3600 MHz RAM

3600 MHz RAM Fiyatları

227 farklı 3600 MHz RAM için fiyatlar listeleniyor.

ÇOK SATANLAR EN DÜŞÜK FİYAT EN YÜKSEK FİYAT EN YÜKSEK PUAN EN YENİLER

 • Frekans3600 MHz
 • Frekans3200 MHz
 • Kapasite16 GB
 • Kapasite32 GB
 • TipiDDR4
 • TipiDDR5
 • RAM Sayısı2x8 GB
 • RAM Sayısı2x16 GB
 • Kullanım YeriLaptop
 • Kullanım YeriPC
 • Tüm Filtreler

Önceki Sayfa: 1 / 10 Sonraki

Filtrele
Filtrele
 • Frekans3600 MHz
Fiyatı 0 - 250 TL 250 - 500 TL 500 - 750 TL 750 - 1.000 TL 1.000 TL üstü MarkasıTümünü GösterÖzelliklerTipiKullanım YeriKapasiteTümünü GösterFrekansTümünü GösterRAM SayısıRAM Gecikme SüresiModül TipiPin SayısıYükseklikGenişlikGerilim Voltajı (VDD)Ürün PuanıSatıcı
Temizle Ürünleri Gör (227)

16 GB RAM DDR4 RAM DDR5 RAM 32 GB RAM 8 GB DDR4 RAM PC RAM 8 GB RAM 2x16 GB RAM 3200 MHz RAM Laptop RAM 2x8 GB RAM 16 GB DDR3 RAM

En Çok Karşılaştırılan Ramler

3600 MHz RAM Sıkça Sorulan Sorular

3600 MHz RAM

Oyuncu bilgisayarları başta olmak üzere tüm ileri seviye sistemlerde tercih edilen 3600 MHz RAM modelleri profesyonellerin ihtiyaç duyduğu hıza sahip sistem kurma olanağı tanır. Verilerin geçici olarak saklanmasını sağlayan RAM, bilgisayar ve telefonlarda cihazların çalışma hızını doğrudan etkileyen bileşendir. MHz olarak ifade edilen RAM hızı ne kadar yüksek olursa bilgisayar veya akıllı telefon o kadar hızlı çalışır. RAM hızları marka, model, desteklenen teknoloji, kapasite ve hitap ettiği kullanıcı profili nedeniyle 1200 MHz ile 5000 MHz arasında değişir. 4000 MHz ve 5000 MHz RAM modelleri, çok daha ileri seviye sistemler için gerekliyken 3600 MHz RAM bileşenleri ise iyi bir oyuncu bilgisayarına sahip olmak için yeterlidir. E-sporculardan grafik tasarımcılara, video editörlerden yazılımcılara kadar tüm profesyonel bilgisayar kullanıcıları için ideal olan 3600 MHz RAM çeşitleri, uzun süre sistemini yenilemek istemeyen günlük kullanıcılara da uygundur. Siz de sisteminizin performansını artırmak veya yeni bir sistem kurmak için hızlı çalışan bileşenler arıyorsanız Akakçe yardımıyla tüm 3600 MHz RAM modellerine ulaşabilir, en uygun fiyatlı olanları görüntüleyebilirsiniz.

3600 MHz RAM Özellikleri

Saat hızı MHz, depolama kapasitesi ise GB olarak ifade edilen RAM bileşenleri arasında 3600 MHz saat hızına ve farklı depolama kapasitelerine sahip olan modüller bulmak mümkündür. 8 GB ile 256 GB arasında değişen bu depolama kapasitesi, geçici dosyaları saklamak amacıyla kullanılır. Dolayısıyla kullanıcı bilgisayara yeni komutlar verdiğinde, yani farklı programlar çalıştırdığında veya oyun oynamaya başladığında yürütülen her işlem için geçici dosyalar oluşturulur. İşlem tekrarlarında ve aynı yolu kullanan komutlar gerçekleştirildiğinde bu geçici dosyalardan yararlanılır. Bu sebeple saat hızı yüksek olan RAM bileşeninin depolama kapasitesi sistemin komutlara yanıt verme başka ifadeyle çalışma hızını belirler. Ancak ev, ofis, oyuncu bilgisayarı gibi farklı konseptlerle üretilen sistemlerin ihtiyaç duyduğu minimum ve maksimum RAM bellek kapasiteleri birbirinden farklıdır. Örneğin, ev kullanıcısına hitap eden günlük kullanım sisteminde ortalama 16 GB 3600 MHz RAM çeşitlerinin kullanılması yeterlidir. Profesyonel kullanıma uygun olarak tasarlanan ofis ve oyuncu bilgisayarlarında ise minimum 64 GB belleğe sahip 3600 MHz RAM çeşitlerinin kullanılması önerilir.

Yüksek depolama alanına sahip olan 3600 MHz RAM modelleri tek bileşenden meydana gelmez. Örneğin, 256 GB kapasiteli bir 3600 MHz RAM genellikle 8 adet 32 GB RAM’den meydana gelir. 128 GB olan 3600 MHz RAM'ler ise 4 x 32 GB veya 8 x 16 GB şeklinde çok parçalıdır. Bu tarz bileşen seçimi yapılırken mevcut sistemdeki anakartın RAM modülü için kaç adet soketi olduğuna dikkat etmekte fayda vardır. DDR4 olarak tasarlanan tüm 3600 MHz RAM bileşenlerinde hızlı veri aktarımı söz konusudur. Hız aşırtma-overclock işlemlerine uygun olan DDR4 3600MHz RAM çeşitleri, basit birkaç ayar sonrasında çok daha yüksek performans gösterecek niteliktedir. Hem hız aşırtmayı destekleyen hem de desteklemeyen RAM DDR4 3600 MHz bileşenleri etkin bir soğutmaya ihtiyaç duyar. Genel olarak anakart üzerindeki sokete yerleştirilerek çalıştığından anakartın ısı dağıtma performansından faydalanan söz konusu RAM’ler aynı zamanda kasa fanları ile ekran kartının soğutma sisteminden de faydalanır. Tüm bunların yanı sıra pek çok 3600 MHz RAM ürününde bileşenin daha uzun süre serin kalması için dahili heatsink modülü bulunur.

3600 MHz RAM Modelleri

Farklı bileşen üreticileri tarafından farklı tasarımlarla bilgisayarseverlerin beğenisine sunulan 3600 MHz RAM'ler, heatsink tasarımı, bellek kapasitesi, modül sayısı, gerilim voltajı, ölçü seçeneklerine sahiptir. Oyun gibi ileri seviye sistemlerde kullanılması amacıyla üretilen 8, 16, 32 GB 3600 MHz RAM modelleri, tek modüllü olmasıyla diğerlerinden ayrılır. Bununla birlikte 64 GB, 128 GB ve 256 GB 3600 MHz RAM ürünlerinin tamamında birden fazla modül bulunur. Tercih edilen anakartı doğrudan ilgilendiren bu durum, yeni bir RAM satın alma aşamasında da belirleyici bir etkendir. 288 pin sayısı sabit olan 3600 MHz RAM bileşenlerinde genişlik ve yükseklik açısından ufak farklılıklar bulunur. RAM-anakart uyumu açısından çok fazla soruna neden olmayan bu farklılık bileşenlerin dizilimini etkiler. 3600 MHz RAM ürünlerinde yükseklik 34, 40, 41, 42, 44, 46 mm olabilirken genişlik ise 133, 134 veya 136 mm olabilir.

Tasarım açısından da farklı seçenekleri bulunan 3600 MHz RAM modelleri arasında tek renkli ve sade görünenler olduğu kadar özel kanat tasarımına sahip, RGB aydınlatmalı tasarımlar da vardır. Özellikle şeffaf kasa içinde kurulu sistemlerde tercih edilen RGB’li 3600 MHz RAM modülleri, diğer bileşenlerle uyum içinde çalışır. Genellikle şerit LED kullanılan bileşenlerde ışıklar çizgi şeklinde ve modüllerin üst çevresinde konumlanır. Kasada bulunan RBG soketlerinden herhangi birine bağlandığında çalışan bu ışıklar, kullanıcılara tarzını yansıtma, ruh halini değiştirme, oynanan oyunun atmosferini destekleme gibi pek çok fayda sağlar. Üstelik pek çok kasada yer alan RGB LED aydınlatma butonu sayesinde tek dokunuşla açılıp kapatılabilir. Öte yandan dünyaca ünlü markaların ürettiği anakartlar ile gelen yazılımlar sayesinde söz konusu RAM’lerin LED aydınlatma efektlerini bilgisayar üzerinden kontrol ederek kişiselleştirmek mümkündür. Teknik detaylar ve tasarım açısından çok fazla seçeneği bulunan 3600 MHz hıza sahip RAM ürünlerinde fiyatlar tıpkı ekran kartı fiyatları gibi geniş bir aralığı kapsar.

3600 MHz RAM Kullanımı

Yeni sistem oluşturulduğunda veya eski sistem güncellendiğinde ilk ihtiyaç duyulan bileşenlerden biri de RAM’lerdir. Bununla birlikte cihazın yüksek performans göstermesi, aynı anda çok sayıda işlem yapabilmesi ve donma-kasma yapmadan kullanılabilmesi için RAM bileşeninin işlemciden anakarta, ekran kartından depolama birimine kadar diğer bileşenler ile desteklenmesi gerekir. Dolayısıyla her şeyden önce bağlantı ve teknoloji açısından birbirleri ile uyumlu bileşenleri tercih etmek gerekir. Bilgisayardan yüksek performans almak için 3600 MHz RAM seçimine ve kullanımında dikkat edilmesi gereken diğer etkenler ise şöyle sıralanır:

3600 MHz RAM Fiyatları

Dünyaca ünlü markalar tarafından farklı tasarımlar ve teknolojilerle üretilen 3600 MHz RAM'ler, ucuzdan pahalıya oldukça zengin bir skalada sunulur. Genel olarak uygun fiyatlı bilgisayar bileşenleri arasında yer alan RAM 3600 MHz modelleri, marka başta olmak üzere kullanıcı profili, dahili depolama alanı, heatsink tasarımı, RGB LED aydınlatma varlığı, dahili soğutucu olup olmaması gibi farklı etkenlere göre fiyatlandırılır. Dolayısıyla 3600 MHz CL16, CL15 RAM çeşitlerinde fiyatlar birbirinden farklıdır. Dahili soğutucu başlık ile birlikte gelen 3600 MHz RAM ile soğutucusuz olan 3600 MHz RAM fiyatları aynı değildir. Ayrıca görsel tasarım açısından avantajlı olan RGB LED aydınlatmalı 3600 MHz RAM çeşitleri ile aydınlatmasız olanlar arasında da önemli fiyat farklılıkları bulunur. Bununla birlikte bilgisayar bileşenlerine yönelik dönemsel kampanyalar disket sürücü fiyatları gibi 3600 MHz RAM fiyatlarının da düşmesini sağladığından avantajlı koşullarda RAM sahip olma imkânı tanır. Siz de yeni bir 3600 MHz RAM satın almak istiyorsanız, en uygun fiyatlı olanlara Akakçe yardımıyla ulaşılabilir, mümkün olan en iyi fiyatlarla dilediğiniz bileşene sahip olabilirsiniz.