, yalnızca ATX kasalı bilgisayarlarda kullanılabilir. Anakart modelleri içerisinde bulunan bir diğer tür olan BTX ise ısınan ana işlemci çeşitleri ve donanım parçalarını soğutma özelliğine sahip olduğundan dolayı kullanıcılara büyük avantajlar sunar. BTX türü kartlar, uzun saatler boyunca bilgisayar üzerinden işlem yapan ya da oyun oynayan kişiler tarafından gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anakart satın al işlemi sırasında kendi kriter ve ihtiyaçlarınızın yanı sıra bilgisayarınızın performansına da dikkat etmeniz gerekir. Eski bir model bilgisayar üzerinde kullanılan yüksek performanslı kartlar etkin bir şekilde çalışma gösteremez ve kullanım esnasında bilgisayarda ısınma ya da yavaşlama gibi problemler yaşanmasına sebebiyet verebilir. Anakart boyutları, türüne bağlı olarak birbirleri arasında değişiklik gösterir. Örneğin AT tür kartlar 350x350 mm tasarıma sahip iken, Micro ATX kartlar ise 244x244 mm boyutundadır. Bu tür kartlar birçok kullanım amacına hitap eden zengin model seçeneklerine sahiptir. Bilgisayar üzerinden oyun oynamayı seven ya da dizayn programlarıyla ilgilenen kişiler, cihaz beyni konusunda birçok kriteri titizlikle incelemelidir. Bu tür kartlar içerisinde en fazla çeşitliliğe sahip olan tür bilgisayarlarda kullanılan kartlardır. Oyunseverlerin ihtiyaçlarına hitap edecek bir model olan anakart gaming seçenekleri, görüntü, ses ve hareket hızı açısından oyun tutkunlarının oyun içerisinde kesintisiz ve keyifli bir şekilde vakit geçirmelerine yönelik özel olarak tasarlanır. Bu tür kartlar, yüksek kalite bileşenler içerir ve bu tür kartları tercih edecek kişilerin kart performansını kaldıracak düzeyde bir bilgisayara sahip olmaları gerekir. Ayrıca oyun seviyorsanız bilgisayar oyunu ve PC oyunu çeşitlerini inceleyerek keyifli oyunları satın alabilirsiniz.

Anakart İndirimleri

Bilgisayar bileşenleri çeşitleri kategorisi altında inceleyebileceğiniz anakartlar, cihazların iç ve dış donanımında bulunan tüm bileşenlerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan ürünlerdir. Anakart karşılaştırmalarında görebileceğiniz RAM kapasitesi, kart seçimlerinde kullanıcıların dikkat ettiği kriterlerden biridir. Her kart, içeriğinde farklı DDR türü bulundursa dahi, cihazın performansını yükseltmek adına çoğu zaman ekstra bir RAM belleğe ihtiyaç duyulabilir. DDR’ler RAM ile desteklendiği takdirde yüksek grafik öğeleri içeren oyunları ya da zengin bileşenler barındıran programları cihazda yavaşlama ve ısınma problemi olmaksızın verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Yüksek grafikli bir oyun oynarken ya da çok fonksiyonlu programlar kullanırken bilgisayarınızın zorlanmaması adına anakart seçiminin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Kartın içerisinde belirtilen RAM boyutunu ve cihazınızın hangi tür RAM’i desteklediğini öğrenerek bilgisayarınızla uyumlu RAM ve port giriş adedine sahip kartı kolaylıkla bulabilirsiniz. Birbiri ile uyumsuz bilgisayar ve kartlar, hem bilgisayarın hem de kartın performansını olumsuz yönde etkiler. Anakart DDR3, 800 ile 1860 MHz aralığında performans gösterir. Bu tür kartlarla sunum hazırlama, basit dizayn programları kullanma ve belge oluşturma gibi işlemleri cihazı yormadan kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Anakart Fiyatları

Anakart fiyatları içeriğindeki bileşenler, RAM yuva sayıları ve tür gibi kategoriler içerisinde birbirleri arasında değişiklik gösterir. Anakart markalarının kullanıcılarla buluşturduğu ürünler arasında da fiyat farkına rastlamak mümkündür. Bilgisayarınızın performansına katkıda bulunmak adına tercih edebileceğiniz kartların yanı sıra, işlemci soğutucu fiyatlarına göz atarak uzun saatler boyunca cihazda ısı kaynaklı yavaşlama problemini endişe etmeksizin dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilir, cihazınızın beyninde ısıdan dolayı oluşabilecek hasarlara karşı önleminizi alabilirsiniz. Kullanıcıların paylaşmış olduğu anakart önerisi ve yorumlarına göz atarak dilediğiniz ürün hakkında daha detaylı bilgi edinebilir, kriterlerinize ve bilgisayarınıza hitap eden modeli kolaylıkla bulabilirsiniz. Cihazların beyni olarak bilinen bu parçalar, cihazların içerisinde bulunan harici ya da dahili diğer bileşenleri chipset (yonga seti) işlemciler üzerinden tek bir ana bölüme toplar ve bu bileşenlerin birbirleri ile senkronize bir şekilde çalışmalarını sağlar. Kartı bilgisayara takmadan önce bilgisayarınızın tamamen kapalı ve fişten çekili olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Kartı vidalar yardımıyla yerleştirdikten sonra BIOS testinden geçirerek kartın etkin bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Akakce.com’un kullanıcıları ile buluşturduğu anakart en ucuz fiyatlarını inceleyerek bilgisayarınıza uygun modeli uygun fiyatlandırmalar üzerinden satın alabilir, bilgisayarınızın performansına katkıda bulunabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Performansını Yükseltecek Anakart Çeşitleri Akakçe'de!

Anakart arayışı sırasında anakart nedir sorusu sıklıkla merak edilir. Cihazın iç ya da dışında bulunan tüm donanım ve parçaların koordineli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan cihaz anakarttır. Anakart DDR4 ve DDR5 bellek türleri, bilgisayar üzerinde illüstrasyon gibi görsel açıdan yoğun işlemler gerçekleştiren ve oyun oynayan kişiler tarafından tercih edilebilir. DDR4 bellek, 2133 ile 3200 MHz hızına sahiptir ve kartın etkin bir şekilde performans göstermesi adına Quad Channel teknolojisine sahip olan bir cihaz ile birlikte kullanılması önerilir. 1.2V güç harcayan DDR4 türü kartlar, ‘’Deep Power Down’’ teknolojisine sahiptir ve uyku modu gibi açık ama kullanılmayan zamanlarda cihazınıza %45 civarı bir pil tasarrufu sağlar. MHz seviyesi, soket girişleri, RAM kapasitesi ve sahip olduğu diğer anakart özellikleri, bilgisayarınızdan maksimum verim elde etmenize yardımcı olur. MHz bir diğer adıyla Hertz değeri, kartın desteklediği RAM miktarını belirler. Yüksek grafik ve piksel değerlerine sahip olan oyunları Anakart 3000 MHz ile rahatlıkla oynayabilir, bilgisayarınız üzerinden illüstrasyon ve grafik gibi birçok bileşen içeren programlarda kesintisiz bir şekilde işlem yapabilirsiniz.