Pelet Sobası

Pelet Sobası Fiyatları

8 farklı Pelet Sobası için fiyatlar listeleniyor.

ÇOK SATANLAR EN DÜŞÜK FİYAT EN YÜKSEK FİYAT EN YÜKSEK PUAN EN YENİLER

 • YakıtPelet
 • YakıtOdun
 • YakıtKömür
 • TürüKalorifer
 • TürüKuzine
 • TürüŞömine
 • Fiyatı0 - 5.000 TL
 • Fiyatı5.000 - 7.500 TL
 • ÖzelliklerDöküm
 • ÖzelliklerUyuyan
Filtrele
Filtrele
 • YakıtPelet
Fiyatı 0 - 5.000 TL 5.000 - 7.500 TL 7.500 - 10.000 TL 10.000 - 15.000 TL 15.000 TL üstü MarkasıTümünü GösterÖzelliklerTürüYakıtÜrün PuanıSatıcıRenk
Temizle Ürünleri Gör (8)

Ateş Çukuru Ocak Çakmağı Jel Yakıt Odun Sobası Kömür Sobası Döküm Kuzine Soba Kuzine Soba Döküm Soba Süsler Kuzine Soba Uyuyan Soba Süsler Şömine Soba Şömine Soba

En Çok Karşılaştırılan Sobalar

Pelet Sobası Sıkça Sorulan Sorular

En çok satan Pelet Sobası hangileri?

Akakçe'de alışverişçilerin en çok satın aldığı 5 farklı Pelet Sobası:
 1. BABA'S BBQ & SOBA PELET VE ODUN SOBASI-ECO PLUS 8 KW (FANLI)
 2. Pelet Soba Döküm 187
 3. Fındık Sobası - Pelet Sobası Büyük Boy
 4. Via Gardenia Irma Pelet 9.2 kW Beyaz Fanlı Isıtıcı
 5. Via Gardenia Licia Pelet 7.5 kW Kırmızı Fanlı Isıtıcı

Pelet Sobası Nedir?

Sobaların birden fazla çeşiti ve birbirinden farklı avantajları vardır. Türkiye’de yaygın olan türler kuzine soba, şömine soba, odun sobası ve kömür sobalarıdır. Doğalgaz kullanımının geniş alanlara yayılması ile soba ikincil ısınma aracı olarak görülmüştür fakat doğal yaşama dönüş arttıkça ve geçmişe özlem başladıkça sobalar tekrar ön plana çıkmaya başlamıştır. Sobalar tekrar popüler olmaya başlarken eski formunu değiştirme ihtiyacı duymuştur. Bu sebeplerden dolayı birçok ısıtıcının gelişmesiyle sobalar da olduğu yerde kalmayıp gelişime ve döneme uyum sağlamaya başlamıştır ve sonuç olarak yakıt türü olarak pelet malzemesi kullanılan pelet sobalar üretilmiştir. Pelet diğer katı yakıtlardan ayıran yönleri vardır ve yapısı gereği enerji verimliliği daha fazla olması olumlu özellikleri arasında yer alır. Odun ve kömür sobalarından daha farklı bir çalışma prensibine sahip olan pelet sobalar günümüzde yurt dışında daha yaygın olarak kullanılmakta ve Türkiye’de de daha fazla yaygınlaşmaya başlamıştır. Pelet sobaları daha modern bir yapıya sahip ve kullanımı daha kolay olduğu için soba ihtiyacı olanlara cazip bir seçenek haline dönüşüyor. Diğer sobalarda ateşe direkt müdahale etmek gerekirken bu sobalar doğrudan müdahale gerektirmez ayrıca otomatik sisteme sahiptir. Hoşseven, Daiwa Invicta pelet sobaları tercih edilen pelet soba markalardır. Pelet sobalarının değişken özellikleri kullanıcılar için farklı seçenekler sunarken farklı faydalar da sağlamaktadır.

Pelet Nedir?

Pelet, enerji elde etmek için kullanılan, küçük sıkıştırılmış silindir parçalardır ve biyokütle enerji kökenine sahiptir. Bu enerji kaynağının çeşitli türleri vardır ve hammaddesine bağlı olarak kurutulup, öğütüldükten sonra yüksek basınçla preslenerek üretilen bir yakıttır. Pelet yurtdışında oldukça yaygın bir şekilde ısınma kaynağı olarak kullanılmaktadır. Pelet yakıtı odun peleti ve tarımsal atık peleti olarak iki sınıfa ayrılır. Bu yakıt yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Silindirik ve küçük yapıdaki bu yakıt türü genellikle 6-10 mm çapında ve 10-40 mm boyunda üretimi yapılır. Hammadde olarak talaş, odun, ağaç kabuğu, dal, yaprak, meyve çekirdekleri, ekin sapı, kozalak kâğıt, kâğıt türevleri, endüstriyel atıklar gibi ürünler kullanılarak üretilir ve bağlayıcı madde olarak farklı maddeler kullanılarak kalitesi ve verimliliği değişiklik gösterebilir. Pelet yakıtının çeşitlerinden bazıları; odun, saman, ayçiçeği sapı, ot, zeytin posası (prina), pelet-kömür, yonga-kömür, alfaalfa, atık pelet türleridir. Bu yakıtın ısıl değeri diğer katı yakıtlarından daha fazladır ve bu değer hammaddesine bağlı olarak değişir. 1 kg peletin enerji değeri yaklaşık 4500-5000 kcal dir. Ayrıca pelet yakıt türü çevre ve ekoloji konuları bakımından da daha iyidir. Preslenerek ve kurutma işlemi yapılarak üretildiği için geride bıraktığı kül oranı, emisyon oranı diğer yakıtlara göre daha azdır. Yanma süresi ve verdiği ısıl değer göz önüne alındığında daha verimli bir yakıt olduğu görülmektedir. Bu da odun ve kömüre kıyasla daha az yakıt ile en yüksek verimi elde etmemizi sağlar. Üretilirken; ağaç ve atık maddelerin toz haline getirilmesi ardından kurutularak nem oranının düşürülmesi sonrasında preslenerek paketlenmesi aşamalarını takip eder ve sonuç olarak kolay yanma ve kolay depolanma özelliklerini de kazanmış olur. Bu üretim şekli ile çevreye daha zararsız, daha verimli, daha güvenilir bir yakıt elde etmiş oluruz.

Pelet Sobası Modelleri

Pelet sobalar adını yakıtı olan peletten almaktadır. Bu sobalar diğer sobaların modern ve çevreci modeli olarak görülebilir. Bu soba türünde odun veya kömür taşımak, saklamak gerekmez. Pelet bize bunları doğal hammaddelerle sıkıştırılmış halde sunar. Yapı olarak büyük tankları olduğu için tekrar tekrar doldurmaya gerek kalmaz. Tek dolumla 36 saate kadar yanabilen çeşitleri vardır ve gün boyu tekrar doldurmaya gerek kalmaz. Sobaların kontrol panelleri vardır bu panellerle günlük veya haftalık programlama yaparak otomatik açma-kapama yapabilirsiniz. Uzaktan kumandalı modelleri de olan bu sobalar, kullanımı oldukça elverişli ve tercih edilebilir duruma getirir. Otomatik kapanması güvenlik yönünden bir adım ileriye taşırken büyük kazalarla karşılaşmayı önler. Farklı baca türleri vardır. Baca sisteminde fanlı çeşiti de olan bu sobalarda baca gazını doğrudan yukarı üfleyerek daha güvenli olmasını sağlar ve bacası doğrudan bina bacasına ya da dış ortama bağlanabilir. Fanlı çeşitlerinin bir diğer özelliği ise içerisindeki sıcak hava doğrudan ortama üflenerek ısının daha homojen dağılmasını ve ortamın daha hızlı ısınmasını sağlar. Fan olması alıcılara sesli olur mu sorusunu akıllara getirse de bu soba modellerinde rahatsız etmemesi için fan sesi minimum seviyede tutulur. Pyra ve hibrit model sobalar da pelet sobanın çeşitlerindendir. Bu sobalarda fan sisteminden farklı bir sistem kullanılarak ısı daha homojen şekilde ortama dağıtılır, fan sistemi olmadığı için sessiz olarak çalışmaktadır.

Pelet Soba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pelet soba alırken diğer sobalardan farklı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir, diğer sobalarda odun veya kömür kullanılırken doğrudan temas etmek, yakıt depolamak, külleri temizlemek gerekirken, daha fazla yakıtla daha az süre yanar ve daha az alan ısıtılır. Pelet yakıtı ile çalışan bu soba ısı verimi yüksek olduğu için ve yakıt olarak odun - kömür gerektirmediği için tercih edilir. Modeller araştırılırken uzaktan kumanda etmek isteyenler uzaktan kumandalı modelleri tercih edebilirler. Bunların yanında bakmaları gereken bir diğer özellik ise baca şeklidir. Odun ve kömür sobalarda elverişli olmayan özelliği; baca olmayan evler için de kullanabilmesidir. Bu sobalarda baca dışarıya doğrudan bağlayabilirler. Yakıt taşımak veya depolamak için yeri olmayanlar bu sobaları tercih edebilir. Çünkü diğer katı yakıt sobalarına göre daha az yakıtla ve daha uzun süre yanan bu sobalarda verim ve geride bırakılan kül az olması soba alırken dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Temizlik konusunda daha pratik olması tercih edilirken, geride bıraktığı kül oranı az olduğu için elektrikli süpürgelerle temizlenebilen pelet sobalar büyük bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Güvenilirlik birçok alıcı için önemli bir etkidir ve çalışma prensibi olarak daha güvenli olan bu pelet sobaları alıcılar için oldukça dikkat edilmesi gereken bir sebeptir. Pelet yakıtı kullanan sobalarda verimlilik %80-90 arasında olup yakıtla doğrudan temas yoktur. Birçok olumlu yanı olan pelet sobalarını daha verimli bir şekilde ısınmak için rahatlıkla alabilirsiniz.

Pelet Soba Fiyatları

Odun ve kömür katı yakıt sobalarının fiyatlarına göre daha pahalı olan pelet yakıtlı sobalar, soba anlayışınıza yeni bir bakış açısı katacak. Pelet soba fiyatlarının pahalı olmasının sebebi otomatik yanabilen ve doğaya zararlı gaz salınımının oldukça az olduğu bir sisteme sahip olmasıdır. Sobalarda güvenlik endişesi yaşayanların düşünmeden alabileceği pelet sobaları ve çeşitlerini burada görebilirsiniz. Bütün sobalarda olduğu gibi pelet yakıtlı sobalarda da kalitesine göre fiyatları değişkenlik gösterebilir. Temiz ve güvenilir bir şekilde ısınmak isteyenlerin rahatlıkla almak isteyeceği pelet soba fiyatlarını ve pelet yakıtlarını en uyguna Akakçe’de bulabilirsiniz. Elektrikli ısınma araçlarını tercih etmek isteyenler en uygun fiyatlı Ufo Isıtıcı'larını Akakçe'de inceleyebilirsiniz.